Firmy môžu obísť legislatívu o kolektívnych zmluvách
Podľa denníka SME si zamestnávatelia môžu vytvoriť nový zamestnávateľský zväz alebo vstúpiť do toho, ktorého kolektívna zmluva vyššieho stupňa im viac vyhovuje.
Nevýhodná legislatíva núti podnikateľov k jej obchádzaniu
Novela zákona, ktorá umožnila rozšíriť kolektívne zmluvy vyššieho stupňa (KZVS) na zamestnávateľov aj bez ich súhlasu, prinútila podnikateľov k zvažovaniu možností, ako ju obísť. „Dvaja zamestnávatelia sa môžu dohodnúť, že založia nový zväz a uzatvoria kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa. Dvaja nájdu kompromis rýchlejšie ako viacerí. Počty firemných zväzov by tak mohli rásť,“ napísal v pondelok denník SME.
Ďalšou možnosťou je vstup do zamestnávateľského zväzu z iného odvetvia, než kam firma patrí. „Tak sa môže stať, že strojárska firma vstúpi do zväzu pekárov, lebo ich kolektívna zmluva sa jej bude zdať pre ňu menej nákladná alebo má odtiaľ najviac zákazníkov,“ uviedlo SME.
Nová legislatíva stanovila pri rozširovaní záväznosti kolektívnej zmluvy stanovuje podmienku reprezentatívnosti, teda pokrytia určitého počtu zamestnancov kolektívnou zmluvou. Záväznosť sa rozširuje len pri takej kolektívnej zmluve, ktorá pokrýva väčší počet zamestnancov v odvetví, ako iná kolektívna zmluva, ktorú uzatvorili iní zamestnávatelia v rámci rovnakého odvetvia. Z rozšírenia záväznosti KZVS sú vylúčené niektoré kategórie zamestnávateľov.
Firmy majú problém aj s trestnou zodpovednosťou
Rezort spravodlivosti pred koncom roka predstavil návrh zákona o trestnej zodpovednosti právnických firiem. Najvyšším navrhovaným trestom je právna smrť firmy, teda jej zrušenie. „Zavedenie trestnej zodpovednosti právnických osôb v rozsahu a spôsobom, ako navrhuje ministerstvo, je pre nás neprijateľné. Vymedzilo totiž okruh 121 trestných činov, za ktoré chce postihovať právnické osoby, bez ohľadu na konkrétnu zodpovednosť fyzických osôb, ktoré Trestný zákon porušili,“ uviedol pre pondelňajšie vydanie Hospodárskych novín výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.
K návrhu sa mohli podniky či organizácie vyjadrovať do minulého týždňa a túto možnosť naplno využili. K jeho obsahu bolo totiž prijatých až 74 zásadných pripomienok, informovali ďalej HN.
Viac o návrhu zákona sa dozviete tu. |
---|