Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Lehota na podávanie žiadostí o vrátenie DPH v iných členských štátoch EÚ za rok 2009 končí 31. marca 2011

SITA/Michal Svítok
4. marca 2011 Zdroj Daňové riaditeľstvo SR, www.drsr.sk Tlačiť

Podať žiadosť o vrátenie DPH v iných členských štátoch Európskej únie môže len registrovaný platiteľ DPH usadený v tuzemsku za predpokladu, že v období, za ktoré žiada vrátenie DPH:

 

  • bol platiteľom DPH
  • realizoval nákupy tovarov alebo služieb v inom členskom štáte Európskej únie s DPH
  • nie je usadený ani registrovaný pre DPH v členskom štáte Európskej únie, kde si bude uplatňovať nárok na vrátenie DPH podaním žiadosti o vrátenie DPH
  • v tuzemsku vykonáva činnosť s nárokom na odpočet DPH

 

V súlade s § 55f zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o DPH) platiteľ DPH registrovaný podľa § 4 alebo § 4b zákona o DPH uplatňuje nárok na vrátenie DPH v členskom štáte, v ktorom mu boli dodané tovary a služby alebo do ktorého doviezol tovar, podaním žiadosti o vrátenie dane elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronického portálu Daňového riaditeľstva SR.

 

V zmysle článku 17 Smernice Rady 2008/9/ES z 12. februára 2008, ktorou sa ustanovujú podrobné pravidlá pre vrátenie dane z pridanej hodnoty ustanovené v smernici 2006/112/ES, ak sa žiadosť o vrátenie dane vzťahuje na obdobie vrátenia dane, ktoré je kratšie ako jeden kalendárny rok, ale nie kratšie ako tri mesiace, suma DPH, ktorej vrátenie sa požaduje, nesmie byť menej ako 400 EUR alebo ekvivalent v národnej mene. Ak sa žiadosť o vrátenie dane vzťahuje na obdobie vrátenia dane, ktorým je kalendárny rok alebo zvyšok kalendárneho roka, suma DPH musí byť najmenej 50 EUR alebo ekvivalent v národnej mene.

 

Žiadosti o vrátenie DPH sa podávajú najneskôr do 30. septembra kalendárneho roka, ktorý nasleduje po období, za ktoré sa uplatňuje nárok na vrátenie dane. Lehota na podanie žiadostí za rok 2009 bola výnimočne predĺžená, vzhľadom na technické problémy, ktoré sprevádzali zavedenie nového systému vrátenia DPH v jednotlivých členských štátoch. V súlade s prechodným ustanovením § 85j ods. 4 zákona o DPH žiadosť o vrátenie DPH za obdobie roku 2009 sa môže podať najneskôr do 31. marca 2011.

 

Podanie žiadosti o vrátenie DPH je novou službou autorizovaných elektronických služieb (AES) portálu daňovej správy SR. To znamená, že vyplnenie aj podanie žiadosti o vrátenie DPH sa v praxi realizuje cez elektronický portál www.drsr.sk prostredníctvom elektronickej komunikácie. Pre získanie prístupu k AES je nevyhnutne potrebné zrealizovať dva kroky:

 

 

  1. Registrácia na elektronickom portáli https://www.drsr.sk/wps/portal/registracia a
  2. Autorizácia na miestne príslušnom daňovom úrade – ide o nastavenie prístupových práv k dátam konkrétneho daňového subjektu v daňovom informačnom systéme, je potrebné autorizovať sa do role „Žiadateľ o vrátenie DPH“.

Po zrealizovaní vyššie uvedených krokov a nastavení prístupových práv miestne príslušným daňovým úradom v procese autorizácie, získa platiteľ DPH prístup k AES. Cez výber role Žiadateľ o vrátenie DPH vstúpi do samostatnej aplikácie, ktorá umožňuje podávať žiadosti o vrátenie DPH v iných členských štátoch Európskej únie. Ďalšie podrobné informácie, vrátane technických podmienok pre získanie prístupu k AES, nájdete v časti Elektronická komunikácia.

 

V prípade, že platiteľ DPH už je užívateľom AES napr. z dôvodu podávania súhrnných výkazov, je potrebné aby sa autorizoval len na podanie žiadosti o vrátenie DPH, t.j. prístup cez rolu „Žiadateľ o vrátenie DPH“. Prístup platiteľovi nastaví miestne príslušný daňový úrad.

Z dôvodu zaručenia autenticity dokumentu a identifikácie autora resp. odosielateľa je nevyhnutné pri podávaní žiadosti o vrátenie DPH použiť zaručený elektronický podpis ako bezpečnostný prvok, ktorý umožňuje rovnosť elektronického a papierového dokumentu. Zaručený elektronický podpis je možné získať od akreditovanej certifikačnej autority, ktorá má povolenie vydané Národným bezpečnostným úradom Slovenskej republiky. Zoznam certifikačných autorít nájdete na www.nbusr.sk. To znamená, že žiadosti o vrátenie DPH v iných členských štátoch Európskej únie nie je možné doručovať na základe dohody (Dohoda o spôsobe doručovania písomností doručovaných elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom uzatvorená podľa § 20 ods. 8 zákona č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov), uzavretej s miestne príslušným daňovým úradom.

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X