Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Novela zákona o dani z príjmov smeruje na Ústavný súd SR

Novela zákona o dani z príjmov smeruje na Ústavný súd SR
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
13. januára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Skupine poslancov Národnej rady SR sa nepozdáva najmä doba odpisovania nevýrobných nehnuteľností.

Právnik podaniu veľkú šancu nedáva

Novelou zákona o dani z príjmov sa bude zaoberať Ústavný súd SR. Skupina poslancov Národnej rady SR totiž iniciovala podanie novely na ústavný súd. Poslancom sa v novele nepozdáva najmä doba odpisovania nevýrobných nehnuteľností, ktorá sa po novom zvýšila z 20 rokov na 40 rokov.

„V praxi to povedie k tomu, že podnikatelia si budú v daňových výdavkoch uplatňovať o polovicu nižšiu sumu ako doteraz. Budú mať tak vyššiu daňovú povinnosť,“ povedal na pondelňajšej tlačovej besede nezaradený poslanec Jozef Kollár. Podľa neho je spomínané ustanovenie novely zákona o dani z príjmov retroaktívne. „Podnikanie na Slovensku je čoraz ťažšie a menej príťažlivé,“ konštatoval.

Retroaktívnosť novely

Prechodné ustanovenia novely zákona o dani z príjmov ustanovujú, že nový systém odpisovania sa síce bude vzťahovať aj na majetok, ktorý daňovník už odpisuje (podľa súčasnej úpravy), avšak už uplatené odpisy sa spätne upravovať nebudú. Ako pre Podnikam.SK uviedol právnik z kancelárie TaylorWessing  e|n|w|c advokáti s.r.o. Andrej Leontiev, z právneho hľadiska ide o tzv. nepravú retroaktivitu, ktorá je v procese prijímania zákonov dovolená – na rozdiel od tzv. pravej retroaktivity, ktorá je zakázaná (s výnimkou trestného práva). 

„Vo všeobecnosti nepravá retroaktivita spôsobuje, že novela právneho predpisu „uznáva“ právny vzťah, ktorý vznikol na základe predchádzajucej právnej úpravy, avšak práva a povinnosti sa od účinnosti novely budú riadiť novou právnou úpravou, vysvetlil. 

Úprava budúcich práv a povinností

Pri nepravej retroaktivite tak nedochádza k spätnej účinnosti zákona, ale dochádza iba k úprave budúcich práv a povinností. Rovnako to je podľa Leontieva aj v prípade súčasnej novely zákona o dani z príjmov v súvislosti s odpismi hmotného majetku, pri ktorej platí, že daňovník bude síce povinný uplatňovať nový systém odpisovania, avšak tie odpisy, ktoré už zrealizoval v minulosti, sa spätne meniť nebudú

„Novela teda pôsobí iba na budúce odpisy, nie na odpisy realizované v minulosti. Ide teda o legálny postup zákonodarcu. V zmysle uvedených dôvodov sa domnievame, že podanie na Ústavný súd SR v súvislosti s rektroaktivitou zákona nebude úspešné,“ komentoval situáciu Andrej Leontiev z kancelárie TaylorWessing.

V minulosti pritom už Ústavný súd SR podobné podanie, týkajúce sa možnej retroaktivity odpisov daňových strát, riešil, rozhodol však, že tieto ustanovenia nie sú v rozpore s Ústavou SR.

Úprava odpisov v iných krajinách

Ako ďalej Podnikam.SK informoval Leontiev, v susedných krajinách, napr. v Poľsku, je doba odpisovania niektorých budov (najmä nevýrobného charakteru) 40 rokov, v Českej republike a v Maďarsku je táto doba dokonca až 50 rokov. „Zdá sa teda, že postup slovenského zákondarcu pri zavedení 40-ročnej doby odpisovania (pri budovách nevýrobného charakteru) je v súlade s „trendom“ krajín strednej a východnej Európy. Slovenská úprava teda nebude odlišná od susedných krajín. Aj napriek tomu však možno konštatovať, že táto zmena uberá Slovensku komparatívnu výhodu pre podnikateľov, ktorú doposiaľ malo,“ dodal Leontiev.

Zmeny v novele zákona o dani z príjmov

Novela zákona o dani z príjmov, ktorú parlament schválil koncom minulého roka, mení odpisy. Od začiatku tohto roka sa rozšíril počet odpisových skupín zo štyroch na šesť. V konečnom dôsledku sa tak skráti odpisovanie výrobných technológií z 12 na osem rokov, na druhej strane sa však až dvojnásobne predĺži odpisovanie nevýrobných nehnuteľností na 40 rokov. 

Ďalšími zmenami v zákone sú limitovanie vstupnej ceny osobných automobilov podnikateľov s nízkym daňovým základom hranicou 48 tis. eur, zrušenie lízingového spôsobu odpisovania u hmotného majetku obstarávaného finančným prenájmom, zavedenie pravidiel nízkej kapitalizácie na prepojené spoločnosti, či rozšírenie transferového oceňovania. Lekárom by zároveň mali pribudnúť registračné pokladne a mali by vzniknúť virtuálne registračné pokladnice. 

TIP:

Zmenil sa aj spôsob zdanenia zamestnaneckých benefitov vo forme nepeňažného plnenia, zaviedla sa zrážková daň farmafirmám z peňažných plnení poskytovaných lekárom a samozdanenie lekárov z darov a iných nepeňažných plnení od farmaceutických firiem. Prostredníctvom novely sa taktiež zvyšuje podpora výskumu a vývoja dodatočným odpočtom 25 % nákladov vynaložených na výskum a vývoj.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X