Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Janette Šipkovská: Recept na úspech je robiť srdcom aj dušou

Manazment/ludske zdroje motivacia/janette sipkovska recept uspech robit srdcom dusou
Janette Šipkovská. Foto: Petra Bošanská
28. septembra 2014 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Ak robíte to, čo vás baví, pri rozhodovaní o začiatku podnikania by vás konkurencia nemala ovplyvniť.

„Rozhodnite o určitom cieli, ktorý povýšite na hlavný vo svojom živote a potom zorganizujte všetky svoje činnosti tak, aby ste ho dosiahli,“ napísal Brian Tracy. Toto je jeden z mnohých citátov, ktorými sa vo svojom živote riadi žena, ktorá obsadila v súťaži E-žena roka 2013 v kategórii Sympatia 3. miesto. Janette Šipkovská vedie spoločnosť AUGEO Consulting s.r.o, ktorá sa zaoberá vedením tréningov a vzdelávacích seminárov, koučingom a konzultáciou pre firmy a jednotlivcov. 

Dôležité je prepájanie zážitku s bežnou praxou

Kedy vo vás skrsol nápad začať podnikať v oblasti koučingu a vzdelávania?

Bol to dlhší proces. Nebolo to len náhle rozhodnutie. Ja som roky pôsobila na viacerých manažérskych pozíciách a v rámci mojej práce som podporovala v ľuďoch ich potenciál a tešila sa z toho, ako „rastú“. Cítila som, že je to „to“, čo ma na manažérskej práci najviac baví.

Neustále som rozmýšľala nad  možnosťami, ako získať viac priestoru pre túto oblasť a tak začať v nej podnikať bolo akýmsi prirodzeným vývojom mojich myšlienkových pochodov.  

Ako by ste spätne zhodnotili svoje rozhodnutie? 

Firmu sme spolu s manželom zakladali v roku 2012. K rozhodnutiu odísť zo zamestnaneckého pomeru, osamostatniť a venovať sa tomu, čo ma najviac napĺňa a dáva mi zmysel,  som dospela už rok predtým. Vtedy som začala podnikať ako SZČO. Spočiatku som sa venovala len tréningom v oblasti rozvoja mäkkých zručností (soft skills) a zároveň som si dopĺňala vzdelanie v oblasti koučingu.

Po získaní kvalifikácie Akreditovaný externý profesionálny kouč som rozšírila svoje služby o koučing a v roku 2014 aj o mediáciu sporov. Bolo to náročné obdobie, avšak svoje rozhodnutie opustiť pozíciu manažéra a zamestnanca neľutujem a teším sa úspechom, ktoré som za tak krátky čas dosiahla.  

Aká veľká je v tejto oblasti konkurencia na Slovensku?

V oblasti, v ktorej podnikám, je s ohľadom na veľkosť trhu konkurencia veľká. Avšak keď sa na to pozriem z pozitívneho hľadiska, núti ma to k neustálemu zdokonaľovaniu a hľadaniu spôsobov, ako robiť rovnaké veci inak a lepšie, čo je dobré nielen pre klientov, ale aj pre mňa samotnú.

Myslím si, že ak sa človek rozhodne podnikať a má niečo, v čom je úspešný a čo ho baví, tak by ho nemalo odradiť to, či je už na trhu nejaká konkurencia. Pretože keď sa budeme rozhodovať, či budeme podnikať alebo nie, a rozhodneme sa to spraviť len ak nájdeme prázdny trhový priestor, tak nám veľa možností neostane. Môj recept na to, ako byť napriek konkurencii úspešný, je robiť veci naplno, srdcom aj dušou. 

Vo vašom portfóliu môžeme nájsť viacero služieb, jednou z nich je vzdelávanie cez rôzne tréningy, semináre, či workshopy. Čo všetko na nich klientov učíte?

To závisí aj od oblasti, pre ktorú sa klient rozhodne a čo vlastne rieši. Keďže vzdelávacie semináre, tréningy a workshopy sa organizujú prevažne pre uzatvorené skupiny, konkrétny obsah dojednávam vždy individuálne. Avšak čo sa týka oblastí, dali by sa rozdeliť do okruhov tém ako je komunikácia, sebariadenie a osobný rozvoj, vedenie ľudí, predaj a služby zákazníkom. Samotné učenie prebieha inou formou, ako sme zvyknutí zo školských lavíc, je to viac o zážitku a sebareflexii. 

Môžeme to nazvať aj trošku takým hraním, niečo ako škola hrou?

