Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Daniari už vymáhajú DPH aj cez nový inštitút ručenia

Daniari už vymáhajú DPH aj cez nový inštitút ručenia
Foto: shutterstock
15. apríla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Inštitút ručenia za daň, ktorý uviedla do praxe minuloročná novela zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH), prináša štátu prvé prostriedky.
 
Finančná správa už totiž na základe tejto možnosti získala od firmy, ktorá ručila za odvedenie DPH 300 tisíc eur.
 

DPH sa možno bude platiť priamo na účet štátnej pokladnice

„Uplatnili sme inštitút ručenia za daň, pretože sme si boli istí, že subjekt, ktorý obchodoval s tým rizikovým subjektom mohol alebo mal vedieť, že rizikový subjekt tú daň nechce odviesť,“ uvádza prezident finančnej správy František Imrecze. Podľa jeho slov pritom tento prípad nebol posledný a finančná správa očakáva, že ich bude viac. Podnikatelia by si preto podľa Imreczeho mali overovať svojich obchodných partnerov na zozname rizikových subjektov, ktorý zverejnila finančná správa.
 
Cieľom tohto zoznamu je podľa daniarov predovšetkým to, aby podnikatelia vedeli, že obchodujú s rizikovým subjektom. „Pokiaľ ja obchodujem so subjektom na zozname rizikových subjektov a on je môj dodávateľ a on tú daň, konkrétne DPH, neodvedie, tak inštitút ručenia za daň umožňuje nám ako finančnej správe tú daň vymáhať od toho subjektu, ktorý bol jeho odberateľom,“ upozorňuje Imrecze. Základnou podmienkou ručenia za daň je pritom podľa jeho slov to, že ten, kto ručí, mohol alebo mal vedieť, že subjekt, ktorý mal DPH zaplatiť, ju zaplatiť nechce. 
 

 
„Keďže zoznam rizikových subjektov je verejný a je dostatočne komunikovaný pred každou aktualizáciou, tak naozaj tie subjekty, ktoré obchodujú s týmito rizikovými subjektmi mohli alebo mali vedieť, že je tu riziko, že tento subjekt neodvedie daň,“ konštatuje František Imrecze. Šéf daniarov zároveň dodáva, že pre finančnú správu by bolo najlepšie, keby na spomínanom zozname neboli žiadne subjekty, keďže by to znamenalo, že si plnia svoje povinnosti. 
 

Rizikových subjektov už je takmer 2 tisíc

Ak sa firmy rozhodnú obchodovať aj so spoločnosťami, ktoré sú na zozname rizikových subjektov, môžu podľa prezidenta finančnej správy využiť štandardné nástroje v obchodnom styku a uplatniť napríklad také platobné podmienky, aby bola DPH štátu aj odvedená. „Uvažujeme o rôznych legislatívnych zmenách, ako napríklad platenie DPH priamo na účet štátnej pokladnice, toto je napríklad jeden z nástrojov, ktorý by mohol využiť odberateľ, ak chce za každú cenu obchodovať s rizikovým subjektom,“ avizuje jednu z možných zmien František Imrecze. 
 
Prvú verziu zoznamu platiteľov DPH, u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie, zverejnila finančná správa začiatkom februára tohto roka. Zoznam rizikových subjektov vtedy obsahoval 1 402 subjektov. Minulý týždeň na zoznam pribudlo ďalších 568 subjektov a celkovo tak daniari na tomto zozname evidujú 1 970 subjektov. 
 
Daňový úrad môže podľa zákona o DPH zrušiť registráciu pre túto daň, ak platiteľ nevykonáva, alebo prestal vykonávať podnikanie, alebo opakovane v kalendárnom roku nesplní povinnosť podať daňové priznanie. Rovnako môže takto daňový úrad postupovať, ak daňovník opakovane v kalendárnom roku nezaplatí vlastnú daňovú povinnosť, opakovane nie je zastihnuteľný na adrese sídla, miesta podnikania a ani na adrese prevádzkarne, alebo opakovane porušuje povinnosti pri daňovej kontrole.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X