Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ficova vláda uprednostňuje podľa Bugára veľkopodnikateľov

Ficova vláda uprednostňuje podľa Bugára veľkopodnikateľov
predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Foto: SITA
12. februára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Neschválenie novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii v prvom čítaní považuje Béla Bugár za sabotáž.

Dlh zaplatia tí, ktorí odviedli svoju prácu

Vláda Roberta Fica a poslanci strany Smer-SD uprednostňujú záujmy veľkopodnikateľov pred záujmami malých dodávateľov. Konštatoval to vo štvrtok na brífingu predseda strany Most-Híd Béla Bugár. „To, že Doprastav, a.s. alebo Váhostav-SK, a.s. sa dostali do reštrukturalizácie, to je fakt. Aj to je fakt, že napríklad Váhostav-SK, a.s. získal za dvoch vlád pána Fica viac miliárd eur, a predsa sa zadlžil,“ vyhlásil Bugár. Faktom podľa neho je aj to, že dlh zaplatia tí, ktorí odviedli svoju prácu.

„Nechceme skúmať, prečo Vláda SR a predseda vlády takýmto spôsobom nekonali. Či za tým je to, že údajne za Doprastavom, a.s., sú ľudia zo Smeru, že údajne sponzorom Smeru je pán Široký, to nechceme skúmať,“ povedal Bugár.

Podľa neho je však sabotážou, ak niekto príde s návrhom, ako riešiť zadlženie týchto stavebných firiem tak, aby tí, ktorí pre nich robili, dostali svoje peniaze. Bugár tak reagoval na stredajšie neschválenie novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii v prvom čítaní, ktorú predložila podpredsedníčka Most-Híd Lucia Žitňanská.

TIPY na eBooky:

Koncom januára Žitňanská spolu s Bugárom požiadali listom premiéra SR Roberta Fica, aby vláda využila svoje oprávnenie a navrhla NR SR skrátené legislatívne konanie k Žitňanskej novele. Cieľom návrhu bolo podľa Bugára a Žitňanskej chrániť záujmy malých subdodávateľov – živnostníkov v reštrukturalizačných konaniach a posilniť postavenie malých veriteľov. 

„Ten návrh, ktorý včera strana Smer-SD odmietla v parlamente, bol úplne jednoduchý. Obsahoval len dva body,“ reagovala predkladateľka Žitňanská. Ako ďalej priblížila, v novele zákona išlo o to, aby reštrukturalizácia alebo reštrukturalizačný plán mohol byť schválený len vtedy, keď nezabezpečení veritelia dostali vyplatených aspoň 50 % svojich pohľadávok.

„Druhý bod znamenal len toľko, aby nemohli byť vyšachovaní z hry pri hlasovaní o reštrukturalizačnom pláne, aby nemohli byť bezdôvodne popreté ich pohľadávky, čiže aby mohli spolurozhodovať,“ doplnila. Podľa Žitňanskej išlo o malú, jednoduchú novelu, ktorá mohla riešiť situáciu v spoločnosti Váhostav-SK, a.s. 

„V súčasnosti prebieha reštrukturalizačné konanie stavebnej spoločnosti Váhostav-SK, a. s. Návrh reštrukturalizačného plánu má byť veriteľskému výboru predložený do 22. marca tohto roka a existuje oprávnená obava z nízkeho uspokojenia pohľadávok malých nezabezpečených veriteľov,“ upozornili premiéra v liste predstavitelia strany Most-Híd. Ďalej pripomenuli, že keď začiatkom januára tohto roka bola ukončená reštrukturalizácia stavebnej spoločnosti Doprastav, a.s., uspokojenie nezabezpečených veriteľov predstavovalo iba niečo vyše 30 percent. 

V zrýchlenom legislatívnom konaní, o ktoré Bugár a Žitňanská žiadali, bolo podľa nich možné prerokovať a schváliť zákon tak, aby malí veritelia Váhostavu získali pri schvaľovaní reštrukturalizačného plánu väčšie slovo a aby percento uspokojenia ich pohľadávok bolo vyššie ako v prípade Doprastavu.

„Malí veritelia sa v dôsledku nízkeho uspokojenia svojich pohľadávok dostávajú do druhotnej platobnej neschopnosti, zanikajú ich pracovné miesta, alebo im hrozia bankroty,“ napísali v liste zástupcovia Most-Híd. Podľa nich existuje reálna hrozba značných hospodárskych škôd štátu spôsobená druhotnou platobnou neschopnosťou veľkého počtu malých podnikateľov, subdodávateľov spoločnosti Váhostav-SK, a.s.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X