Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Legislatívne zmeny za mesiac jún 2013

Legislatívne zmeny za mesiac jún 2013
Fotobanka Pixmac
10. júla 2013 Zdroj Podnikam.SK, PH Tlačiť
V júni 2013 boli predložené, prerokovávané alebo schválené viaceré zmeny týkajúce sa podnikateľov. Prečítajte si o nich viac.

Novela zákona o zdravotnom poistení

Novela zákona počíta s tým, že na podnikajúcich dôchodcov či na podnikateľky na materskej dovolenke, ktoré by mali byť poistencami štátu, avšak ich príjmy v tomto roku prekročia 15-násobok životného minima, teda 2 918,7 eura, sa pri platení poistného na zdravotné poistenie nebude vzťahovať minimálny vymeriavací základ.
„Tieto osoby odvedú poistné zo svojho reálne dosiahnutého príjmu,“ uvádza Ministerstvo zdravotníctva SR. Rezort tak navrhuje zmierniť nastavenie odvodov pre bývalých poistencov štátu, ktoré zaviedol od začiatku tohto roka. „Uvedená zmena sa týka asi päťtisíc osôb,“ uvádza ministerstvo. Ak by sa na ne vzťahoval minimálny vymeriavací základ, museli by budúci rok zdravotnej poisťovni doplatiť za tento rok poistné vo výške od 1 eura po 20,97 eura mesačne.
Z novely ďalej vyplýva, že v prípade členských krajín EÚ budú poistencovi preplatené náklady na liečenie, ktoré patria do rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia v SR. Poistenec v takomto prípade bude mať nárok na úhradu nákladov ako pri akútnych zdravotných problémoch, tak aj pri plánovanej ústavnej zdravotnej starostlivosti, na ktorú dala príslušná zdravotná poisťovňa súhlas. Poisťovňa pritom musí udeliť súhlas, ak pacientovi nebude možné poskytnúť zdravotnú starostlivosť na Slovensku. Na úhradu nákladov bude mať poistenec nárok aj v prípade ambulantnej zdravotnej starostlivosti, za ktorou úmyselne vycestoval, a to do takej výšky, v akej by mu bola preplatená na Slovensku. V tomto prípade odobrenie poisťovne nepotrebuje.
 • Zákon schválil parlament.
 • Jeho účinnosť je navrhnutá od 1. októbra 2013, viacero bodov má však odlišný termín účinnosti.
 • Viac informácií nájdete tu a tu.

Novela zákona o niektorých opatreniach týkajúcich sa prípravy významných investícií, vrátane zmeny zákona o územnom plánovaní a stavebnom konaní (stavebný zákon).

Za významnú investíciu by sa podľa tejto legislatívnej zmeny mala považovať stavba s investičnými nákladmi minimálne 100 mil. eur namiesto súčasnej sumy 33,194 mil. eur (predtým 1 mld. Sk). Ďalšou podmienkou pre významnú investíciu malo byť, že stavba bude národohospodársky významná alebo jej realizáciou sa vytvorí najmenej tristo nových pracovných miest. Podmienka vytvorenia nových pracovných miest by mala z návrhu vypadnúť.
 • Zákon schválil parlament.
 • Jeho účinnosť je navrhnutá od 1. augusta 2013.
 • Viac informácií nájdete tu a tu.

Novela zákona o kolektívnom investovaní

Kolektívne investovanie na Slovensku sa rozšíri o koncept alternatívneho investičného fondu. Cieľom novely je podľa ministerstva financií implementovať do slovenskej legislatívy smernicu o správcoch alternatívnych investičných fondov.
Všetci správcovia alternatívnych investičných fondov, ktorí chcú pôsobiť v Európskej únii, budú musieť na základe nových pravidiel získať povolenie od príslušného orgánu svojho domovského členského štátu a budú musieť tiež spĺňať minimálne požiadavky na kapitálovú primeranosť.
 • Zákon schválil parlament a podpísal ho prezident.
 • Účinný bude od 22. júla 2013.
 • Viac informácií nájdete tu a tu.

Novela zákona o dani z príjmov

Poslanci za SDKÚ-DS navrhujú znížiť sadzbu dane z príjmov právnických osôb späť z 23 % na 19 %.
 • Zákon bol predložený na rokovanie parlamentu, poslanci o ňom zatiaľ nehlasovali.
 • Jeho účinnosť je navrhnutá od 1. januára 2014.
 • Viac informácií nájdete tu a tu a tu.

Novela zákona o dani z príjmov

Novela zákona z dielne KDH by mala zvýšiť sumu nezdaniteľnej časti základu dane u daňovníka  v závislosti od počtu nezaopatrených detí v rodine. Konkrétne by išlo o 1200 eur na každé dieťa.
 • Zákon bol predložený na rokovanie parlamentu, poslanci o ňom zatiaľ nehlasovali.
 • Jeho účinnosť je navrhnutá od 1. januára 2014.
 • Viac informácií nájdete tu.

Novela zákona o DPH

Novelou navrhujú poslanci SDKÚ-DS zrušiť koeficient na odpočet DPH. V súčasnosti sa v praxi uplatňuje pri určitých účtovných prípadoch tzv. pomerné odpočítanie dane.
To znamená, že ak napríklad podnikateľ, platca DPH, dodáva svoje tovary a služby, ktoré sú zo zákona oslobodené od DPH, je povinný uplatňovať koeficient, ktorý sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok.
 • Zákon bol predložený na rokovanie parlamentu, poslanci o ňom zatiaľ nehlasovali.
 • Jeho účinnosť je navrhnutá od 1. januára 2014.
 • Viac informácií nájdete tu a tu.

Novela zákona o sociálnom poistení

Podľa tejto novely by sa od budúceho roka mala znížiť administratívna záťaž samostatne zárobkovo činných osôb a dobrovoľne poistených osôb. Pre SZČO sa má zrušiť prihlasovacia a odhlasovacia povinnosť pri platení povinných sociálnych odvodov a namiesto toho sa má pre Sociálnu poisťovňu zaviesť povinnosť oznámiť SZČO vznik povinného poistenia, ako  aj výšku poistného.
Novela tiež zavádza zánik dobrovoľného poistenia, ak dobrovoľne poistená osoba nezaplatila poistné na poistenie dva kalendárne mesiace za sebou idúce. V oblasti úpravy postupu vymáhania pohľadávok sa navrhuje umožniť povolenie splátok  dlžných súm aj na pohľadávkach na dávkach a zrušiť možnosť postúpenia pohľadávok Sociálnej poisťovne na inú osobu, okrem právnickej osoby so 100 % majetkovou účasťou štátu.
 • Zákon bol predložený do medzirezortného pripomienkového konania.
 • Jeho účinnosť je navrhnutá od 1. januára 2014, niektoré body potom od 1. júla 2014
 • Viac informácií nájdete tu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X