Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Daňové úrady vybrali vlani na daniach viac ako 6,5 mld. eur

Daňové úrady vybrali vlani na daniach viac ako 6,5 mld. eur
Ilustračné foto: SITA
15. januára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

V medziročnom porovnaní je to nárast o 5 %.

Najviac sa vybralo na DPH

Daňové úrady za minulý rok vybrali na jednotlivých rozpočtovaných daniach 6,57 mld. eur. Ide o daň z príjmov fyzických osôb, daň z príjmov právnických osôb, daň z príjmov vyberanej zrážkou, daň z pridanej hodnoty a daň z motorových vozidiel.

Ako ďalej informovala hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková, tieto príjmy sú príjmom štátneho rozpočtu, rozpočtov obcí a vyšších územných celkov a taktiež časť podielu zaplatenej dane sa poukazuje na verejnoprospešný účel.

V medziročnom porovnaní boli rozpočtované daňové príjmy vybraté daňovými úradmi navýšené o 287 mil. eur, v percentuálnom vyjadrení ide o nárast o 5 %. Ako pokračovala Macíková, najväčší podiel na vybratých daniach daňovými úradmi predstavovala daň z pridanej hodnoty, pričom na uvedenej dani bolo vybratých 2,3 mld. eur. „Najväčší úspech a najvyšší medziročný nárast bol zaznamenaný na dani z pridanej hodnoty, a to o 240 mil. eur,“ povedala Macíková. 

Z hľadiska regionálnej výkonnosti mal najvyšší podiel na daňových príjmoch Daňový úrad Bratislava, u ktorého výber predstavoval 2,33 mld. eur. Druhým v celkovom poradí bol Daňový úrad pre vybrané daňové subjekty s 22,3-percentným podielom. Tento sa tiež vzhľadom na spravovanie najväčších daňových subjektov z celého Slovenska podieľa na osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií a na osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach takmer vo výške 100 %.

Za rok 2014 ide na osobitných odvodoch finančných inštitúcií o odvedenú sumu 153 mil. eur a na odvodoch z podnikania v regulovaných odvetviach o sumu 161 mil. eur. 

Nedaňové príjmy vybraté daňovými úradmi, teda odvody z prevádzkovania lotérií a hier, boli ku koncu vlaňajška vo výške 146 mil. eur, pričom ide o 9-percentný medziročný nárast. Z pohľadu celkových daňových príjmov vybratých daňovými aj colnými úradmi boli príjmom štátneho rozpočtu v roku 2014 daňové príjmy vo výške 9,3 mld. eur.

Plnenie rozpočtovaných príjmov bolo na úrovni 107 %, čo znamená prekročenie oproti rozpočtovaným daňovým príjmom o 605,6 mil. eur. Medziročne boli celkové daňové príjmy rozpočtu vyššie o 160,6 mil. eur, teda o 1,8 %.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X