Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kto bude mať nárok na príspevok na dieťa vo výške 333 eur?

príspevok na dieťa
príspevok na dieťa Foto: Getty Images
25. júna 2021 Autor Ing. Lenka PajtinkováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Vláda schválila návrh nariadenia vlády Slovenskej republiky, ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 102/2020 Z. z. o niektorých opatreniach v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19.

Cieľom novely je poskytnúť jednorazovú finančnú pomoc domácnostiam s nezaopatrenými deťmi, ktorým sa poskytuje, resp. poskytovala pomoc v hmotnej núdzi v období počas krízovej situácie. Jednorazovo sa zvýši suma pomoci v hmotnej núdzi o 333 eur na každé nezaopatrené dieťa, ktoré v období od marca 2020 do apríla 2021 bolo členom domácnosti, ktorej počas rovnakého obdobia vznikol nárok na poskytnutie pomoci v hmotnej núdzi.

Kto má nárok na príspevok?

Rozhodujúce je, či dieťa bolo členom predmetnej domácnosti a spĺňalo podmienku nezaopatrenosti v uvedenom čase aspoň za jeden kalendárny mesiac, pričom skutočnosť, že dieťa nie je už v čase nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia nezaopatrené, nemá za následok nevzniknutie nároku na zvýšenie sumy pomoci v hmotnej núdzi o 333 eur.

Základnou podmienkou nároku na zvýšenú sumu pomoci v hmotnej núdzi je, že domácnosť za uvedené obdobie splnila podmienky nároku na poskytnutie pomoci v hmotnej núdzi a že si v tomto období nárok na pomoc v hmotnej núdzi aj uplatnila. To znamená, že domácnosti, ktorým sa pomoc v hmotnej núdzi neposkytovala z dôvodu, že výsledná suma vypočítanej sumy pomoci v hmotnej núdzi bola nižšia ako 1 euro nebudú mať nárok na jednorazové zvýšenie.

Zvýšenie pomoci v hmotnej núdzi sa poskytne domácnosti, ktorej členom je dieťa v čase nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia a to vzhľadom k tomu, aby sa predišlo prípadným aplikačným problémom v prípadoch, ak by dieťa bolo počas rozhodujúceho obdobia členom viacerých domácností. V prípade, ak nemožno určiť domácnosť, ktorej má byť zvýšenie sumy pomoci v hmotnej núdzi vyplatené, príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny určí osobitného príjemcu predmetnej pomoci a to s ohľadom na najlepší záujem dieťaťa. Môže ísť napríklad o situácie, kedy dieťa síce spĺňa všetky podmienky na poskytnutie finančnej pomoci, avšak jeho rodičia už nežijú a nemožno určiť akej domácnosti má byť finančná pomoc vyplatená.

Jednorazové zvýšenie sumy pomoci v hmotnej núdzi sa poskytne aj domácnostiam, ktoré už v okamihu nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia nemajú nárok na pomoc v hmotnej núdzi, v období od marca 2020 do apríla 2021 im však vznikol nárok na poskytnutie pomoci v hmotnej núdzi.

Toto nariadenie vlády nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

príspevok na dieťarok 2021spravodajstvo

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X