Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Investičná pomoc nie je zameraná na zaostávajúce regióny

Investičná pomoc v SR stále nie je dosť zameraná na zaostávajúce regióny
Collage with human hands holding money against blue sky Fotobanka Pixmac
8. apríla 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Od roku 2002 bola schválená investičná pomoc v hodnote takmer 1,5 mld. eur pre 151 investičných projektov. 

Väčší podiel investičnej pomoci smeroval na západné a stredné Slovensko

Investičná pomoc na Slovensku nebola doteraz jednoznačne zameraná na podporu najviac zaostávajúcich regiónov. Konštatuje to Inštitút finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR v zverejnenej analýze.

„Väčší podiel investičnej pomoci smeroval na západné a stredné Slovensko, kde sa vytvorila aj väčšina pracovných miest. Napriek silnému dopytu po pomoci je tvorba pracovných miest na západe zároveň najnákladnejšia,“ upozorňuje IFP. Aj keď pomoc na jedno miesto na východnom Slovensku od krízy v roku 2009 narástla, stále je podľa inštitútu nižšia ako v regiónoch s nižšou nezamestnanosťou.

Ako ďalej uviedol IFP, na Slovensku sa podľa súčasného rámca poskytuje podpora investícií od roku 2002. Za toto obdobie SR schválila investičnú pomoc v hodnote takmer 1,5 mld. eur pre 151 investičných projektov.

Za ostatné dva roky bola pre 23 projektov za 541 mil. eur schválená investičná pomoc 102 mil. eur. „Po boome v rokoch 2004 až 2007 sa v poslednom období počet podporených investícií stabilizoval na relatívne nižšej úrovni. Rastúca intenzita podpory, teda zvyšujúci sa podiel štátnej pomoci na celkovej investícii, navyše značí, že sa zvyšuje nákladnosť tohto nástroja,“ uviedol IFP.

Zároveň dodal, že v priemere intenzita stúpala o 0,9 percentného bodu ročne, a tak kým v roku 2002 stačilo prispieť zahraničnému investorovi v priemere 19 % z nákladov investície, v minulom roku to bolo o 10 percentných bodov viac. 

Cieľmi politiky štátnej podpory investícií by podľa IFP po konzultácii s Ministerstvom hospodárstva (MH) SR malo byť znižovanie regionálnych rozdielov, či podpora investícií s inovačným potenciálom, ale aj takzvané pozitívne externality.

„Existujú investície, ktoré vytvárajú okrem súkromných aj celospoločenské benefity,“ píše sa v komentári. Podľa IFP ide napríklad o školenia zamestnancov, ktoré neprispievajú len k vyššej produktivite, ale zároveň vytvoria kvalifikovanejšiu pracovnú silu. Tá sa bude môcť aj po skončení zamestnania u investora ďalej lepšie uplatňovať.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

16júl6:30Stavba - autorský, stavebný a technický dozor6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

27júl6:30Výkon činnosti stavbyvedúceho a vedúceho montéra 6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

30júl6:30Zákonník práce od 1.5.2018 – aplikačný seminár 6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X