Chystá sa zmena v zamestnávaní v chránených dielňach
Podľa návrhu novely zákona o službách zamestnanosti, ktorý predložil do parlamentu, by sa mal pojem chránenej dielne upraviť tak, aby sa menej chápala ako fyzicky ohraničený a oddelený priestor, kde sú osoby so zdravotným postihnutím zavreté a vyrábajú v nej ručne výrobky.
Lipšic navrhuje zlepšiť podmienky pre zamestnávanie v chránených dielňach
Nezaradený poslanec Daniel Lipšic navrhuje zlepšiť podmienky pre zamestnávanie osôb so zdravotným postihnutím v chránených dielňach. Podľa návrhu novely zákona o službách zamestnanosti, ktorý predložil do parlamentu, by sa mal pojem chránenej dielne upraviť tak, aby sa menej chápala ako fyzicky ohraničený a oddelený priestor, kde sú osoby so zdravotným postihnutím zavreté a vyrábajú v nej ručne výrobky. „Skutočnosť, že nie je potrebné pre osoby so zdravotným postihnutím fyzicky upraviť priestor pre prácu, ešte neznamená, že nie je potrebné pre nich upraviť podmienky na prácu,“ upozornil Lipšic.
Navrhuje tiež znížiť podiel osôb so zdravotným postihnutím tak, aby aj podnik zamestnávajúci 30 % občanov so zdravotným postihnutím namiesto súčasných 50 % mohol mať status chránenej dielne. „Ide o priblíženie chránenej dielne trhovému prostrediu a zvýšenie konkurencieschopnosti,“ tvrdí poslanec. Zároveň sa tým podľa neho vytvárajú lepšie podmienky pre prispôsobenie občanov so zdravotným postihnutím na bežné podmienky pracovného trhu, a tým ich lepšiu prípravu na otvorený trh práce.
Súčasťou navrhovanej novely je aj zavedenie možnosti pre zamestnancov so zdravotným postihnutím dočasne a v rámci plnenia ich úloh pracovať aj mimo priestor chránenej dielne. „Napríklad ísť prezentovať výrobky na trh alebo výstavu, poskytnúť službu u klienta a podobne,“ uvádza poslanec. Žiada tiež flexibilnejšie upraviť prácu pracovného asistenta pre osoby so zdravotným postihnutím, a to v dvoch smeroch. „Pracovný asistent bude môcť vykonávať aj iné pracovné činnosti ako len asistenciu osobe so zdravotným postihnutím, alebo sa nebude započítavať do počtu osôb pre určenie toho, či chránená dielňa zamestnáva aspoň 30 % osôb zdravotne postihnutých,“ uvádza poslanec.
Pre zvýšenie šance zamestnať sa Lipšic navrhuje zaviesť pracovnú prax pre osoby so zdravotným postihnutím v trvaní šesť mesiacov. Túto prax môžu absolvovať v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku, pričom tak zamestnávateľ ako aj osoba so zdravotným postihnutím vykonávajúca pracovnú prax budú mať nárok na príspevky.
Novelou zákona sa tiež majú zmeniť podmienky pre zadávanie zákaziek zo strany zamestnávateľov, ktorí neplnia povinnosti zamestnať osoby so zdravotným postihnutím. Tieto zákazky by mohli byť zadávané aj akémukoľvek chránenému pracovisku, nie len pracovisku, ktoré je zriadené samostatne zárobkovo činnou osobou.