Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Legislatívne zmeny za mesiac január 2013

Legislatívne zmeny za mesiac január 2013
Fotobanka Pixmac
13. februára 2013 Tlačiť
V mesiaci január 2013 boli prerokovávané alebo schválené tieto legislatívne zmeny týkajúce sa podnikateľov:

Novela zákona o službách zamestnanosti

Vláda schválila návrh novely zákona o službách zamestnanosti, ktorá má priniesť viaceré zmeny pre evidovaných nezamestnaných. Platnosť novely je od mája 2013. Navrhuje sa obnoviť príspevok na podporu udržania pracovných miest pre firmy, ktoré pre vážne prevádzkové dôvody nemôžu zamestnancom prideľovať prácu a preto poskytnú svojim zamestnancom náhradu mzdy vo výške najmenej 60 % priemerného zárobku. Z toho štátny príspevok by mal byť polovica
náhrady mzdy pre zamestnanca, najviac však vo výške 50 % z priemernej mzdy na Slovensku.
Ďalej sa upravuje nárok nezamestnaných na ďalších sedem príspevkov a to príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť, príspevok na podporu zamestnávania znevýhodneného uchádzača o zamestnanie, príspevok na vykonávanie absolventskej praxe, či  o protipovodňový príspevok. O poskytnutí príspevku bude rozhodovať výbor pre otázky zamestnanosti a bude ich schvaľova úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. 12 ďalších nástrojov aktívnej politiky trhu práce sa má zrušiť. Pre nezamestnaných sa mení aj to, že už nebudú musieť navštevovať úrad práce a sociálnych vecí raz mesačne, ale podľa toho ako určí úrad práce.
Zákon prešiel parlamentom v prvom čítaní, v prípade jeho definitívneho schválenia má nadobudnúť účinnosť 1. mája 2013.

Novela zákona o verejnom obstarávaní

Vláda schválila návrh novely zákona o  verejnom obstarávaní. Vo verejnom obstarávaní sa má posilniť princíp ekonomicky najvýhodnejšej ponuky. Mimoriadne nízka cena bude, ak bude o 30 % pod priemerom iných cien a 15 % od druhej najnižšej ceny. U zákazok nad 10 mil. eur sa sprísnia podmienky účasti vo verejnom obstarávaní. Uchádzači musia uviesť svojich subdodávateľov nad 10 % objemu zákazky, ako aj akcionárov nad 30 % a spoločníkov.
Zábezpeka sa zvýši na 5 % ceny alebo maximálne 1 mil. eur. Povinná bude identifikácia majoritných subdodávateľov. Zavedie sa centrálne obstarávanie pre bežné tovary, služby  a práce, pre ktoré bude štátne elektronické trhovisko a pri ostatných sa bude používať jednotný postup s povinnou elektronickou aukciou. Zjednotia sa úpravy pre podlimitné a podprahové zákazky a zákazky s nízkou hodnotou.
Zákon prešiel parlamentom v prvom čítaní, v prípade jeho definitívneho schválenia má nadobudnúť účinnosť 1. júla 2013.

Novela zákona o investičnej pomoci

Vláda schválila aj návrh novely zákona o investičnej pomoci, takže sa zmenia pravidlá pri poskytovaní investičných stimulov. Domáci ako aj zahraniční investori, ktorí sú už etablovaní na Slovensku, budú musieť pri žiadaní investičnej pomoci vytvoriť nové pracovné miesta. Investor, ktorý bude chcieť pracovné miesta len udržať, nebude pri žiadaní štátnej pomoci úspešný. Čistý nárast pracovných miest nesmie byť menší ako 15 % nových pracovných miest z priemeru za posledných dvanásť mesiacov, nesmie však byť menší ako 40 zamestnancov.
Už existujúci investori žiadajúci od štátu stimuly budú musieť taktiež rozšíriť výrobu, a to minimálne o 15 % v porovnaní s priemerom za posledné tri finančné roky. Investor, ktorý prijme investičnú pomoc bude musieť tiež zachovať počet novovytvorených pracovných miest najmenej päť rokov odo dňa prvého obsadenia pracovného miesta. Zároveň sa navrhuje pre investorov žiadajúcich stimuly aj zníženie minimálnej výšky na obstaranie dlhodobého hmotného majetku a dlhodobého nehmotného majetku.
Zákon prešiel parlamentom v prvom čítaní, v prípade jeho definitívneho schválenia má nadobudnúť účinnosť 1. apríla 2013.
  • Rovnaký zákon chce novelizovať poslanec opozičný poslanec Peter Osuský, ktorý navrhuje, aby o poskytovaní investičných stimulov nerozhodovala len vláda, ale aj parlament. Viac informácií
  • Zákon bol predložený do parlamentu a pridelený na rokovanie výborom. V prípade jeho definitívneho schválenia má nadobudnúť účinnosť 1. mája 2013.

