Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Manažérov lovia v sieťach

Manažérov lovia v sieťach
Fotobanka Pixmac
24. septembra 2012 Tlačiť

V Amerike profesionálna sociálna sieť LinkedIn likviduje personálne agentúry a pracovné portály. Na Slovensku si firmy hľadajú nových zamestnancov ešte stále skôr klasickým spôsobom, ale pre profesionálnych lovcov mozgov sú sociálne siete už teraz prvou voľbou pri hľadaní manažérov. „Čo sa týka náboru potenciálnych uchádzačov cez sociálne siete, tento trend sa pomaly udomácňuje aj medzi slovenskými personalistami… treba však doplniť, že ide skôr o akúsi alternatívnu formu,“ hovorí Lucia Burianová, PR manažérka z portálu Profesia.sk. „ Ešte stále uprednostňujú klasický nábor ľudí napríklad cez pracovné portály, headhunterov, personálne agentúry, známych, prípadne úrady práce a podobne. V zahraničí využívajú firmy bežne sociálne siete na nábory ľudí a mnohokrát je to jediný spôsob, ktorý používajú.

 

Uchádzačov preverujú cez sociálne siete

Ak sa firmy na Slovensku rozhodnú hľadať cez sociálne siete, na LinkedIn a Twitter dávajú ponuky predovšetkým pre špecialistov a manažérov najmä v oblastiach IT, marketingu a reklamy. Pre bežné pozície a brigády je miesto skôr na Facebooku. A pre headhunterov sú sociálne siete „jednoznačne medzi prvými prostriedkami, ktorými oslovujú ľudí na manažérske pozície a pozície špecialistov“, dodáva Burianová.

 

 

Veronika Harmadyová z Manpower Slovensko hovorí, že už každá väčšia personálna agentúra má na sociálnych sieťach svoj profil a využíva ho na oslovovanie uchádzačov o zamestnanie. Na inzeráty na internete totiž reaguje čoraz menej ľudí a inzeráty v tlači si všimne málokto.

 

Sme v období talentizmu a už dávno neplatí, že talentovaní ľudia sa oslovujú klasickým spôsobom,“ dodáva. „Personalista alebo konzultant personálnej agentúry rozhodne nemôže sedieť v kancelárií a čakať, že sa niekto ozve na inzerát. Musia si budovať vzťahy s ľuďmi a rozširovať siete kontaktov.

 

Pri otázke, či mať na sociálnych sieťach svoj profil, preto personalisti odpovedajú: určite áno, ale dajte si tiež pozor, čo o sebe prezradíte, prípadne aká veľká časť predovšetkým súkromného profilu má byť prístupná komukoľvek.

 

Microsoft ako jeden zo zamestnávateľov, potvrdzuje, že firma sa zaujíma o aktivitu uchádzačov na pozície v spoločnosti na Facebooku, LinkedIne aj Twitteri. „Častokrát odhalia veľa,“ hovorí HR riaditeľka Petra Fürbecková. No ak uchádzač na týchto sieťach profil nemá, firma to neposudzuje negatívne. Microsoft na Slovensku inak sociálne siete využíva skôr na komunikáciu so zákazníkmi, pracovné ponuky na nich zatiaľ nezverejňuje.

 

Profesia nečaká, kým bude hľadanie zamestnancov prostredníctvom sociálnych sietí prevládať nad klasickými spôsobmi. V máji tohto roka spustila službu uchádzačom, ktorá prepojí hľadanie si práce na portáli s Facebookom a LinkedInom. Pracovný portál vychádza z toho, že zatiaľ si stále najviac ľudí nájde prácu cez svojich známych. V prvý deň spustenia službu využilo takmer 200 ľudí. V priemere uchádzači poznajú niekoho až v 17 firmách, ktoré práve hľadajú nového zamestnanca.

Zdroj: Forbes, ISSN: 1338-2527, September 2012, str. 48-49, spracovala Maťa Ďurianová

lm

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X