Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Jednoduchšie odklady, či námietka zaujatosti. Aj toto sa v daňovom poriadku zmení od 1.1.2017

Young woman holding scales of justice and a gavel with the camera focus on the scales
Thinkstock
27. decembra 2016 Zdroj Podnikam.sk, Finančná správa SR Tlačiť
Zákon o správe daní (daňový poriadok) prinesie od 1.januára budúceho roka niekoľko úprav. Novela prináša okrem iného aj zjednodušené podmienky na povolenie odkladu platenia dane alebo zaplatenie dane a daňového nedoplatku v splátkach. Legislatívna norma upravuje tiež práva podnikateľa, či občana podať námietku zaujatosti, ale tiež práva správcu dane pri predvolaní subjektov. 
V článku sa zameriame práve na tieto dve oblasti.

Zjednodušenie odkladov

Na žiadosť podnikateľa môže správca dane povoliť odklad platenia dane alebo platenie v splátkach. Za odložené platenie dane alebo za platenie dane v splátkach uhradí daňový subjekt nižšie úroky, ako sú úroky z omeškania v prípade oneskoreného zaplatenia dane.

Čo sa od nového roka zmení, si priblížime v tejto časti:

V súčasnosti bolo možné povoliť odklad platenia alebo zaplatenie dane, či daňového nedoplatku v splátkach až po jednom roku odo dňa, kedy mala byť daň alebo nedoplatok zaplatený.
Ak daňový subjekt žiadal o povolenie odkladu alebo splátok na rôznych daňových nedoplatkoch, správca dane mohol povoliť odklad alebo splátky len vo veci jedného daňového nedoplatku za určité zdaňovacie obdobie.
Novelizovaný zákon umožňuje povoliť splátky alebo odklad platenia dane za viaceré zdaňovacie obdobia alebo na viaceré daňové nedoplatky bez ohľadu na dobu, ktorá uplynula od posledného rozhodnutia o povolení odkladu alebo splátok. Finančná správa dodáva, že správca dane vydáva na každú daň alebo daňový nedoplatok samostatné rozhodnutie.
Pri rozhodnutiach o povolení odkladu, splátok vydaných od 1.1 2017 sa bude postupovať bez ohľadu na skutočnosť, kedy bola podaná žiadosť o povolenie odkladu alebo splátok. Zjednodušene povedané, aj keď bola žiadosť podaná ešte 31.decembra 2016, ale rozhoduje sa o nej po 1. januári 2017, bude sa postupovať podľa novej právnej úpravy.
Výška dane alebo daňového nedoplatku do 3 000 eur nemusí byť zabezpečená záložným právom alebo niektorým zo spôsobov zabezpečenia záväzkov podľa Občianskeho zákonníka.

Námietka zaujatosti

Daňový poriadok upravuje aj práva subjektov pri podaní námietky zaujatosti, ale tiež práva správcu dane pri predvolaní subjektov. Po novom daňový či colný úrad nemusí opakovať predvolávanie daňových subjektov, ktoré sa neospravedlnia.

Ako sa upravujú náležitosti námietky zaujatosti a aká je lehota na jej podanie. To si ozrejmíme tu:

Daňový subjekt musí podať námietku zaujatosti najneskôr do 15 dní, odkedy sa o dôvodoch zaujatosti dozvedel. Samozrejme, musí byť riadne odôvodnená.

Nevyhnutné je uviesť proti komu smeruje námietka, dôvod, pre ktorý má byť označený zamestnanec vylúčený z konania, údaj o tom, kedy sa účastník konania dozvedel o dôvode vylúčenia. Potrebné je doložiť takisto dôkazy na preukázanie svojho tvrdenia okrem tých, ktoré nemôže bez svojej viny pripojiť.

Finančná správa upozorňuje, že na námietku zaujatosti, ktorá bola uplatnená po lehote, ako aj na podanie, ktoré nespĺňa náležitosti námietky zaujatosti, sa neprihliada. Správca dane nezašle výzvu na odstránenie nedostatkov podania.

Rovnako sa neprihliada na opakovanú námietku zaujatosti podanú z toho istého dôvodu. Nebude sa o nej rozhodovať. Zákon nestanovuje povinnosť o tejto skutočnosti upovedomiť toho, kto opakovanú námietku zaujatosti podal.

Predvolanie správcom dane

Zmeny sa dotkli predvolania subjektov správcom dane. Podľa novej právnej úpravy správca dane nemusí opakovane predvolávať osobu, ktorá sa na jeho výzvu bez ospravedlnenie nedostavila na ústne pojednávanie pred tým, ako požiada o jej predvedenie.

Osoba, ktorej účasť je pri správe daní nevyhnutná, môže byť predvedená pred správcu dane colným úradom alebo príslušným útvarom Policajného zboru SR.

Ostatné úpravy v daňovom poriadku

Niektoré opatrenia z novelizovaného daňového poriadku sme si predstavili už v tomto článku:

Na pripomenutie najdôležitejšou zmenou je vznik nového inštitútu, ktorým je tzv. skrátené vyrubovacie konanie. Ak správca dane zistí pochybenie daňovníka, ktoré má za následok zvýšenie daňovej povinnosti, bude mať k dispozícii možnosť dorubiť takýto rozdiel v skrátenom vyrubovacom konaní.

Výsledkom bude vyrubovací rozkaz, proti ktorému bude mať možnosť daňovník podať odpor. Hlavnou myšlienkou tejto úpravy je zjednodušiť postup, ktorý v súčasnosti spočíva vždy v iniciovaní daňovej kontroly.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Daňový poriadok 2017finančná správaPOPPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X