Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo sa viac oplatí pre SZČO? Daňová evidencia alebo jednoduché účtovníctvo

Čo sa viac oplatí pre SZČO? Daňová evidencia alebo jednoduché účtovníctvo
Fotobanka Pixmac
9. júla 2012 Zdroj Accace Tlačiť

Dobré rady sú vítané kedykoľvek. Najmä ak dokážu ušetriť čas i peniaze a zjednodušia podnikateľovi život. Poradenská spoločnosť Accace, ktorá na Slovensku pôsobí v oblasti spracovania účtovníctva a daňového poradenstva, radí SZČO vybrať si vhodný nástroj na vedenie ich účtovníctva. 

Kedy sa SZČO oplatí daňová evidencia a kedy je lepšie účtovať v jednoduchom účtovníctve?

Pokiaľ živnostník plánuje vykonávať svoju činnosť samostatne, t.j. bez zamestnancov je daňová evidencia vždy výhodnejšia v porovnaní s jednoduchým účtovníctvom. Dôvodom je hlavne skutočnosť, že daňovník, ktorý vedie daňovú evidenciu nie je povinný viesť účtovníctvo a z tohto dôvodu platiť za účtovnícke služby, resp. za obstaranie účtovného softvéru.

 

Povinnosť viesť účtovníctvo je spojená s možným rizikom vyrubenia pokuty za  porušenie účtovných predpisov, to znamená, že v prípade, že sa daňovník rozhodne viesť daňovú evidenciu, toto riziko sa u neho eliminuje,“ uviedol Peter Pašek, Head of Advisory spoločnosti Accace.Vedenie agendy vo forme jednoduchého účtovníctva by sme odporúčali hlavne tým daňovníkom, u ktorých existuje predpoklad uplatňovania rezervy na lesnú pestovateľskú činnosť; na uzavretie, rekultiváciu a monitorovanie skládok po ich uzavretí; na nakladanie s odovzdaným elektroodpadom z domácností a to z dôvodu, že tieto rezervy môže tvoriť a daňovo uznať len ten daňovník, ktorý o nich účtuje, t.j.  daňovníci, ktorí by sa rozhodli pre daňovú evidenciu, by stratili túto možnosť uplatnenia vyššie uvedených rezerv. 

Za akých podmienok môže živnostník prejsť z jednoduchého účtovníctva na zjednodušenú daňovú evidenciu?

Daňovú evidenciu v súlade s §6 ods. 14 Zákon o dani z príjmov (ďalej len „ZDP“) môže viesť len ten živnostník, ak svoju podnikateľskú činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca a dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy nepresahujúcu sumu 170 000 EUR.

 

Prechod na daňovú evidenciu nepodlieha oznamovacej povinnosti voči daňovému úradu. Súčasne by sme chceli upozorniť, že v súlade s §51a ods. 3 ZDP je daňovník, ktorý začne viesť daňovú evidenciu po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, povinný zvýšiť  svoj základ dane o zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovateľskú činnosť; na uzavretie, rekultiváciu a monitorovanie skládok po ich uzavretí; na nakladanie s odovzdaným elektroodpadom z domácností a to podľa stavu zisteného na začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť daňovú evidenciu.

 

Vedením daňovej evidencie sa vyhnete daňovým kontrolám

Daňovník, ktorý vedie evidenciu v súlade s §6 ods. 14 ZDP v súlade s §1 ods. 1 písm. a) bod. 3 Zákona o účtovníctve, sa nepovažuje za účtovnú jednotku.„Výhodou skutočnosti, že sa daňovník nepovažuje za účtovnú jednotku spočíva hlavne v tom, že daňový úrad nie je oprávnený vykonať u neho kontrolu dodržiavania účtovných predpisov a za prípadné porušenie vyrubiť pokutu v súlade s §38 Zákona o účtovníctve,“ uviedol Peter Pašek.  Daňovník, ktorý nie je považovaný za účtovnú jednotku nezostavuje účtovnú závierku v podobe výkazu o majetku a záväzkoch a výkazu o príjmoch a výdavkoch. 

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Jednoduché účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

25jan8:30Ročné zúčtovanie za rok 2020 a aktuálny stav mzdovej agendy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

25jan8:30Ročné zúčtovanie za rok 2020 a aktuálny stav mzdovej agendy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

25jan8:30Ročné zúčtovanie za rok 2020 a aktuálny stav mzdovej agendy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody,Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X