Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Daňový bonus na dieťa pre rok 2017 – nárok, výška, uplatnenie

Managing money
Thinkstock
28. februára 2017 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Daňový bonus je obľúbeným pojmom daňovníkov na Slovensku, je to totiž efektívny nástroj, keďže znižuje samotnú daňovú povinnosť a nie základ dane. Pre získanie daňového je však potrebné splniť viacero podmienok. V článku si priblížime, aká je výška daňového bonusu v roku 2017, kedy vzniká nárok na daňový bonus, respektíve aké podmienky musíte splniť na jeho získanie a kedy sa vypláca.

Daňový bonus je v roku 2017 vo výške 21,41 eur mesačne, toto zvýhodnenie sa teda ročne vyšplhá na 256,92 eur. Ak vás zaujímajú ostatné účtovné a mzdové veličiny, prečítajte si tento článok.

Vyživované dieťa

Daňový bonus je naviazaný na vyživované dieťa, ktoré s daňovníkom žije v spoločnej domácnosti.

Kto sa považuje za vyživované dieťa vám vysvetlíme v časti pre členov klubu:

Za vyživované dieťa daňovníka sa považuje dieťa vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, pokiaľ spĺňa podmienky nezaopatreného dieťaťa podľa zákona o prídavku na dieťa. Prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti pritom nemá vplyv na uplatnenie daňového bonusu.

Nezaopatreným dieťaťom je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie však do svojich 25 rokov. Zároveň sa však musí sústavne pripravovať na povolanie štúdiom na strednej alebo vysokej škole dennou formou štúdia. Táto podmienka neplatí pre osoby, ktoré túto sústavnú prípravu na povolanie nemôžu absolvovať vzhľadom na to, že trpia chorobou, či utrpeli úraz.

Za nezaopatrené dieťa sa považuje aj dieťa, ktoré je oslobodené od dochádzky do školy, taktiež dieťa, ktoré navštevuje základnú školu pre žiakov so zdravotným znevýhodnením.

Nezaopatreným dieťaťom je aj dieťa, ktoré nie je schopné pripravovať sa na povolanie, prípadne vykonávať zárobkovú činnosť vzhľadom na svoj dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Takéto dieťa má však tento status len do dosiahnutia plnoletosti.

Nárok na daňový bonus

Ktoré podmienky musí splniť daňovník, aby mal nárok na daňový bonus? To vám objasníme v časti pre členov klubu:

Na daňový bonus má nárok daňovník, ktorý:

  • mal v zdaňovacom období zdaniteľné prímy zo závislej činnosti vo výške minimálne 2 610 eur. Suma 2 610 eur je šesťnásobkom minimálnej mzdy, ktorá je na rok 2017 stanovená na sumu 435 eur.
  • mal v zdaňovacom období zdaniteľné prímy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti vo výške 2 610 eur. Okrem dosiahnutia minimálnej výšky týchto príjmov musí byť vykázaný i základ dane z týchto príjmov. Tieto dva druhy príjmov však nie je v záujme splnenia podmienky o dosiahnutí výšky príjmu spočítať.
  • vyživuje vo svojej domácnosti dieťa – vlastné, osvojené, dieťa manžela, či manželky, v náhradnej starostlivosti, ktoré sa, podľa zákona o prídavku na  dieťa, považuje za nezaopatrené podľa zákona o prídavku na dieťa.
  • preukáže sa patričnými dokladmi, ktorými sú rodný list a napríklad potvrdenie o návšteve školy.

Pri príjmoch z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti si daňový bonus uplatňuje v daňovom priznaní. Zamestnancovi, ktorý v rámci závislej činnosti dosiahne zdaniteľný príjem aspoň 217,50 eur mesačne, zníži zamestnávateľ preddavky na daň o daňový bonus.

Uplatnenie daňového bonusu

Na dieťa si daňový bonus môže uplatniť jeden rodič.

Aké sú ďalšie podmienky, to si vysvetlíme v uzamknutej časti:

V zmysle § 33 ods. 5 zákona o dani z príjmov platí, že ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov, zároveň ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba. Ak je v domácnosti viac detí, na ktoré sa dá uplatniť daňový bonus, na všetky deti si uplatňuje bonus vždy jeden rodič. Časť roka to však môže byť jeden rodič a druhú časť roka druhý rodič.

Ak dieťa úspešne absolvuje záverečnú štátnu skúšku a ukončí druhý stupeň vysokoškolského štúdia, od ďalšieho mesiaca rodič nemá nárok na daňový bonus. V prípade neúspechu pri záverečnej skúške ostáva študent študentom do konca akademického roka, teda spravidla do 31. augusta.

Ak študent skončí prvý stupeň vysokoškolského štúdia a po zápise pokračuje v štúdiu ďalej, rodičia majú nárok na daňový bonus aj v tomto medziobdobí.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťDaňový bonus 2017Podnikám ako remeselníkPodnikám ako umelecPodnikám na materskejPodnikám popri práciPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X