Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Česko nedovolí korune posilniť do polovice roka 2016

Česko nedovolí korune posilniť do polovice roka 2016
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
6. februára 2015 Zdroj Reuters, SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Cieľom českej menovej politiky je podporiť infláciu.

V prípade deflácie ČNB korunu oslabí ešte viac

Česká centrálna banka na svojom zasadaní v súlade s očakávaniami rozhodla, že slabý kurz koruny bude udržiavať dlhšie obdobie, a to do druhej polovice roka 2016 s cieľom podporiť infláciu. Banka vo vyhlásení uviedla, že svoju hlavnú úrokovú sadzbu ponecháva na nezmenenej úrovni v blízkosti nuly a zopakovala záväzok, že bude intervenovať proti korune, ak posilní viac ako na úroveň zhruba 27 CZK/EUR. Túto politiku uplatňuje už od novembra 2013.

Centrálna banka zredukovala svoju prognózu inflácie, hoci očakáva rýchlejší ekonomický rast. Predpokladá, že hospodárstvo krajiny sa v tomto roku zväčší o 2,6 % a v roku 2016 o 3 %. Medziročnú infláciu v prvom kvartáli 2016 však očakáva iba vo výške 1,1 %, hoci v predošlej prognóze rátala s tým, že bude na úrovni 2,1 %. Pre druhý štvrťrok 2016 predpovedá infláciu 1,6 %. Predošlá predikcia rátala s tým, že bude vo výške 2,3 %. 

Česká centrálna banka, tak ako sa očakávalo, sa rozhodla neoslabovať korunu ešte viac. Uviedla však, že je pripravená kurz národnej meny ešte viac oslabiť v prípade dlhodobého zvýšenia deflačných tlakov, ktoré by mohli spôsobiť pokles dopytu.

Česi nemôžu podľa ČNB očakávať rýchle zotavenie miezd

Ako ďalej tento týždeň uviedol člen bankovej rady Českej národnej banky (ČNB) Jiří Rusnok, v českej ekonomike sa nedá očakávať ani rýchle zotavenie rastu miezd. Vyjadril však mierny optimizmus v súvislosti s tým, že rast miezd, pod ktorý sa podpíše vláda, by mohol byť impulzom pre rast miezd v súkromnom sektore. „Nemôžeme očakávať nejaké rýchle zotavenie nárastu miezd,“ povedal Rusnok.

Centrálna banka predpokladá, že mzdy v krajine v tomto roku posilnia o 2,7 %. „Zdá sa, že naša prognóza je realistická a dokonca si viem predstaviť, že skutočnosť bude mierne nad touto hranicou,“ povedal Rusnok. Zároveň vyhlásil, že ho neznepokojuje pohyb českej koruny (CZK). Česká centrálna banka je rozhodnutá naďalej používať výmenný kurz ako nástroj uvoľňovania menovej politiky. Cieľom banky je udržiavať kurz českej koruny v blízkosti hranice 27 CZK/EUR.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X