Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Má pozastavenie živnostenského podnikania vplyv na registráciu DPH?

Má pozastavenie živnostenského podnikania vplyv na registráciu DPH?
SITA
26. novembra 2011 Tlačiť

Otázka: Od 01.01.2010 som podnikal na základe živnostenského oprávnenia. Zároveň som bol platiteľom dane z pridanej hodnoty. K 30.06.2011 som živnostenské oprávnenie pozastavil, nakoľko som konateľom a spoločníkom v inej s.r.o. Účtovníčka ma upozornila, že pozastavenie živnosti som povinný nahlásiť daňovému úradu, čo som aj urobil. Aký vplyv má pozastavenie živnosti na DPH? Bude mi z titulu prerušenia živnostenského oprávnenia zrušená registrácia na DPH?

Registrácia DPH a pozastavenie podnikania

Živnostenské podnikanie na území Slovenskej republiky upravuje zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov. Tento zákon považuje pozastavenie prevádzkovania živnosti za zánik živnostenského oprávnenia na vymedzené obdobie, nakoľko v čase pozastavenia živnostenského oprávnenia podnikateľ nie je oprávnený vykonávať živnosť, teda podnikať.

Daň z pridanej hodnoty na území Slovenskej republiky upravuje zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH“). Zdaniteľnú osobu definuje zákon o DPH v ustanovení § 3. Za zdaniteľnú osobu považuje každú osobu, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť, bez ohľadu na účel alebo výsledky činnosti.

Ekonomickú činnosť, t.j. podnikanie zákon vymedzuje ako akúkoľvek činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Charakteristickou črtou podnikania je pravidelné vykonávanie činnosti na pokračujúcej báze. Za podnikanie zákon považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku. Zákon o DPH teda „podnikateľa“ vymedzuje v širšom ponímaní, v porovnaní s podnikateľom definovaným v § 2 Obchodného zákonníka.

Pozastavenie živnostenského oprávnenia samo o sebe nie je dôvodom na zrušenie registrácie na dani z pridanej hodnoty. V období pozastavenia živnostenského oprávnenia môžete vykonávať nezávisle iné podnikanie, napr. dosahovať príjmy z využívania hmotného a nehmotného majetku. Skutočnosť, či budete platiteľom dane z pridanej hodnoty aj počas obdobia, za ktoré máte pozastavené prevádzkovanie živnosti, závisí od vašich súčasných a budúcich podnikateľských zámerov a aktivít.

Ak v súčasnosti vykonávate nezávisle inú zárobkovú činnosť alebo dosahujete príjmy z využívania hmotného a nehmotného majetku alebo máte zámer vykonávať akékoľvek podnikanie v budúcnosti, bude pre vás výhodnejšie, ostať platiteľom DPH. V prípade, že nepredpokladáte, že počas obdobia, za ktoré máte prerušené živnostenské oprávnenie, by ste mohli vykonávať inú zárobkovú činnosť alebo dosahovať príjmy z využívania hmotného a nehmotného majetku, bude pre vás výhodnejšie registráciu na dani z pridanej hodnoty zrušiť.

dj

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X