Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

EÚ nám ukladá povinnosť inštalovať merače tepla do konca 2016

EÚ nám ukladá povinnosť inštalovať merače tepla do konca 2016
ista iSTA Slovakia
30. septembra 2015 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Ďalšou plánovanou novinkou, s pravdepodobnou účinnosťou od roku 2020,  je povinnosť sprístupnenia informácií o spotrebe energií v kratších časových intervaloch. Nielen raz ročne vo vyúčtovaní, ako to bolo doteraz.

Náklady na teplo podľa plochy bytu končia, zákon vyžaduje merače

Pokiaľ má váš bytový dom viac ako 500 m2 a je zásobovaný centrálnym zdrojom tepla, máte do konca roka 2016 povinnosť nainštalovať pomerové rozdeľovače tepla alebo iné určené meradlá. Aké kroky by mali urobiť vlastníci bytov a správcovia, aby stihli nainštalovať chýbajúce merače? Aký systém merania energií je z dlhodobého hľadiska najvhodnejší?

Asi rok a pol po prijatí zákona č. 100/2014, ktorým sa menil a dopĺňal zákon č. 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike na základe transpozície Smernice o energetickej efektívnosti („EED“) na Slovensku ešte stále nie sú vo všetkých bytoch nainštalované určené meradlá alebo pomerové rozdeľovače tepla, ktoré by povinnosť rozpočítavania skutočne spotrebovaných energií umožňovali. Podľa interných analýz spoločnosti ista Slovakia sa jedná približne o 20 % bytov.

„Na tohtoročnej schôdzi by sa mali vlastníci bytov spolu so svojim správcom rozhodnúť, aký merací systém si vo svojom bytovom dome vyberú a objednajú. Čas sa kráti, a preto by si voľbu nemali nechať na poslednú chvíľu. Realizácia by sa nemusela stihnúť načas!“ uviedla Jana Machková, konateľka a riaditeľka spoločnosti ista Slovakia.

ista

Implementovanie EED nie je konečné, ďalšie zmeny ešte pribudnú

Okrem potreby rozúčtovania energií za teplo a vodu na základe skutočnej spotreby Smernica o energetickej efektívnosti ukladá povinnosť informovať spotrebiteľa o jeho spotrebe energií a to nielen raz ročne, ako je tomu dnes, ale aj v kratších časových intervaloch. Takéto poskytovanie informácií však je možné vtedy, ak bytové domy budú vybavené vhodnou technológiou, napríklad digitálnou alebo rádiovou.

„Smernica o energetickej efektívnosti bola zatiaľ implementovaná do našej legislatívy iba čiastočne a na správcov a vlastníkov bytov čakajú v najbližšom období aj ďalšie zmeny, ktoré ich výber pomerového rozdeľovača tepla či iného určeného meradla určite ovplyvnia.  Prečo by mali neefektívne investovať v priebehu 10 rokov dvakrát, keď majú príležitosť na úsporné riešenie? Na základe týchto skutočností sa oplatí vybrať si taký systém zberu a spracovania dát spotrebovaných energií, ktorý je založený na rádiovej technológii,“ uviedla Jana Machková.

Najlacnejšia energia je tá, ktorú nespotrebujeme

Interné analýzy spoločnosti ista Slovakia preukázali, že nájomníci, ktorí sú častejšie informovaní o spotrebách, sú úspornejší než ich susedia.

„Integráciou rádiového systému na internetový portál môžu vlastníci bytov, ako aj správcovia, sledovať a porovnávať svoju spotrebu energií a vody v kratších časových intervaloch. Sledovaním spotreby môžu v domácnosti ušetriť až 9 % nákladov na energiu za teplo. Preto sledovania priebežnej spotreby energií pre všetky domácnosti vítame a spotrebiteľom taktiež odporúčame,“ uviedla Jana Machková.

Výhody rádiovej technológie

  • merače vybavené digitálnou a rádiovou technológiou sú presnejšie, rýchlejšie a lepšie chránené proti neoprávnenému zneužitiu dát;
  • proces získavania dát je rýchlejší a ich spracovanie je jednoduchšie;
  • odpočty z meračov sa vykonávajú na diaľku bez potreby vstupu do bytov či domov;
  • chyby zapríčinené ľudským faktorom sú eliminované;
  • sledovanie spotreby energií je možne kedykoľvek počas roka cez portálové služby.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X