Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Brusel zastavil konanie proti SR pre mýtny tender

Brusel zastavil konanie proti SR pre mýtny tender
Ilustračné foto: SITA
31. marca 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Brusel sa na začiatku právneho konania obával, že SR porušila európske pravidlá verejného obstarávania tým, že z tendra na vybudovanie komplexnej služby elektronického výberu mýta boli neopodstatnene vylúčení uchádzači. 

Komisia uzavrela vyšetrovanie vylúčenia uchádzačov

Európska komisia (EK) zastavila 28. marca konanie, ktoré viedla proti Slovensku pre možné porušenie európskych pravidiel o verejnom obstarávaní v tendri na prevádzkovateľa elektronického mýtneho systému. Agentúru SITA o tom v pondelok informoval vedúci tlačového a politického oddelenia Zastúpenia EK na Slovensku Andrej Králik. Ak by sa podozrenia Bruselu o vyhodnotení mýtneho tendra potvrdili, SR hrozila žaloba a pokuta. Komisia uzavrela vyšetrovanie vylúčenia uchádzačov, ktorí v tendri na výber mýta predložili lacnejšie ponuky, pretože podľa nej nebolo možné preukázať s dostatočnou istotou, že uchádzači boli vylúčení v rozpore s pravidlami.
 
Komisia pritom vychádzala z rozhodnutia Súdneho dvora o predbežnej otázke a následného rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, ktorý zamietol odvolania vylúčených uchádzačov. Tí predtým neuspeli so žalobami na Krajskom súde v Bratislave ani s námietkami proti vylúčeniu na Úrade pre verejné obstarávanie. „Súdny dvor v rozhodnutí o predbežnej otázke rozhodol, že ak uchádzač navrhne neobvykle nízku cenu, verejný obstarávateľ ho má písomne požiadať o objasnenie ponúkanej ceny. Prináleží vnútroštátnemu súdu, aby preveril vzhľadom na všetky prvky v spise, ktorý mu bol predložený, či žiadosť o objasnenie umožnila dotknutému uchádzačovi dostatočne vysvetliť základné charakteristické parametre jeho ponuky,“ uviedol Králik. 
 

 
Brusel sa na začiatku právneho konania obával, že SR porušila európske pravidlá verejného obstarávania tým, že z tendra na vybudovanie komplexnej služby elektronického výberu mýta boli neopodstatnene vylúčení uchádzači. „Komisia bola znepokojená, že Slovensko porušilo pravidlá EÚ v oblasti verejného obstarávania diskrimináciou niektorých záujemcov, čím neotvorilo postup na obstaranie elektronického výberu mýta celoeurópskej hospodárskej súťaži,“ pripomenul Králik dôvod začatia konania.
 
Komisia mala tiež pochybnosti o nenáležitých dodatkoch k zmluve po tom, ako bol predmet zákazky vysúťažený. Po podpise zmluvy medzi Národnou diaľničnou spoločnosťou, a.s. (NDS) a mýtnou spoločnosťou SkyToll, a.s. 13. januára 2009 bolo totiž výrazne zmenených niekoľkých zmluvných podmienok. „Ak by sa tieto zmeny uskutočnili na začiatku verejného obstarávania a ak by s nimi boli oboznámení zúčastnení uchádzači, títo mohli predložiť inú ponuku a do postupu predkladania ponúk sa mohlo zapojiť viac záujemcov,“ priblížil Králik. Komisia podľa neho v tomto prípade napokon skonštatovala, že slovenské orgány prijali potrebné nápravné opatrenia a porušenie pravidiel bolo odstránené. 
 

 
Brusel kritizoval dodatočné zavedenie tranzitného ticketingu krátko po zavedení mýta začiatkom roku 2010. Automobily pri prejazde cez SR nemuseli mať palubnú jednotku na výpočet mýta. Tranzitný ticketing rezort dopravy napokon vlani zrušil. Aj nákladné automobily pri tranzite cez SR musia byť od 1. októbra 2013 zaregistrované do elektronického mýtneho systému a mať nainštalované prístroje na výpočet mýtneho. Ďalšia výhrada komisie sa týkala následného zabezpečenia úhrad za mýto palivovými kartami bez súťaže, len na základe zmluvy medzi SkyTollom a firmou Fleetpay. NDS vlani na jeseň vyhlásila užšiu súťaž na zabezpečenie platieb za služby elektronického výberu mýta palivovými kartami. 
 
Najnižšiu cenu v tendri na výber mýto zo štyroch účastníkov predložilo konzorcium Slovakpass, a to 19,006 mld. Sk (630,88 mil. eur) vrátane dane. Združenie ToSy.sk navrhlo cenu 19,620 mld. Sk (651,26 mil. eur) a Kapsch 22,575 mld. Sk (749,35 mil. eur). Týchto troch uchádzačov NDS vyradila pre nesplnenie podmienok účasti. Najvyššiu cenu navrhla skupina SanToll – Ibertax, a to 25,670 mld. Sk (852,09 mil. eur), a keďže ako jediná zostala v hre, získala kontrakt. Obe firmy neskôr založili spoločnosť SkyToll, a.s., ktorá v januári 2009 uzavrela s NDS zmluvu o vybudovaní a prevádzke elektronického výberu mýta na Slovensku do roku 2022. Predpokladaná cena za vybudovanie a prevádzku mýtneho systému bola 20 mld. Sk (663,88 mil. eur).
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X