Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ceny sa v novembri v porovnaní s vlaňajškom nezmenili

Ceny sa v novembri v porovnaní s vlaňajškom nezmenili
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
12. decembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Alkoholické nápoje a tabak zlacneli o 0,4 %, potraviny a nealkoholické nápoje, rekreácia a kultúra, rozličné tovary a služby zhodne o 0,1 %. 

V porovnaní s októbrom však spotrebiteľské ceny poklesli o 0,1 %

Spotrebiteľské ceny boli v novembri tohto roka na rovnakej úrovni ako v novembri minulého roka. Konštatuje to Štatistický úrad SR. V priemere za jedenásť mesiacov klesli ceny o 0,1 %. V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny poklesli taktiež o 0,1 %.

V medziročnom porovnaní vzrástli ceny vzdelávania o 2,7 %. Rozličné tovary a služby zdraželi o 1,9 %, alkoholické nápoje a tabak a odevy a obuv zhodne o 1,7 %, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu o 1,4 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 1,2 %, rekreácia a kultúra o 0,7 % a zdravie o 0,4 %.

Klesli ceny dopravy o 2,9 %, potravín a nealkoholických nápojov o 1,2 %, poštových a telekomunikačných služieb o 0,4 %, bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 0,3 %. 

Medzimesačne klesli ceny v doprave o 2,3 %. Alkoholické nápoje a tabak zlacneli o 0,4 %, potraviny a nealkoholické nápoje, rekreácia a kultúra, rozličné tovary a služby zhodne o 0,1 %. Zvýšili sa ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu o 0,9 %, odevov a obuvi o 0,7 %, hotelov, kaviarní a reštaurácií o 0,3 %.

Na úrovni predchádzajúceho mesiaca zostali ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív. Taktiež ceny zdravia, poštových a telekomunikačných služieb a vzdelávania. 

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v novembri dosiahla 0,3 %, kým v októbri bola na úrovni 0,2 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v novembri na medziročnej báze úroveň 0,7 %.

V medzimesačnom porovnaní jadrová inflácia v novembri poklesla o 0,1 %, pričom čistá inflácia predstavovala 0,0 %. Samotné ceny potravín pritom v novembri medziročne klesli o 1,2 % a medzimesačne o 0,1 %. 

Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo v ďalších rokoch k rýchlejšiemu rastu cien. V roku 2011 dosiahla priemerná inflácia 3,9 %, v roku 2012 to bolo 3,6 %.

Vlani však rast cien opäť spomalil, najmä kvôli slabému spotrebiteľskému dopytu, čo vyústilo do priemernej inflácie za rok 2013 na úrovni 1,4 %. Ešte slabší rast cien evidujú štatistici v roku 2014, kedy sa za celý rok očakáva na Slovensku cenový vývoj na hranici deflácie.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

14dec8:30Čo nám priniesli a čo nám prinesú novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X