Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Letné brigády študentov a sociálne poistenie

Ilustračné foto: SITA
3. júna 2015 Zdroj Sociálna poisťovňa, www.socpoist.sk Tlačiť

Ak pravidelný mesačný príjem alebo priemerný mesačný príjem z dohody nepresiahne sumu 200 eur, študent nemá postavenie zamestnanca na účely dôchodkového poistenia.

Študenti si môžu určiť jednu dohodu o brigádnickej práci študentov ako výnimku

Ak sa študent strednej školy alebo dennej formy vysokoškolského štúdia počas letných prázdnin rozhodne brigádovať a uzatvorí dohodu o brigádnickej práci študenta na území Slovenska, a z tejto dohody si u zamestnávateľa neuplatní tzv. výnimku z postavenia zamestnanca na účely dôchodkového poistenia, má povinnosť voči Sociálnej poisťovni platiť z dosiahnutého príjmu ako zamestnanec poistné na dôchodkové poistenie.

Poistné na dôchodkové poistenie platí aj jeho zamestnávateľ, ktorý tiež platí poistné na garančné poistenie a poistné na úrazové poistenie. Študenti si však môžu určiť jednu dohodu o brigádnickej práci študentov ako výnimku, na základe ktorej nebudú mať postavenie zamestnanca na účely dôchodkového poistenia.

Ste podnikateľ a plánujete zamestnať dohodára? Na výber máte z troch možností dohôd:

  • dohoda o pracovnej činnosti (príležitostná činnosť vymedzená druhom práce),
  • dohoda o vykonaní práce (práca je vymedzená výsledkom),
  • dohoda o brigádnickej práci študentov (príležitostná činnosť vymedzená druhom práce).

Vzhľadom na blížiace sa obdobie sezónneho zamestnávania sme pripravili pre podnikateľov praktický e-book v ktorom nájdete všetky dôležité informácie.

Nájdete v ňom informácie aké máte ako zamestnávateľ povinnosti voči dohodárovi, Sociálnej a zdravotnej poisťovni či daňovému úradu. Zamestnanci – dohodári sa dozvedia aké majú práva a povinnosti vyplývajúce z dohody a aké budú ich odvody a dane z príjmu z dohody, teda koľko v čistom zarobia. 

Zamestnávanie na dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru

Ak pravidelný mesačný príjem alebo priemerný mesačný príjem z tejto dohody nepresiahne sumu 200 eur, študent nemá postavenie zamestnanca na účely dôchodkového poistenia, a z odmeny študent neplatí poistné na dôchodkové poistenie. Poistné na dôchodkové poistenie potom neplatí ani jehozamestnávateľ, ale platí poistné na garančné poistenie a poistné na úrazové poistenie.

O výnimku žiada študent u zamestnávateľa na tlačive Oznámenie a čestné vyhlásenie k dohode o brigádnickej práci študentov. Zamestnávateľa informuje písomne aj v prípade, že výnimku si ďalej uplatňovať nechce.

Ak má študent v rovnakom čase uzatvorených viacero dohôd o brigádnickej práci študentov, v rovnakom čase si môže uplatniť výnimku najviac na jednu dohodu o brigádnickej práci študentov.

Ak príjem z dohody o brigádnickej práci študentov presiahne hraničnú sumu 200 eur, študentovi vznikne dôchodkové poistenie aj v prípade, že o výnimku požiadal. V tomto prípade platí poistné na dôchodkové poistenie z vymeriavacieho základu, ktorý sa určí ako rozdiel medzi pravidelným mesačným príjmom alebo priemerným mesačným príjmom a hraničnou sumou 200 eur. Poistné za zamestnanca odvádza zamestnávateľ, ktorý vykoná zrážku poistného.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X