Novela zákona o dani z príjmov

Opozícia predložila návrh novely zákona o dani z príjmov. Novela sa týka živnostníkov, ktorí podnikajú popri zamestnaní. Doteraz si pri živnosti nemohli uplatniť výdavky na stravné, ak si v rovnaký deň uplatnia nárok na stravné lístky u zamestnávateľa v trvalom pracovnom pomere. Navrhuje sa, aby si títo živnostníci mohli uplatniť stravné ako výdavok, ak následne po skončení pracovnej  doby u zamestnávateľa odpracujú ďalších 5 a viac hodín.
Zákon bol predložený do parlamentu a pridelený na rokovanie výborom. V prípade jeho definitívneho schválenia má nadobudnúť účinnosť 1. júla 2013.

Novela zákona o sociálnom poistení

Touto novelou by sa mali vyriešiť problémy, ktoré vznikli po zavedení povinných odvodov z dohôd. Štát by mal platiť dôchodkové poistenie za matky na rodičovskej dovolenke, ak budú  vykonávať prácu ako „dohodári“, zamestnanci alebo samostatne zárobkovo činné osoby. Predkladateľ zmeny, opozičný poslanec Jozef Mihál, tiež žiada aby nemocensky poistená zamestnankyňa, ktorá poberá materskú dávku, by o nárok na túto materskú neprišla, ak by počas materskej dovolenky  mala príjem na dohodu.
Navrhovaná novela, ktorú Mihál predložil do parlamentu, tiež upravuje výšku dávky v nezamestnanosti u osôb, ktoré stratia prácu po skončení rodičovskej dovolenky a počas rodičovskej dovolenky pracovali na dohodu.
Zákon bol predložený do parlamentu a pridelený na rokovanie výborom. V prípade jeho definitívneho schválenia má nadobudnúť účinnosť 1. apríla 2013.
  • Rovnaký zákon chcú novelizovať poslanci KDH, ktorí navrhujú, aby štátni zamestnanci a zamestnanci pracujúci vo verejnom záujme nemali nárok na poberanie starobného dôchodku.
  • Viac informácií
  • Zákon bol predložený do parlamentu a pridelený na rokovanie výborom. V prípade jeho definitívneho schválenia má nadobudnúť účinnosť 1. mája 2013.

Nariadenie vlády k Obchodnému zákonníku

Nariadenie vlády sa týka lehoty splatnosti faktúr, nedodržanie lehoty sa bude sankcionovať úrokmi z omeškania, ktoré sa budú vypočítavať zo zákaldnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky. Platnosť nariadenia je od februára 2013. Podľa novely Obchodného zákonníka sa  určuje maximálna lehota splatnosti faktúr v rámci dodávateľsko-odberateľských vzťahov na 60 dní,  pričom u subjektov ako sú napríklad vyššie územné celky (VÚC), obce či štátne orgány bude platiť  lehota splatnosti 30 dní. Sadzba úrokov z omeškania sa tak podľa tohto nariadenia bude rovnať základnej úrokovej sadzbe ECB platnej k prvému dňu omeškania s plnením peňažného záväzku zvýšenej o deväť percentuálnych bodov.
Nariadenie je platné od 1. februára 2013. Viac o zmenách v Obchodnom zákonníku, ktoré su platné od rovnakého dátumu, nájdete tu.
Zdroj: Podnikam.SK, PH, IT

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X