Áno, myslím, že ste to nazvali dosť výstižne. Je to taká škola hrou. Už Konfucius povedal: „Čo počujem, to zabudnem, čo vidím, to si zapamätám, čo si vyskúšam, tomu rozumiem“. Okrem iného ľudia sa radi hrajú aj v dospelosti. Celé to funguje cez zážitky, čiže najprv príde zážitok, potom nejaké zbieranie informácii o tom, čo sa udialo a prečo  a následne prepájanie zážitku s bežnou praxou účastníka. Celý cyklus sa počas tréningu niekoľkokrát opakuje.

To ako dlho trvá záleží od viacerých faktorov. Prvým je samozrejme požadovaná téma, obsah a rozsah. Väčšinou sú tréningy jeden až dvojdňové, prípadne sú to na seba nadväzujúce moduly prebiehajúce s nejakým časovým odstupom. Medzitým si môžu účastníci odskúšať nové zručnosti v praxi. Trvanie býva obmedzené aj časovými a finančnými možnosťami zadávateľa. 

Dá sa taká rozvojová aktivita „ušiť na mieru“ alebo je možné vybrať si len z „pevnej“ ponuky? 

Práve tzv. „ušitie na mieru“, čiže individuálny prístup k tvorbe rozvojových programov je u mňa štandardom. Je to akýmsi prirodzeným vyústením orientácie na klienta a zameranie sa na jeho potreby a rozvoj. 

Klasickou kategóriou pri rozvoji kolektívu je teambuilding. Ľudia, ktorí ho neabsolvovali, majú o tejto aktivite predstavu, že partia ľudí vymení saká a kostýmy za teplákové súpravy a sedia niekde v lese pri ohni, aby utužovali svoje vzťahy. Popritom im vymýšľate rôzne cvičenia, či úlohy. Je takáto predstava blízko k realite?

Táto predstava, okrem toho, že je tak trochu úsmevná,  je viac-menej správna. Aj keď to nemusia byť práve tepláky a práve v lese. Teambuilding patrí do skupiny tréningov, pričom jeho primárnym cieľom je budovanie či vylepšenie vzťahov na pracovisku, budovanie tímov. Môže sa realizovať v prírode, ako aj niekde v uzatvorenej miestnosti, prípadne kombináciou oboch.

Keďže cieľom je spomínané budovanie, alebo utuženie tímu,  zážitkové aktivity sú špeciálne nastavené tak, aby účastníci  boli nútení robiť niečo spolu a aby boli pri riešení úloh odkázaní jeden na druhého. Môžu to byť rôzne hádanky, cvičenia či športové aktivity. Na konci sa spoločne zamýšľame nad tým, čo sa tam odohralo, čo im to hovorí o sebe samom, či  vzťahoch v tíme a aké poučenie si z toho dokážu odniesť do praxe. 

Ďalšou službou je koučing. Čo sa  pod tým dá predstaviť? Pre koho je služba určená?

Koučing je spôsob rozvoja jednotlivca alebo tímu. Pomáha ľuďom rozvíjať potenciál, hľadať riešenia a odstraňovať rôzne bariéry.  Je to úžasná metóda, pri ktorej sa dajú dosiahnuť veľké úspechy  v krátkom čase. Je postavený na technike dialógu kouča a koučovaného, pri ktorom kouč sprevádza svojho klienta za cieľom, ktorý si stanovuje klient sám. Služba je určená komukoľvek, avšak jedným zo základných predpokladov je, že klient chce sám dosiahnuť zmeny. Nie je možné koučovať niekoho proti jeho vôli.

TIP: Prečítajte si viac o koučingu v našom seriáli

Koučing v praxiKedy využiť koučing vo firme?Manažér môže byť zároveň koučČaro koučingu spočíva aj v správnych otázkachKoučing musí mať jasne stanovený cieľ

Ak by za vami prišiel zamestnávateľ,  aby ste mu poradili, ako si správne vybrať zamestnancov, alebo ako úspešne a výnosne si naplánovať podnikanie, viete mu pomôcť?

Áno, viem. Mám aj takýchto klientov. Väčšinou sú to klienti, ktorí začínajú teraz podnikať a potrebujú si celé podnikanie čo najlepšie nastaviť. Ďalšiu skupinu klientov tvoria takí, čo majú pocit, že stagnujú a nevedia sa posunúť ďalej, potrebujú a chcú s tým niečo urobiť. 

Pomáhate aj podnikateľkám z občianskeho združenia E-ženy?

S viacerými podnikateľkami si vzájomne pomáhame a podporujeme sa. Je veľmi príjemné mať okolo seba ľudí, ktorí si navzájom rozumejú. Každý z nás je jedinečný, a ako sa hovorí: „Viac hláv, viac rozumu“. Spoločne dokážeme prísť na dobré riešenia, či na nové nápady. 

Zhovárala sa Simona Molčanová.

Foto k článku Petra Bošanská a archív Janette Šipkovskej.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťPodnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

21nov8:30Ako využiť potenciál vašej značky na maximum - pomocou brand archetypov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X