Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Dokedy bude trvať podporné obdobie v nezamestnanosti počas koronakrízy?

podporné obdobie v nezamestnanosti
podporné obdobie v nezamestnanosti Foto: Getty Images
2. júla 2020 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Vláda schválila novelizáciu nariadenia o predĺžení podporného obdobia v nezamestnanosti počas trvania mimoriadnej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19, ktorá sa týka nezamestnaných, ktorým v čase krízovej situácie uplynie predĺžené podporné obdobie. Novela má zmierniť negatívny dopad na poberateľov dávky v nezamestnanosti, ktorí si v dôsledku stále pretrvávajúcej mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19 a s tým súvisiacej nepriaznivej situácie na trhu práce nevedeli nájsť prácu.

Podporné obdobie v nezamestnanosti predĺžené najskôr o jeden mesiac a potom o ďalšie dva mesiace, sa novelou opäť predlžuje o jeden mesiac. Predĺženie sa týka tých poberateľov dávky v nezamestnanosti, ktorým podporné obdobie v nezamestnanosti predĺžené podľa zákona o sociálnom poistení a nariadenia uplynie v čase trvania krízovej situácie. Približne 40-tisíc nezamestnaných, ktorí v súčasnosti dostávajú dávku v nezamestnanosti, tak bude túto dávku poberať ďalší mesiac. Reflektujúc postupne sa zlepšujúcu epidemiologickú situáciu sa súčasne ustanovuje ukončenie predĺženého podporného obdobia v nezamestnanosti najneskôr k 31. augustu 2020.

Vychádzajúc z predpokladu, že poberatelia dávky už aktuálne majú možnosť uchádzať sa o zamestnanie a zúčastňovať sa pracovných pohovorov, by ďalšie predlžovanie podporného obdobia v nezamestnanosti v takomto prípade nebolo adresné. Primárnym účelom predlžovania podpory v nezamestnanosti bolo podporiť tých uchádzačov o zamestnanie, ktorí si z objektívnych dôvodov (napr. preventívne opatrenia vyhlásené vládou SR, ktoré znemožňovali účasť na pracovných pohovoroch)nevedeli nájsť zamestnanie. Termín najneskoršieho uplynutia predĺženého podporného obdobia v nezamestnanosti (31. august 2020) sa ustanovuje s ohľadom na potrebu včasne informovať o uvedenom uchádzačov o zamestnanie, ktorí aktuálne začali čerpať predĺžené podporné obdobie v nezamestnanosti, respektíve ho plánovali čerpať.

Účinnosť nariadenia vlády Slovenskej republiky nastene z dôvodu potreby čo najskoršej implementácie právnej úpravy dňom jeho vyhlásenia v Zbierke zákonov Slovenskej republiky.

Úprava nariadenia

V nariadení vlády Slovenskej republiky č. 101/2020 Z. z. o predĺžení podporného obdobia v nezamestnanosti počas trvania mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19 sa v § 1 sa za odsek 2 vkladá nový odsek 3, ktorý znie:
„(3) Podporné obdobie v nezamestnanosti, ktoré bolo predĺžené podľa odseku 2, a ktoré by uplynulo počas trvania mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19, sa predlžuje o jeden mesiac; § 293et ods. 3 zákona platí rovnako.“.

V § 1 odsek 4 znie:
„(4) Predĺženie podporného obdobia v nezamestnanosti podľa §293et ods. 1 zákona a odsekov 1 až 3 uplynie najneskôr 31. augusta 2020.“.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

covid19koronavíruspodporné obdobie v nezamestnanosti

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X