Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

KDH navrhuje znížiť DPH na ubytovacie služby na 10 %

KDH navrhuje znížiť DPH na ubytovacie služby na 10 %
Predseda KDH Ján Figeľ. Foto: SITA
21. januára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Zníženie sadzby DPH by mohlo podľa predsedu KDH Jána Figeľa priniesť vyššie využitie ubytovacích kapacít a taktiež by sa mohla zvýšiť zamestnanosť v turistických regiónoch.

Výpadok pri DPH by mal byť približne 170 mil. eur

Kresťansko-demokratické hnutie navrhuje znížiť sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH) na ubytovacie služby a s tým súvisiace stravovacie služby zo súčasných 20 % na 10 %. Informoval o tom v utorok na tlačovej besede predseda KDH Ján Figeľ. Konkrétny návrh novely zákona o DPH chce opozičná strana predložiť na rokovanie marcovej schôdze parlamentu.
 

 
„Napríklad Nemecko, ktoré takto znížilo sadzbu pre cestovný ruch z 19 % na 7 % nestratilo, ale naopak významne napreduje,“ konštatoval Figeľ. Ako ďalej dodal, v susednom Poľsku je táto sadzba na úrovni 8 % a v Rakúsku 10 %. „Sme presvedčení, že toto logické zníženie neznamená stratu pre štát, ani na daniach celkovo, ani na záujmoch štátu,“ povedal Figeľ. Zníženie sadzby DPH by mohlo podľa neho priniesť vyššie využitie ubytovacích kapacít a taktiež by sa mohla zvýšiť zamestnanosť v turistických regiónoch. Výpadok pri DPH podľa prepočtov KDH by mal byť približne 170 mil. eur. 
 
Podľa zástupcov KDH súčasná vláda nevie riešiť nezamestnanosť systémovými dlhodobými opatreniami ani v oblasti turizmu. Posledná novela, ktorú predkladal minister dopravy Ján Počiatek, bola podľa Figeľa skôr výrazom klientelizmu a nesystémovosti pri udeľovaní štátnych dotácií. 
 

 
Predseda KDH tým narážal na návrh novely zákona o podpore cestovného ruchu vypracovaný ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. Novela zákona mala zaviesť udeľovanie dotácií pre tie organizácie, ktoré budú schopné zabezpečiť návštevníkov spoza Schengenského priestoru aspoň na päť nocí, pričom počítala s dotáciami vo výške 35 eur na jedného hosťa. Opozícia návrh novely kritizovala s tým, že novela by pomáhala predovšetkým finančným skupinám, keďže by sa vzťahovala hlavne na solventných turistov ubytovaných v špičkových hoteloch. Rezort dopravy napokon spornú časť z návrhu novely vypustil. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

07aug8:30Zákon o sťažnostiach v praktických príkladoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

07aug8:30Zákon o sťažnostiach v praktických príkladoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

07aug8:30Ochrana zdravia pri práci s chemickými látkami a zmesami8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:BOZP

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X