Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

EÚ znepokojuje možnosť prerušenia tranzitu ruského plynu

EÚ znepokojuje možnosť prerušenia tranzitu ruského plynu
Ilustračné foto SITA
7. marca 2014 Zdroj Reuters, SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Keďže terajšia zima je mierna, zásoby plynu v EÚ sú o zhruba 10 mld. kubických metrov väčšie ako v roku 2013.

Možnosť Slovenska pomôcť Ukrajine závisí od využitia reverzného toku

Krajiny Európskej únie, napríklad Poľsko a Grécko, znepokojuje možnosť nedostatku plynu a ekonomických škôd, ak Rusko zastaví dodávky na Ukrajinu, ktorá má do piatka Moskve za plyn zaplatiť 2 mld. USD. „Narušenie dodávok z Ukrajiny je pre Grécko najhorším scenárom,“ konštatovali energetickí experti krajiny. Poľsko uviedlo, že akékoľvek výpadky by mohlo nahradiť dovozom cez Bielorusko, ale bude potrebovať súhlas Gazpromu na presmerovanie prepravy. 
 

 
Keďže terajšia zima je mierna, zásoby plynu v EÚ sú o zhruba 10 mld. kubických metrov väčšie ako v roku 2013. Znamená to, že týždenné prerušenie dodávok by sa dalo zvládnuť. Trojtýždňový výpadok by však vyvolal problémy v oblasti dodávok a zvýšil by ceny. Napriek mimoriadnemu napätiu medzi Moskvou a novou prozápadnou vládou v Kyjeve ruský energetický gigant Gazprom zatiaľ Ukrajine plyn dodáva. Bývalá sovietska republika je pre Moskvu strategicky dôležitá ako hlavná trasa prepravy plynu do EÚ, ktorá je najväčším ruským zákazníkom. 
 

Podpis memoranda o možnom riešení prepravy plynu pripravujú

Možnosť Slovenska pomôcť Ukrajine závisí od využitia reverzného toku, ktorého realizácia je podľa Európskej komisie takmer schválená, ale pre turbulencie na Ukrajine to ešte treba podpísať. Zdroj z Európskej únie, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, uviedol, že potrvá šesť mesiacov, kým sa bude môcť využiť reverzný tok a touto trasou by sa mohlo v úvode prepravovať 6 mld. kubických metrov plynu ročne. Ukrajina ročne spotrebuje viac ako 50 mld. kubických metrov plynu. 
 
Slovenský prevádzkovateľ prepravnej plynovej siete, spoločnosť Eustream, zatiaľ nepodpísal memorandum o porozumení o možnom riešení prepravy plynu v smere zo Slovenska na Ukrajinu. Náš východný sused v polovici januára deklaroval, že z ich strany je memorandum podpísané. „Sme pripravení na spoluprácu s ukrajinskými partnermi už od minulého roka. Predovšetkým je potrebné podpísať memorandum o porozumení, ktorého cieľom je preskúmanie možností vybudovania technického riešenia pre spätný tok plynu na Ukrajinu,“ povedal pre agentúru SITA hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.
 
Eustream pozval ukrajinských partnerov do Bratislavy na záverečné dolaďovanie posledných detailov a podpísanie memoranda. „Kolegovia z Ukrtransgazu zatiaľ na Slovensko nepricestovali s odvolaním sa na aktuálnu politickú situáciu v krajine,“ konštatoval Chuguryan.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X