Manažérstvo bezpečnosti – dôvera, bezpečnosť a dostupnosť informácií
V dnešnej dobe plnej informácií a dát si každý uvedomuje ich dôležitosť. Málokto však dáta a informácie s ktorými dennodenne prichádza do styku aj náležite chráni a spravuje. Na systémové zabezpečenie a správu dát sa javí ako vhodný nástroj zavedenie systému manažérstva bezpečnosti informácií v súlade s veľmi populárnou normou v tejto oblasti ISO/IEC 27001:2005.
Čo sú informácie a informačné aktíva?
Informačné aktíva sú hodnotou, ktorá je rozhodujúca pre úspešné podnikanie. „Hodnota Informácií“ je definovateľný údaj. Ako príklad hodnotných informácií sú napríklad: plány nových produktov, ktorými chceme súperiť s konkurenciou.
Čo je to informačná bezpečnosť?
Informačná bezpečnosť znamená ochranu informácií a informačných systémov pred neoprávneným prístupom, využívaním, odhalením, zmenou alebo zničením. Za viac ako dvadsať rokov informačná bezpečnosť zahŕňa a poskytuje 3 hlavné princípy: dôvernosť, integritu a dostupnosť (v angličtine známu ako trojica CIA – Confidentiality, Integrity, Availability).
- Dôvernosť – informácie nie sú sprístupňované a odhaľované neautorizovaným osobám, entitám, alebo procesom
- Integrita – zabezpečenie presnosti a úplnosti aktív
- Dostupnosť – schopnosť byť dostupný a použiteľný na požiadanie autorizovanej entity
Čo je Systém manažérstva informačnej bezpečnosti? (SMIB) (Information security management system ISMS)
Kľúčovým konceptom SMIB (ISMS) pre organizácie je navrhnúť, zaviesť a udržiavať súvislú sadu procesov a systémov pre efektívne riadenie informačnej bezpečnosti.
Rovnako ako u všetkých procesov riadenia, musí aj SMIB (ISMS) zostať efektívny a účinný v dlhodobom horizonte, prispôsobovať sa zmenám vo vnútri organizácie a aj vplyvom vonkajšieho prostredia. ISO/IEC 27001 obsahuje známy Demingov cyklus „Plan-Do-Check-Act“ (PDCA), ktorý si vyžaduje prístup k neustálemu zlepšovaniu:
- fáza Plan (Plánuj) je návrh SMIB(ISMS), hodnotenie rizika bezpečnosti informácií a výber vhodného riadenia
- fáza Do (Urob) zahŕňa implementáciu a prevádzku SMIB(ISMS)
- fáza Check (Overuj) si kladie za cieľ preskúmať a posúdiť výkonnosť (efektívnosť a účinnosť) SMIB (ISMS)
- fáza Act (Konaj) vykonáva zmeny s cieľom dosiahnuť trvalé zlepšovanie (SMIB) ISMS
Čo môže norma ISO/IEC 27001 ponúknuť?
ISO/IEC 27001 je uznávanou a veľmi populárnou normou pre oblasť riadenia rizík v oblasti bezpečnosti informácií. Posúdenie informačnej bezpečnosti čoraz viac využívajú zákazníci súkromného a verejného sektora.
Byť certifikovaný podľa normy ISO/IEC 27001 vám pomôže spravovať a chrániť vaše cenné informačné aktíva. Pomôže vám dodať dôvernosť pre všetky zainteresované strany, najmä vašim zákazníkom. Norma prijíma procesný prístup k tvorbe, zavádzaniu, prevádzke, monitorovaniu, preskúmaniu, udržiavaniu a zlepšovaniu vášho SMIB (ISMS).
Pre koho to je?
„. . . takmer 90% zo spoločností, ktoré prijali ISO 27001 uviedli, že formálna certifikácia zlepšila ich zachovanie kontinuity prevádzky, 85% uviedlo, že sa minimalizovali škody z bezpečnostných udalostí, a 53% uviedlo, že viedlo k vyššej návratnosti investícií. . . „- Computer Weekly
Zavedenie a nárast využívania nových technológií zákazníkmi a ich zamestnancami zvýšilo vplyv na bezpečnosť a poskytovanie služieb pre všetky organizácie bez ohľadu na typ alebo veľkosť.
Norma je vhodná najmä v prípade kde je rozhodujúca ochrana informácií, napríklad v oblasti financií, zdravotníctva, verejného sektora a IT sektora. ISO/IEC 27001 je veľmi účinné aj pre organizácie, ktoré spravujú informácie za iné spoločnosti, ako IT outsourcing: možno ho použiť ako ubezpečenie pre zákazníkov, že ich informácie sú chránené.
Prínosy zavedenia a certifikácie podľa normy ISO/IEC 27001:
- Prostredníctvom systematického prístupu zabezpečuje kontinuitu podnikania a minimalizuje straty z podnikateľskej činnosti, môže byť rozhodujúca pre definovanie hodnôt.
- Zlepšuje porozumenie obchodných aspektov, dáva vám istotu, že investície do bezpečnosti informácií boli nasmerované efektívne.
- Nezávisle potvrdzuje, že vaše organizačné riziká sú náležite označené prostredníctvom posudzovania obchodných rizík.
- Pravidelné hodnotenie procesov pomôže zvýšiť účinnosť podnikania, zlepšuje poistenie zodpovednosti a neustále sleduje výkon
- Najviac zo všetkého: vám prináša dôvernosť, motivuje vedenie a tiež môžete podporiť bezpečnosť smerom k vašim zákazníkom
Ako to zrealizovať a byť certifikovaný?
Certifikácia podľa ISO/IEC 27001, rovnako ako ostatné certifikácie manažérskych systémov sa uskutočňuje v troch základných krokoch počas trojročného obdobia:
- etapa je predbežné, neformálne hodnotenie ISMS, napríklad kontrola existencie a úplnosť kľúčových dokumentov, ako je Dokument politiky informačnej bezpečnosti organizácie, Vyhlásenie o aplikovateľnosti, Scope Statement rozsah údajov, Preskúmavanie rizík a Business Continuity Plan. Táto fáza slúži na zoznámenie sa audítorov s organizáciou a naopak.
- etapa je podrobnejšia a formálnejšia v zmysle auditu, je to sám Certifikačný audit. Tento proces znamená, nezávislé porovnanie SMIB (ISMS) s požiadavkami uvedenými v norme ISO/IEC 27001. Audítori sa budú usilovať hľadať dôkazy, ktoré potvrdzujú, že systém riadenia bol riadne navrhnutý a implementovaný.
- etapa zahŕňa zvyčajne dva dohľadové audity, aby potvrdili, že organizácia zostáva v súlade s normou. Udržiavanie SMIB (ISMS) vyžaduje pravidelné dohľadové audity, ktoré potvrdia, že SMIB (ISMS) naďalej funguje, ako je uvedené, a ako je určené.
Zdroj: Vincotte, Ing. Marek Dandár Ph.D. (marek.dandar@vincotte.sk); Ing. Pavol Hudák