Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ešte pred novým stavebným zákonom sa zmení súčasný stavebný zákon

Ešte pred novým stavebným zákonom sa zmení súčasný stavebný zákon
Fotobanka Pixmac
11. septembra 2015 Zdroj Podnikam.SK, MV Tlačiť

Cieľom novely stavebného zákona je podľa ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja zefektívnenie povoľovacích procesov, a to územného, stavebného konania a konania o odňatí pôdy z pôdneho fondu.

Zmeny v súčasnom stavebnom zákone

Súčasný stavebný zákon navrhuje ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja zmeniť ešte pred účinnosťou nového stavebného zákona. Cez krátku novelu zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku chce vytvoriť právny rámec na skvalitnenie, urýchlenie a efektívnosť stavieb tzv. významnej investície podľa zákona o niektorých opatreniach týkajúcich sa prípravy významných investícií. „Novela zákona si kladie za cieľ zefektívnenie povoľovacích procesov, a to územného, stavebného konania a konania o odňatí pôdy z pôdneho fondu, a tým zvýšenia atraktívnosti podnikateľského prostredia. Návrh zákona zachová koncepciu súčasnej právnej úpravy v oblasti územného a stavebného konania, avšak precizuje právnu úpravu týkajúcu sa významných investícií,“ vyplýva z návrhu. Ten je už na medzirezortnom pripomienkovaní.

„Dlhodobým cieľom ministerstva je skracovať jednotlivé procesy v povoľovacom konaní, čo sa jasne premietlo aj do návrhu nového stavebného zákona, ktorý je aktuálne v Národnej rade SR,“ uviedol pre agentúru SITA rezortný hovorca Martin Kóňa. „Keďže naším cieľom je preniesť tieto benefity čo najskôr do praxe, rozhodli sme sa niektoré zmeny, ktoré urýchľujú konanie, urobiť už teraz prostredníctvom tejto novely aktuálne platného stavebného zákona,“ dodal.

Novela stavebného zákona by po schválení mala nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia. Súčasne sa majú upraviť zákony o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy a o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia. Územné rozhodnutie sa podľa návrhu novely nebude vyžadovať na umiestnenie strategického parku a pre prípravu územia na realizáciu strategického parku, na ktoré bolo vydané osvedčenie o významnej investícii, ak funkčné využívanie územia a priestorové usporiadanie územia vyplýva z územného plánu obce, alebo územného plánu zóny.

„Ak vlastník vyvlastňovaného pozemku alebo vyvlastňovanej stavby zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho a pozemok alebo stavba nebola predmetom dedičského konania, účastníkmi vyvlastňovacieho konania sú osoby, ktoré preukážu, že ako dedičia prichádzajú do úvahy. Navrhovateľ vyvlastnenia však nie je povinný zisťovať domnelých dedičov,“ vyplýva z obsahu novely. Domnelých dedičov až do právoplatnosti osvedčenia o dedičstve alebo rozhodnutia súdu o dedičstve má zastupovať Slovenský pozemkový fond. Obec ako dotknutý orgán má uplatňovať v konaniach obsah územnoplánovacej dokumentácie, najmä regulatívy a zásady jej záväznej časti. Stavebník stavby, ktorá je významnou investíciou, stavby diaľnic, rýchlostných ciest a železničných dráh doloží právoplatné rozhodnutie o trvalom odňatí pred vydaním stavebného povolenia.

Návrh nového stavebného zákona, o ktorom bude parlament rokovať v druhom čítaní na 54. schôdzi začínajúcej sa 16. septembra, má navrhovanú účinnosť 1. júla 2016.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X