Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Legislatívne zmeny za mesiac marec 2014

Legislatívne zmeny za mesiac marec 2014
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
8. apríla 2014 Zdroj Podnikam.SK, PH Tlačiť

V marci 2014 boli predložené, prerokovávané alebo prijaté viacer0 legislatívne zmeny týkajúce sa podnikateľov. Prečítajte si o nich viac.

Novela zákona o ochrane spotrebiteľa

Spotrebiteľ pri predaji tovaru a poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku bude môcť od zmluvy odstúpiť do 14 dní namiesto súčasných siedmich. Návrh zároveň zavádza takzvaný vzorový formulár na odstúpenie od zmluvy, ktorý spotrebiteľom umožní zjednodušenie postupu pri uplatňovaní práva na odstúpenie od zmluvy. 
 
Nová právna úprava taktiež reguluje niektoré ďalšie požiadavky. Ide najmä o úpravu tzv. predajných akcií, ktoré sa v súčasnosti zneužívajú v neprospech spotrebiteľov. Novela vymedzuje povinnosti predávajúcich a organizátorov predajných akcií s cieľom zamedziť využívaniu agresívnych a iných nekalých obchodných praktík. Na predajných akciách totiž predajcovia často zneužívajú dôveru a slabosť osobitne zraniteľnej skupiny spotrebiteľov, predovšetkým seniorov. 
 
Novela, ktorú predložilo do parlamentu ministerstvo hospodárstva, kopíruje časti tzv. protišmejdovskej legislatívy, ktorú parlament schválil na jeseň v podobe novely zákona o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zapracúva ich do novely zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku na základe európskej legislatívy.

 

 • Novelu schválili poslanci a nadobúda účinnosť 1. apríla 2014, niektoré body potom 13. júna 2014.
 • Viac informácií tu.

 

Novela zákona o podmienkach predaja výrobkov a poskytovania služieb na trhových miestach

Správu trhoviska, tržnice a príležitostného trhu bude musieť vykonávať ich zriaďovateľ. „Týmto spôsobom sa má odstrániť nejasnosť pôvodného ustanovenia v zákone, ktoré sa nezaoberalo výkonom správy trhových miest pre prípady, keď boli vo vlastníctve inej osoby ako obce,“ uviedlo ministerstvo hospodárstva v novele. 
 

Novela zákona tiež počíta so zákazom predaja iných ako čerstvých húb na trhoch. Sušené huby sa budú môcť predávať len zabalené a spracované v prevádzkarn, ktorá spĺňa požiadavky podľa osobitných predpisov. Ministerstvo tiež navrhlo zákaz predaja „hračiek so strelami, ktorých kinetickú energiu určuje hračka“. Dôvodom majú byť množiace sa prípady ohrozovania zdravia, ktoré takéto hračky spôsobujú. 

 

 • Novelu schválili poslanci a bude účinná od júla tohto roka.
 • Viac informácií tu

 

» Novela zákona o ochrane osobných údajov

» Novela zákona o DPH 

» Novela zákona o dani z príjmov

 

Novela zákona o ochrane osobných údajov

Za porušovanie zákona o ochrane osobných údajov by už nemali byť pokuty povinné – Úrad na ochranu osobných údajov sa bude môcť rozhodnúť, či pokutu uloží, alebo nie. Ukladanie pokút a poriadkových pokút by tak malo závisieť od jednotlivých typov povinností, ktoré zamestnávateľom z tohto zákona plynú a závažnosti ich prípadného porušenia. Výrazne má tiež klesnúť sadzobník pokút. 

 

Novelu schválili poslanci v marci, na opätovné prerokovanie im ju však vrátil prezident Ivan Gašparovič. Národná rada vyhovela potom začiatkom apríla pripomienke hlavy štátu a návrh schválila v znení, ako navrhol prezident. Gašparovič novele vyčítal možný konflikt s ústavou, keďže umožňovala spracúvať osobné údaje bez súhlasu dotknutej osoby aj vtedy, ak spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné na ochranu práv a právom chránených záujmov prevádzkovateľa alebo tretej strany, najmä aj osobné údaje spracúvané pre potreby monitorovania dotknutých osôb, oznamovania nekalých praktík na pracovisku alebo efektivity dotknutých osôb. Prezident upozorňoval, že podľa ústavy má každý právo na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného a rodinného života. Hlava štátu navrhovala tieto ustanovenia vypustiť z novely, čo poslanci urobili. 

 

 • Zákon nadobúda účinnosť 15. apríla 2014.
 • Viac informácií tu.

