Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Investičná pomoc nie je zameraná na zaostávajúce regióny

Investičná pomoc v SR stále nie je dosť zameraná na zaostávajúce regióny
Fotobanka Pixmac
8. apríla 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Od roku 2002 bola schválená investičná pomoc v hodnote takmer 1,5 mld. eur pre 151 investičných projektov. 

Väčší podiel investičnej pomoci smeroval na západné a stredné Slovensko

Investičná pomoc na Slovensku nebola doteraz jednoznačne zameraná na podporu najviac zaostávajúcich regiónov. Konštatuje to Inštitút finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR v zverejnenej analýze.

„Väčší podiel investičnej pomoci smeroval na západné a stredné Slovensko, kde sa vytvorila aj väčšina pracovných miest. Napriek silnému dopytu po pomoci je tvorba pracovných miest na západe zároveň najnákladnejšia,“ upozorňuje IFP. Aj keď pomoc na jedno miesto na východnom Slovensku od krízy v roku 2009 narástla, stále je podľa inštitútu nižšia ako v regiónoch s nižšou nezamestnanosťou.

Ako ďalej uviedol IFP, na Slovensku sa podľa súčasného rámca poskytuje podpora investícií od roku 2002. Za toto obdobie SR schválila investičnú pomoc v hodnote takmer 1,5 mld. eur pre 151 investičných projektov.

Za ostatné dva roky bola pre 23 projektov za 541 mil. eur schválená investičná pomoc 102 mil. eur. „Po boome v rokoch 2004 až 2007 sa v poslednom období počet podporených investícií stabilizoval na relatívne nižšej úrovni. Rastúca intenzita podpory, teda zvyšujúci sa podiel štátnej pomoci na celkovej investícii, navyše značí, že sa zvyšuje nákladnosť tohto nástroja,“ uviedol IFP.

Zároveň dodal, že v priemere intenzita stúpala o 0,9 percentného bodu ročne, a tak kým v roku 2002 stačilo prispieť zahraničnému investorovi v priemere 19 % z nákladov investície, v minulom roku to bolo o 10 percentných bodov viac. 

Cieľmi politiky štátnej podpory investícií by podľa IFP po konzultácii s Ministerstvom hospodárstva (MH) SR malo byť znižovanie regionálnych rozdielov, či podpora investícií s inovačným potenciálom, ale aj takzvané pozitívne externality.

„Existujú investície, ktoré vytvárajú okrem súkromných aj celospoločenské benefity,“ píše sa v komentári. Podľa IFP ide napríklad o školenia zamestnancov, ktoré neprispievajú len k vyššej produktivite, ale zároveň vytvoria kvalifikovanejšiu pracovnú silu. Tá sa bude môcť aj po skončení zamestnania u investora ďalej lepšie uplatňovať.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X