Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Čo nás naučili Vianočné prázdniny Clarka Griswolda o očakávaniach zamestnancov?

Entrepreneur.com
Entrepreneur.com
28. decembra 2016 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj Entrepeneur.com, Podnikam.sk Tlačiť

Populárna vianočná komédia výborným spôsobom poukazuje na následky pochybenia vedenia spoločnosti v súvislosti s nevyslovenými, avšak opodstatnenými očakávaniami jej zamestnancov.

Chevy Chase je už zaraďovaný medzi vianočnú klasiku, ktorú obľúbujú mnohí z nás. Jeho 25 tisíc svetiel, ktoré sa snaží oživiť, bláznivý bratranec Edie a mnohým známy pocit, keď do Clarkovho domu začínajú prichádzať príbuzní oboch manželov, každý rok rozveselí nejedného z nás.

Napätie vo filme postupne zvyšuje aj Clarkove očakávanie odmeny, ktorou chce pokryť zálohovú platbu na plánový rodinný bazén. Celá situácia napokon vyústi do obrovského sklamania po tom, čo miesto dlho očakávaných prémií dostane na konci roka odmenu v podobe členstva v klube.

Komédia je plná prehnaných reakcií na túto situáciu, ktoré sú obalené do mnohých humorných scén. Aj na tomto príklade sa však môžeme naučiť, čo všetko môžu spôsobiť nenaplnené očakávania zamestnancov.

Chevy chase in national lampoons christmas vacation.jpg
Chevy chase in national lampoons christmas vacation.jpg

Každý manážer, ktorý vedie ľudí a má pod sebou zamestnancov, by mal preto čo najskôr pochopiť obrovskú silu zamestnaneckých očakávaní. Základom všetkého je čestná a otvorená komunikácia medzi všetkými zainteresovanými. Pomôže predísť podobným nedorozumeniam, ako v prípade Clarka Griswolda.

Zamestnanci všeobecne nemajú radi prekvapenia. Chcú vedieť, ako na tom stoja finančne. V prípade vianočných prázdnin síce Clarkov šéf nesľúbil, že zamestnancom vyplatí odmenu, ale predchádzajúce obdobia naznačovali, že by to tak malo byť.

Bola to firemná politika, ktorá už mala určitú tradíciu. Tento trend napokon vytvoril očakávanie u zamestnancov a nakoľko Clark mal za sebou pracovné výsledky, opodstatnene očakával, že dostane vytúženú odmenu.

Clarkov šéf sa však jednostranne rozhodol, že prémie zruší, čo bolo rozhodnutie, na ktoré bol zo svojej pozície plne oprávnený. Neposkytol však k nemu žiadne vysvetlenie, ani dôvody, ktoré ho k tomu viedli.

Clark griswold christmas vacation.jpg
Tento trend vytvoril aj očakávanie u zamestnancov.

Zamestnanci však potrebujú úprimné, čestné a férové jednanie. Ak sa spoločnosti nedarí a nemá finančné prostriedky na odmeny, treba im to vhodným spôsobom podať.

Je veľkou chybou každého riadiaceho pracovníka očakávať, že zamestnanci to automaticky pochopia a tento fakt prijmu, alebo si ho sami uvedomia.

Ak sa očakávania zamestnancov nenaplnia, veľmi rýchlo zdabáte výsledok v podobe poklesu ich celkového záujmu, zvýšeného stresu a nervozity na pracovisku a vyššej fluktuácie.

Hnev a frustrácia z nenaplnených očakávaní sa šíria rýchlo a dokážu zamoriť pracovisku rýchlosťou blesku a nakaziť pritom aj tých, ktorí doteraz odolávali.

Môžeme to nazvať akousi psychologickou zmluvou, ktorá má vždy minimálne dve strany. Na jednej strane stojí zamestnanec a druhou zmluvnou stranou je zamestnávateľ.

Kľúčom k úspešnému zmluvnému vzťahu je dodržiavanie ustanovení tejto zmluvy, ktorej základ tvorí otvorená a úprimná komunikácia medzi obomi zmluvnými stranami.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa venuje oblasti korporátneho práva a copywritingu.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

firmalekciaodmenyriadenievianočné prázdninyzamestnanci

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X