Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Beblavý nechce obmedzovanie elektronických aukcií

Beblavý nechce obmedzovanie elektronických aukcií
Poslanec NR SR Miroslav Beblavý. Foto: SITA
8. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Poslanec parlamentu Miroslav Beblavý z SDKÚ-DS hodnotí návrh novely zákona o verejnom obstarávaní stále negatívne, pretože popri menších zmenách zvyšujúcich objem zverejňovaných informácií v nej podľa neho naďalej prevládajú prvky uľahčujúce manipulovanie verejného obstarávania a korupciu.

 
„Som rád, že minister ustúpil od strategických zákaziek, ale sám minister už dávnejšie priznal, že tento návrh bol skôr biely kôň, ktorý mal provokovať a zakryť iné, pre neho dôležitejšie zmeny. Takže to skôr hodnotím ako taktizovanie a zakrývanie iných problémov v novele,“ informoval Beblavý.
 

Poslanec Beblavý má stále výhrady k novele verejného obstarávania

Ministerstvo vnútra po rozsiahlych pripomienkach k pôvodnému návrhu novelu verejného obstarávania prepracovalo a šéf rezortu Robert Kaliňák ju predkladá na najbližšie rokovanie vlády. Hlavným cieľom novely je podľa ministerstva dosiahnuť efektívnosť používania verejných financií, posilniť súťaživosť s dôrazom na záujem štátu, ako aj väčšia otvorenosť procesov verejného obstarávania a ochrana kvalitných a poctivých dodávateľov. Minister charakterizoval novelu ako otvorenú a transparentnú, navrhovaná účinnosť je 1. júla 2013 s výnimkou časti o certifikácii zariadení pre elektronickú aukciu, ktorá by mala byť účinná 1. januára 2014.
 
 
Opozičný politik upozornil na obmedzovanie elektronických aukcií a žiada túto časť návrhu vypustiť bez náhrady a zachovať aktuálnu právnu úpravu povinných elektronických aukcií. „Mám za to, že nahradenie súčasnej všeobecnej povinnosti vykonať elektronickú aukciu vágnou formuláciou „keď charakter predmetu zákazky umožňuje“ znižuje štandard transparentnosti verejných obstarávaní,“ uviedol Beblavý. 
 
V prípade ponechania navrhovanej právnej úpravy v návrhu zákona navrhuje doplniť právnu úpravu tak, aby zákon uložil Úradu pre verejné obstarávanie povinnosť definovať situácie spadajúce do rámca „keď to charakter predmetu zákazky umožňuje“, a to v rámci jeho metodologickej činnosti. „Ďalej navrhujem, aby Úrad pre verejné obstarávanie definoval tieto situácie pre stavebné práce a služby, pri ktorých súčasne platné znenie túto výnimku umožňuje,“ dodal Beblavý. 
 
Minister vnútra považuje návrh novely verejného obstarávania za výsledok konsenzu s odborníkmi, sociálnymi partnermi i mimovládnymi organizáciami. „Aj keď niektoré opatrenia nie sú úplne podľa ich predstáv, ako by to malo vyzerať, ale nenastanú situácie, ktoré by mohli naznačovať nejaké problémy alebo škandály. To, že opozícia nebude súhlasiť, nepochybujem. Mali šancu to zmeniť, ale nezmenili,“ povedal pre agentúru SITA Kaliňák. Poukázal pritom na aféru bývalej vlády v prípade aukcií s platinovými sitkami a prečo bolo nutné upraviť neefektívnu časť novely o aukciách. Pri nákupoch tovarov cez povinné aukcie podľa neho nie sú pochybnosti. „Ale určite by ste si nechceli kúpiť najlacnejší bedrový kĺb na trhu. Sú proste veci, ktoré sa aukciovať nedajú,“ tvrdí Kaliňák.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X