 

Novela zákona o DPH 

Nezaradený poslanec Jozef Kollár navrhol noveliyovať zákon o dani z pridanej hodnoty. Ten by uložil povinnosť daňovému úradu vyplatiť platiteľovi dane z pridanej hodnoty nadmerný odpočet najneskôr do šiestich mesiacov od začatia daňovej kontroly, a to napriek tomu, že kontrola samotná eventuálne ešte neskončí. Podľa predkladateľov totiž štát disponuje dostatočnými nástrojmi a kapacitou na to, aby do pol roka od zahájenia kontroly vedel zistiť, čo v konkrétnom prípade potrebuje. Ak do pol roka od začatia kontroly nebude stále uzavretá, kontrola môže pokračovať aj ďalej, avšak zadržiavané peniaze bude štát povinný platiteľovi dane z pridanej hodnoty vyplatiť.
 
Cieľom návrhu bolo tak podľa poslanca zamedziť neúmernému zadržiavaniu finančných prostriedkov podnikateľov zo strany orgánov štátu – finančnej správy, ku ktorému dochádza a poškodzuje to podnikateľov a ich existenciu na trhu vôbec. 
 
 • novela neprešla v parlamente ani do druhého čítania a tak sa nebude pokračovať v rokovaní

 

Novela zákona o dani z príjmov

Poslanci ešte v marci rokovali o návrhu novely zákona o dani z príjmov, ktorý pripravili poslanci za SDKÚ-DS Ivan Štefanec a Ivan Mikloš. Svojim návrhom chceli znížiť daň z príjmov právnických osôb na pôvodných 19 %. Tvrdia totiž, že jej zvýšenie vládou Roberta Fica na 23 % ekonomike ani štátnej kase nepomohlo. Kabinet pritom už schválil zníženie sadzby dane na 22 % od zdaňovacieho obdobia 2014.

 

 • novela neprešla v parlamente ani do druhého čítania a tak sa nebude pokračovať v rokovaní

 

Novela zákona o dani z príjmov (2)

Poslanec za SDKÚ-DS Ivan Štefanec navrhoval dať možnosť živnostníkom uplatneniť si stravné pri živnosti, ak si v rovnaký deň uplatnia nárok na stravné u zamestnávateľa v trvalom pracovnom pomere v tom prípade, ak následne po skončení pracovnej doby u zamestnávateľa odpracuje ďalších 5 a viac hodín, čo je doba, pri ktorej nárok na stravné za ostatných okolností vzniká.

 

 • novela neprešla v parlamente ani do druhého čítania a tak sa nebude pokračovať v rokovaní

 

 

Daňové licencie idú na Ústavný súd SR

Daňové licencie idú na Ústavný súd SR. Pod podanie, ktoré iniciovala opozičná strana Most-Híd, sa podpísalo viacero poslancov zo všetkých opozičných poslaneckých klubov. Podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna verí, že sa im na ústavnom súde podarí uspieť. „Ak by som neveril, že je šanca na úspech, tak by sme to nepodávali,“ povedal na štvrtkovom tlačovom brífingu.
 
 
Takzvaná „daň zo straty“ je podľa neho v rozpore hneď s niekoľkými bodmi ústavy. Ako príklad uviedol ustanovenie, podľa ktorého má každý občan garantované právo podnikať. „Daňové licencie sú vlastne poplatkom za uplatnenie tohto ústavou garantovaného práva,“ vysvetlil Švejna. 

 

Daňovú licenciu musí každá firma platiť od 1. januára tohto roka. Po prvýkrát sa budú licencie platiť v daňovom priznaní v roku 2015 za zdaňovacie obdobie roka 2014. 

 

Novela zákona o investičnej pomoci 

Podpredseda opozičnej strany Most-Híd Ivan Švejna navrhoval, aby o investičnú pomoc mohol požiadať každý zamestnávateľ, ktorý vytvorí aspoň 10 nových pracovných miest a udrží ich aspoň rok aj po udelení úľavy. Pomoc by podľa jeho návrhu dosahovala dvanásťnásobok sumy, ktorú by štát inak mesačne vynakladal na podporu priemerného nezamestnaného. 
 

 
 
Podnik by pre získanie pomoci musel uzavrieť so zamestnancom zmluvu na dobu neurčitú. Aby sa predišlo špekuláciám, investičná pomoc by sa dala uplatniť len ako odpočítateľná položka z daňovej povinnosti, a to počas prvého roku od vytvorenia nových pracovných miest. 
 
 • novela neprešla v parlamente ani do druhého čítania a tak sa nebude pokračovať v rokovaní
 

Novela zákona o sociálnom poistení 

Poslanci Monika Gibalová, József Nagy a Ivan Štefanec predložili do parlamentu návrh novely zákona o sociálnom poistení, podľa ktorého by ľudia pracujúci na dohody neplatili sociálne odvody, ak by ich príjem u jedného zamestnávateľa bol nižší ako životné minimum. 
 
 • novela neprešla v parlamente ani do druhého čítania a tak sa nebude pokračovať v rokovaní

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X