Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Fúzie a akvizície dosiahli v SR v roku 2013 minimálny rast

Fúzie a akvizície dosiahli v SR v roku 2013 minimálny rast
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
16. februára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Medzi hlavné dôvody nízkej dynamiky rastu transakcií v SR podľa TPA Horvath patrí zlé načasovanie predaja spoločnosti, či nepripravenosť firmy na predaj. 

Problematickou oblasťou je podľa analýzy aj požiadavka transparentného účtovníctva

V roku 2013 bolo na území Slovenska oznámených a realizovaných spolu 16 fúzií a akvizícií. Za posledné tri roky to predstavuje v rámci počtu realizovaných transakcií mierny nárast. V roku 2012 bolo realizovaných 15 transakcií, rok predtým 14 a v roku 2010, ktorý za obdobie deviatich rokov predstavuje najnižší počet fúzií a akvizícií, iba osem. Informovala o tom audítorská a poradenská spoločnosť TPA Horvath. V sledovanom období rokov 2005 až 2013, najvyšší počet fúzií a akvizícií sa realizovalo v roku 2005, a to konkrétne 26.
Ako ďalej uviedla poradenská spoločnosť, na slovenskom trhu je stabilne najviac interných transakcií, to znamená, že kupujúci je slovenský subjekt alebo slovenský privátny investor. V roku 2013 to tak bolo v 7 prípadoch, v rámci štyroch transakcií figurovali investori z ČR a po jednej transakcii realizovali fúzie a akvizície investori z krajín Izrael, Južná Kórea, Švajčiarsko, Nemecko a Veľká Británia. Pre porovnanie, v ČR bol podľa údajov TPA Horvath počet oznámených transakcií v minulom roku 76, čo predstavuje nárast o 49 % oproti roku 2012. 
Medzi hlavné dôvody nízkej dynamiky rastu transakcií v SR podľa TPA Horvath patrí zlé načasovanie predaja spoločnosti, či nepripravenosť firmy na predaj. „V prípade, že spoločnosť dožíva z podstaty a majiteľ už nemôže ďalej zabezpečiť rozvoj spoločnosti, tak je zvyčajne neskoro na jej predaj,“ podotkla poradenská firma. Najväčšie rezervy v segmente firiem strednej veľkosti s tržbami päť až desať miliónov eur vidí TPA Horvath najmä v závislosti firmy od majiteľa, a to hlavne v prípade, že nie je v spoločnosti vybudovaná manažérska hierarchia a delegovanie kompetencií. Medzi ďalšie rezervy patrí závislosť od dodávateľov či odberateľov a cenové očakávania, ktoré nezohľadňujú aktuálnu pozíciu firmy na trhu. 

Prekážkou pre vstup investora môže byť aj zlý produktový mix

Ďalšou problematickou oblasťou je podľa spoločnosti požiadavka transparentného účtovníctva. „Investori zvyčajne požadujú ďalšie finančné rozbory nad rámec oficiálnych účtovných výkazov a v prípade, že predávajúci nie je schopný doložiť, poprípade zdôvodniť vybrané účtovné operácie, rokovania zvyčajne končia,“ špecifikovala bližšie TPA Horvath. Medzi posledné dôvody nízkej dynamiky fúzií a akvizícií patrí produktový mix, teda produkt, či výroba, ktoré nemajú väzbu s hlavnou podnikateľskou činnosťou spoločnosti, čím môžu tvoriť prekážku pre vstup investora. 
Svojím významom podľa audítorskej a poradenskej spoločnosti v minulom roku vyčnievajú dve transakcie, a to predaj maloobchodného reťazca Ahold do rúk investora Condurum Ltd., ktorý je na slovenskom maloobchodnom trhu prítomný prostredníctvom sietí Terno a Moja Samoška. Druhou významnou transakciou bol predaj 48-percentného podielu maloobchodného reťazca Nay do rúk jeho pôvodných zakladateľov. „Pri oboch transakciách ide o koncentráciu vlastníctva do rúk slovenských podnikateľov a odchod strategického zahraničného investora v prípade Ahold a finančného investora v prípade Nay,“ komentovala vývoj firma. 
Medzi ďalšie významné transakcie zaradila poradenská spoločnosť skupinu EPH a akvizíciu 49-percentného podielu spoločnosti Stredoslovenská energetika, a.s. v hodnote 400 mil. eur a akvizíciu 49-percentného podielu na spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a.s. v objeme 2,6 mld. eur. 

Nemožno vylúčiť akvizície v sektoroch maloobchodný predaj a zdravotníctvo

Vo výhľade na roku 2014 očakáva TPA Horvath na slovenskom trhu opäť mierny nárast počtu fúzií a akvizícií. „Na trhu vidíme dostatok až prebytok kapitálu ako zo strany finančných, tak aj strategických investorov. Ochotu financovať akvizície majú aj banky a vo veľmi dobrých projektoch sú banky ochotné financovať až 70 % hodnoty akvizície,“ uviedla spoločnosť. 
Predpokladá zároveň pokračovanie konsolidácie, to znamená prevzatie konkurenčných firiem alebo odberateľov či dodávateľov s cieľom stať sa silnejším hráčom voči nadnárodným skupinám. „Opäť nemožno vylúčiť akvizície v sektoroch maloobchodný predaj a zdravotníctvo, kde je aktívnych niekoľko slovenských, ale aj zahraničných skupín na strane dopytu. Sektor poľnohospodárskej prvovýroby a všeobecne držanie pôdy bude tiež veľmi atraktívne pre investorov,“ doplnila spoločnosť. 
TPA Horvath je audítorská a poradenská spoločnosť poskytujúca služby v oblasti auditu, účtovného a daňového poradenstva, podnikových financií a poradenstva pri riadení firiem. Je súčasťou globálnej siete Crowe Horwath International, ktorá patrí medzi desať najvýznamnejších audítorských, daňových a poradenských spoločností sveta. Pôsobí v 105 krajinách, kde zamestnáva viac ako 26 000 zamestnancov. V Česku pôsobí od roku 1999, na Slovensku od roku 2001.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X