Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Majetok v podnikaní. Ako ho ochrániť bez predmanželskej zmluvy?

Prenuptial ( premarital ) agreement
Thinkstock
6. decembra 2016 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Predmanželská zmluva na Slovensku nefunguje. Hoci napríklad v USA je jej podpis bežnou samozrejmosťou. Pri fakte, že každé druhé manželstvo stroskotá, rastie jej opodstatnenosť aj u nás.

Zatiaľ však takýto právny rámec neexistuje v SR a ochrániť majetok v podnikaní nie je jednoduché. Ako teda minimalizovať následky rozvodu na chod firmy a čo je možné ochrániť v prípade stroskotania manželstva?

Svadba a jej finančné dôsledky

Život podnikateľa možno deliť na ten pred svadbou a po svadbe. V princípe možno povedať, že všetky nehnuteľnosti, firmy, aj podiely, ktoré ste nadobudli po uzatvorení manželstva, sú spoločné s manželkou. Bez ohľadu na to, či sa reálne na rozvoji firmy podieľala, alebo nie. Podľa Občianskeho zákonníka do spoločného majetku, teda bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) nespadajú len presne vymedzené veci.

Ako funguje bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, si priblížime v časti pre členov klubu:

Zákon hovorí jasne, v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva.

S výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva, alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka. Zjednodušene možno povedať, do BSM patrí každý majetok, ktorý ktorýkoľvek z manželov získal počas trvania manželstva.

Zaujímavá je však citácia, že z BSM sú vyňaté veci slúžiace na podnikanie jedného z manželov.

A tu sa rozchádzajú aj práve názory. Môže ísť napríklad o budovu, v ktorej podnikáte.

Z mnohých právnych názorov vyplýva, že by sa mohla napríklad takáto nehnuteľnosť podnikateľa vylúčiť z BSM jedine vtedy, ak by slúžila výlučne len na podnikanie jedného z nich a druhá strana by ju vôbec nevyužívala. Posúdenie otázky je však obvykle vecou dlhých súdnych konaní.

Možnosť na zrušenie BSM

Bezpodielové spoluvlastníctvo sa výrazne dotýka podnikateľskej činnosti špeciálne živnostníkov, ktorí ručia celým svojim majetkom. V BSM to znamená ručiť majetkom celej rodiny. Jednoducho povedané, ten kto podniká, v prípade neplnenia záväzkov ručí spoločným rodinným majetkom, teda jej existenciou. Tento stav otvára možnosť, ako ochrániť rodinu a aj svoj majetok zrušením bezpodielového spoluvlastníctva.

Kedy a za akých podmienok je možné zrušenie BSM? O tom píšeme v tejto časti:


Zrušenie BSM je možné výlučne súdnou cestou. Návrh pritom môže podať ten z dvojice, kto nepodniká. Ak podnikajú obaja, môže podať návrh ktorýkoľvek z dvojice.

Ak súd takýto návrh uzná, s okamžitou platnosťou od dňa súdneho rozhodnutia všetky riziká z podnikania znáša len podnikateľ. Avšak, má aj výhradný nárok na príjmy z podnikania.

Nárok na zrušenie BSM vzniká dvojici v momente, ak jeden z partnerov získa živnostenské oprávnenie. Pozor, táto možnosť je prístupná iba živnostníkom. Toto obmedzenie BSM nie je možné v prípade spoločníkov v spoločnosti s ručením obmedzeným.

Zákonný partner má právo na podiel vo firme

Do bezpodielového spoluvlastníctva manželov patrí aj obchodný podiel v spoločnosti s ručením obmedzeným, nadobudnutý oboma manželmi, ale aj len jedným z nich.

Bližšie podmienky si opíšeme tu:

Podmienkou je, že takýto podiel musí vzniknúť už v čase trvania manželstva. Jedinou možnosťou, ako získať podiel, ktorý by nepatril do BSM, je dedičstvom, darom.

Ak však jeden z manželov nadobudne podiel spoločníka v spoločnosti s ručením obmedzením z financií v rámci BSM, stáva sa spoločným majetkom. Pri rozvode má teda každý nárok na polovicu obchodného podielu. Treba podotknúť, že sa nevysporiadava hodnota uvedená v obchodnom registri, ale trhová hodnota podielu. Tá môže byť pri prosperujúcej firme skutočne až astronomických čiastok.

Previesť podiel nestačí

Na čo si dať pozor pri prevode majetku? Prečítate si tu:

Prevod majetku na niekoho iného s cieľom jeho ochrany nestačí. Hoci je v registri uvedený iba jeden z manželov, v rámci práva je len „spoluvlastníkom“ tohto podielu spolu s manželským partnerom.

TIP Podnikam.sk: Preto, ak by chcel spoločník previesť majetok patriaci do BSM, je k tomu potrebné získať aj súhlas manžela, manželky. Bez toho by bola zmluva neplatná.

Podeliť si treba aj zisky

O obchodný podiel vo firme sa v súvislosti s rozvodom obávať nemusíte. Súd ho prisúdi tomu z partnerov, ktorý je vo firme spoločníkom.

Ako je to v prípade zisku a výnosov?

Na druhej strane dostane povinnosť vyplatiť ex-partnerovi sumu určenú súdom podľa trhovej hodnoty firmy. Tento krok sa nedá prakticky nijako anulovať ani obísť.

V praxi je potrebné počítať aj so scenárom, že do BSM patrí taktiež zisk a výnosy z obchodného podielu vyplatené počas trvania manželstva.

Teda, ak ste sa aj spoločníkom stali ešte pre uzatvorením manželstva, treba počítať s tým, že výnosy, zisky alebo odmeny aj za predaj podielov, či prevod budú patriť do BSM aj v prípade, že obchodný podiel bol nadobudnutý výlučne z prostriedkov oddeleného vlastníctva jedného z manželov.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

bezpodielové spoluvlastníctvoBSMmajetokpodielyPOPPrémiový obsahrozvodspločníkživnosť

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

27mar9:30ChatGPT a Bard – využitie v biznise9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27mar9:30ChatGPT a Bard – využitie v biznise9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27mar9:30ChatGPT a Bard – využitie v biznise9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X