Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Dovoz tovaru z členských štátov EÚ a DPH

Muž ťahajúci veľké vrece
28. júna 2010 Tlačiť

Dovoz tovaru z členských štátov Európskej únie (EÚ) na Slovensko sa posudzuje podľa zákona č. 222/2004 o DPH (ďalej len zákon o DPH) ako nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu EÚ a DPH je podľa toho prispôsobená.

Pod nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom odoslaným odberateľovi dodávateľom alebo aj samotným odberateľom na Slovensko z iného členského štátu. Toto tzv. intrakomunitárne nadobudnutie tovaru, je za určitých podmienok predmetom dane. Iné to ale môže byť, ak ide o dovoz z Ukrajiny, Číny alebo tretích krajín, kde je DPH režim už iný.

Kedy je nadobudnutie tovaru predmetom dane?

Ako to teda je pre dovoz tovaru a DPH? Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane, ak je:

  • tovar predaný za úhradu (za protihodnotu),
  • tovar vyvezený a dodaný do tuzemska (na Slovensko),
  • nadobúdateľom je zahraničná osoba, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte,
  • dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom, alebo na jeho účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja,
  • zdaniteľná osoba je registrovaná ako platiteľ dane (podnikatelia, firmy),
  • nadobúdateľom je akákoľvek právnická osoba, aj keď nie je zdaniteľnou osobou (napríklad rozpočtová organizácia, príspevková organizácia) či zdaniteľná osoba, ktorá nie je registrovaná ako platiteľ dane (napríklad podnikateľ, ktorý nie je platiteľ dane), ak hodnota tovaru nadobudnutého v tuzemsku z iného členského štátu presiahne v kalendárnom roku 13 941,45 eur, alebo ak sa táto osoba rozhodne zdaňovať tovar nadobudnutý z iného členského štátu slovenskou DPH ešte pred presiahnutím hodnoty 13 941,45 eur,
  • tovar nakúpený v tuzemsku od iného členského štátu definovaný ako nový dopravný prostriedok (platí pre každú osobu).

Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou nadobúda na Slovensku tovar z iného členského štátu, musí podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eur.

Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 13 941, 45 eur. Daňový úrad vydá osvedčenie o registrácii pre daň a pridelí identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti. Touto registráciou dané osoby nadobudnú povinnosť zaplatiť daň za dovezený tovar, nestávajú sa však platiteľmi dane.

Ak je teda pri nadobudnutí tovaru z členských štátov EÚ daný tovar predmetom dane, musí zdaniteľná osoba vysporiadať daň prostredníctvom daňového priznania, či je tak platiteľ dane (ktorý si môže daň odpočítať, ak spĺňa všetky podmienky podľa § 49 až § 51 podľa zákona o DPH) ako aj osoba registrovaná pre daň len pre účely zaplatenia dane na základe registrácie nadobúdateľa.

Zdaniteľná osoba, ktorá je povinná platiť DPH musí obdržať faktúru od dodávateľa, na ktorej si môže doplniť prepočet ceny bez DPH (ak nie je v eur), sadzbu dane, výšku DPH.

Daňová povinnosť vzniká:

  • v deň vystavenia faktúry (ak bola faktúra vystavená pred 15. dňom kalendárneho mesiaca),
  • v 15.deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, kedy sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru.

Osoba, ktorá nadobudla nový dopravný prostriedok z členského štátu a nie je zaregistrovaná pre daň, je povinná podať daňové priznanie a zaplatiť daň do 7 dní odo dňa nadobudnutia dopravného prostriedku. K daňovému priznaniu je povinná priložiť úradne overenú kópiu dokladu o kúpe nového dopravného prostriedku.

Nadobúdateľ tovaru v tuzemsku z iného členského štátu, ktorý nie je platiteľom DPH (okrem nadobudnutia dopravného prostriedku) je povinný podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom mu vznikla daňová povinnosť.

Príklad 1:

Slovenská spoločnosť, ktorá je platiteľom DPH nakúpila v Maďarsku od spoločnosti, ktorá je platiteľom DPH vo svojej krajine kancelárske potreby. Faktúra z Maďarska jej prišla zároveň s tovarom so sumou bez DPH. Je táto fakturácia správna?

Fakturácia je správna, nakoľko je tovar definovaný ako nadobudnutie tovaru z členského štátu. Daná slovenská spoločnosť je platiteľom DPH, takže nadobudnutie tovaru je predmetom dane v tuzemsku. Danú faktúru z Maďarska prepočíta kurzom Národnej banky Slovenska (NBS) platným v deň vzniku daňovej povinnosti (deň vyhotovenia faktúry) a z toho vypočíta 19 % DPH. Daň vysporiada v daňovom priznaní, môže si uplatniť aj odpočet dane (§ 51 zákona č. 222/2004 o DPH).

Príklad 2:

Pán Mucha žijúci na Slovensku si, ako fyzická osoba, kúpil nový automobil v Nemecku v hodnote 30 000 eur. Nepodal však žiadne daňové priznanie, nakoľko nie je podnikateľ a ani právnická osoba. Je daný postup správny?

Postup nie je správny, pretože pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku za protihodnotu v tuzemsku od členského štátu musí každá osoba podať daňové priznanie, a to v lehote do 7 dní odo dňa nadobudnutia dopravného prostriedku.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X