Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Opozícia chce zvýšenie ochrany poškodených veriteľov v reštrukturalizácii

Opozícia chce zvýšenie ochrany poškodených veriteľov v reštrukturalizácii
Fotobanka Pixmac
16. februára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Firma, ktorá v reštrukturalizácii neuspokojí 60 % objemu pohľadávok svojich veriteľov, by sa nemohla uchádzať o verejné zákazky.

Opozícia vyzýva Fica k zmene zákona o reštrukturalizácii

Skupina 50 opozičných poslancov vyzýva premiéra Roberta Fica, aby urýchlene konal a zabezpečil zmenu zákona o konkurze a reštrukturalizácii. Firma, ktorá v reštrukturalizácii neuspokojí 60 % objemu pohľadávok svojich veriteľov, by sa nemohla uchádzať o verejné zákazky. Opozícia prišla s výzvou po tom, čo Smer-SD na poslednej schôdzi parlamentu zamietol jej dva návrhy novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii na zvýšenie ochrany poškodených veriteľov.

„Tento návrh rieši situáciu aj komplexne, lebo sa stávame svedkami účelových reštrukturalizácií. Niekto zistil, že to je výborná vec realizovať reštrukturalizáciu, lebo súd potvrdí, že nemusíte zaplatiť faktúry,“ povedal v pondelok na brífingu poslanec Alojz Hlina. Ako príklad spomenul reštrukturalizáciu stavebných spoločností Doprastav, a.s. a Váhostav – SK, a.s. 

V prípade, že by bol premiér pripravený zabezpečiť zmenu v reštrukturalizácii, tak Váhostav, ak sa bude chcieť uchádzať o verejné zákazky, by podľa Hlinu musel pripraviť reštrukturalizačný plán ináč, ako plánoval.

„Je vysoký predpoklad, že Váhostav predpokladá reštrukturalizovať (svoje záväzky) rovnako ako Doprastav, to znamená na úrovni 30 %. Pokiaľ bude vedieť, že je pripravovaná takáto novela zákona, je vysoký predpoklad, že dôjde k vyššiemu uspokojeniu veriteľov, ktorých je tisíctristo,“ dodal Hlina. 

Poslanec Pavol Zajac (KDH) upozornil, že problém nevyplácania pohľadávok malých podnikateľov a živnostníkov na Slovensku naberá obrovské rozmery. Pripomenul, že spolu s kolegom Jánom Hudackým už viackrát predložili v parlamente návrh zákona o ochrane subdodávateľov vo verejnom obstarávaní, ale Smer-SD to štyrikrát odmietol.

„Aj na najbližšiu schôdzu prídeme s takýmto návrhom zákona, ktorý bude ešte vylepšený oproti predchádzajúcim,“ uviedol Zajac. Odmietol tvrdenia Fica, že subdodávatelia nedostávajú peniaze preto, lebo počas vlády Ivety Radičovej boli vysúťažené lacné diaľnice.

„Ceny kalkulovali slobodne a dobrovoľne manažmenty firiem. Váhostav aj Doprastav ponúkli takéto ceny, boli na úrovni cien, ktoré sú v Európe bežné,“ dodal Zajac. Živnostníci podľa neho na diaľničných stavbách často robia za polovičnú cenu oproti tomu, čo fakturuje napríklad Váhostav štátu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X