Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Budú sa identifikačné údaje dopĺňať do obchodného registra od 1. 10. 2021 automaticky?

obchodný register
obchodný register Foto: Getty Images
31. mája 2021 Autor Ing. Lenka PajtinkováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Ministerstvo spravodlivosti SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona č. 530/2003 Z. z. o obchodnom registri. Cieľom novely je zavedenie mechanizmu automatického doplnenia identifikačných údajov (na základe referencovania hodnôt údajov vo vzťahu k referenčným registrom) osôb v určitom právnom postavení do obchodného registra tak, aby sa pre zapísané osoby v čo najväčšom možnom rozsahu eliminovala povinnosť podať návrh na zápis týchto údajov.

Novelou Obchodného zákonníka bola pre zapísané osoby upravená osobitná povinnosť spočívajúca v zosúladení (doplnení) zapisovaných údajov (identifikačných údajov) o spoločníkoch, štatutárnych orgánoch alebo členoch štatutárnych orgánov, vedúcich organizačných zložiek podnikov, prokuristoch, členoch dozorného orgánu, likvidátoroch, správcoch na výkon nútenej správy a ich zástupcoch, vedúcich podnikov alebo organizačných zložiek podnikov zahraničných právnických osôb.

Lehota na doplnenie vyššie uvedených identifikačných údajov bola predĺžená zákonom č. 198/2020 Z. z., ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia zasiahnutým opatreniami na zamedzenie šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19, a to podaním najbližšieho návrhu na zápis zmeny zapísaných údajov po 30. septembri 2021, najneskôr však do 30. septembra 2022.

Fyzické osoby oprávnené konať v mene zapísanej právnickej osoby, ktoré nemajú v obchodnom registri zapísané všetky identifikačné údaje, tak majú povinnosť zosúladiť údaje spolu s najbližším návrhom na zápis zmeny zapísaných údajov po 30. septembri 2021, najneskôr však do 30. septembra 2022. Zosúladenie údajov v spojení s návrhom na zmenu aj ďalších zapísaných údajov je spoplatnené súdnym poplatkom.

V súlade s požiadavkami užívateľskej prívetivosti, cieľom návrhu zákona je najmä zavedenie

  • automatizovaného doplnenia identifikačných údajov o vyššie uvedených osobách v určitom právnom postavení bez potreby podania návrhu na zápis údajov do obchodného registra, spôsobom využitia hodnôt referenčných údajov (tzv. stotožnením),
  • možnosti podania samostatného bezplatného návrhu na zápis, ktorým sa výlučne dopĺňajú identifikačné údaje o vyššie uvedených osobách v určitom právnom postavení (t.j. bez súdneho poplatku).

Účinnosť návrhu zákona sa navrhuje od 1. 10. 2021.

Automatizované doplnenie identifikačných údajov

V súlade s požiadavkami užívateľskej prívetivosti sa navrhuje zaviesť osobitný mechanizmus automatizovaného doplnenia identifikačných údajov, ktorý sa bude realizovať spôsobom využitia hodnôt referenčných údajov. Automatizované doplnenie identifikačných údajov sa zrealizuje iba v prípade, ak o totožnosti nebude pochybnosť, čomu zodpovedá spojenie „logické priradenie k tomu istému subjektu evidencie“. S ohľadom na automatizovaný charakter sa ustanovenia týkajúce sa registrácie nepoužijú.

Po vykonaní automatizovaného doplnenia identifikačných údajov zašle registrový súd zapísanej osobe do elektronickej schránky oznámenie o doplnení identifikačných údajov spolu s výpisom z obchodného registra. Vzhľadom k tomu, že pri všetkých údajoch nedôjde k ich automatizovanému doplneniu (napr. bude pochybnosť o totožnosti) navrhuje sa časovo ohraničiť, dokedy je priestor zo strany zapísanej osoby čakať na doplnenie identifikačných údajov prostredníctvom ich automatizovaného doplnenia.

Ak registrový súd nezašle oznámenie o automatizovanom doplnení spolu s výpisom z obchodného registra zapísanej osobe do 31. mája 2022 platí, že automatizované doplnenie identifikačných údajov nebolo možné vykonať. Zapísaná osoba má po tomto dátume možnosť splniť povinnosť doplnenia identifikačných údajov prostredníctvom návrhu na zápis, ktorým výlučne doplní identifikačné údaje, pričom tento návrh bude bezplatný.

Navrhuje sa, aby povinnosť podľa § 15g ods. 10 zákona o obchodnom registri mohla zapísaná osoba splniť aj prostredníctvom samostatného návrhu na zápis, ktorým sa výlučne dopĺňajú identifikačné údaje. Návrh na zápis sa nebude realizovať prostredníctvom nového formulára, použije sa zmenový formulár na zápis údajov do obchodného registra.

Konanie o tomto návrhu na zápis sa bude spravovať pravidlami bežnými pre registráciu v obchodnom registri s výnimkou tých pravidiel, ktoré svojou podstatou odporujú tomuto osobitnému postupu (napr. dôvod odmietnutia vykonania zápisu pre nezaplatenie súdneho poplatku).

Rovnako je potrebné doplniť osobitný dôvod odmietnutia návrhu na zápis, a to v prípade, ak sa návrhom na zápis bude navrhovať zapísanie aj iných zmien. Ak zapísaná osoba po 30. septembri 2021 podáva návrh na zápis iných zmien, použije sa ustanovenie § 15g ods. 10 zákona o obchodnom registri, v zmysle ktorého je potrebné týmto návrhom na zápis vykonať aj doplnenie identifikačných údajov (tento návrh na zápis bude podliehať súdnemu poplatku, nakoľko sa ním navrhuje zapísať aj iná zmena, t.j. nielen doplnenie identifikačných údajov).

Námietky proti odmietnutiu návrhu na zápis podľa § 15h nie sú prípustné, čo však nebráni možnosti podať tento samostatný návrh na zápis, ktorým sa výlučne dopĺňajú identifikačné údaje, aj opakovane.

 

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg
Ing. Lenka Falatová

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X