Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Stavbu malého rodinného domu má schvaľovať zastupiteľstvo

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
12. apríla 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

 Návrh stavebného zákona treba podľa Inštitútu urbánneho rozvoja dopracovať.

Vo zverejnenom návrhu stavebného zákonabolo pozmenených viac ako 130 paragrafov

Inštitút urbánneho rozvoja (IUR) žiada vrátiť návrh nového zákona o územnom plánovaní a výstavbe (stavebný zákon) na dopracovanie ministerstvu dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, prípadne uskutočniť nové pripomienkové konanie. Výkonný riaditeľ inštitútu Juraj Suchánek to zdôvodnil závažnými nedostatkami, objemom a rozsahom pripomienok, ako aj požadovaných zmien v navrhovanom zákone.

Hospodárska a sociálna rada SR má návrh stavebného zákona a tiež návrh súvisiaceho zákona o vyvlastňovaní pozemkov a stavieb prerokovať v pondelok 13. apríla. Oba návrhy na tripartitu predkladá minister dopravy Ján Počiatek.

„Vo zverejnenom návrhu (stavebného) zákona sú v jeho štruktúre, ako aj v jednotlivých ustanoveniach viaceré podstatné zmeny. Bolo pozmenených viac ako 130 paragrafov, viaceré boli premiestnené v rámci častí zákona,“ upozornil Suchánek.

„Doplnená bola príloha a pribudlo aj niekoľko ďalších súvisiacich noviel iných zákonov (článkov). Zverejnené znenie návrhu stavebného zákona po medzirezortnom pripomienkovom konaní je odlišné v zásadných inštitútoch zákona,“ dodal. 

Neodstránené pripomienky

Po medzirezortnom pripomienkovaní k návrhu stavebného zákona, ktoré sa konalo v januári tohto roka, sa podľa IUR po následných masívnych úpravách neodstránili všetky pripomienky. Inštitút tvrdí, že sa tak stalo bez racionálneho odôvodnenia a niektoré problémy sa navyše prehĺbili, napríklad pri zastavovacom pláne.

Občianske združenie odborníkov na urbánny rozvoj a tvorbu krajiny má tiež výhradu k tomu, že nové znenie návrhu zákona obsahuje zásadné koncepčné nedostatky, ku ktorým nemohli byť ani vznesené pripomienky. 

Platný stavebný zákon podľa inštitútu definuje, že pri stavbe malého rodinného domu stačí jedno zlúčené konanie, ktoré vedie jeden stavebný úrad. Návrh nového stavebného zákona počíta s tým, že pri jednoduchej stavbe, napríklad rodinného domu, si stavebník bude musieť najprv vybaviť obstaranie zastavovacieho plánu a jeho prijatie zastupiteľstvom vo forme všeobecného záväzného nariadenia. Až po jeho prijatí mu bude stačiť stavebný súhlas. 

Účinnosť sa posúva 

„Ide o absolútne nemysliteľné sťaženie postupu výstavby najmä u malých stavebníkov. Zmienený príklad je dôsledkom nedostatku času a možností nové znenie zákona dôkladne preštudovať a pripomienkovať. Možno predpokladať, že zákon obsahuje viacero takýchto vecných nedostatkov a nepresností,“ dodáva Inštitút urbánneho rozvoja. 

Nový stavebný zákon mal byť pôvodne účinný 1. júla 2014, ministerstvo dopravy neskôr tento termín posunulo na 1. júla tohto roka a najnovšie by mal byť zákon účinný až od 1. júla budúceho roka.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X