Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Medziročný pokles cien pokračoval aj v septembri

Medziročný pokles cien pokračoval aj v septembri
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
13. októbra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Na medziročnej báze klesali najmä ceny potravín a nealkoholických nápojov a dopravy.

Na úrovni minulého mesiaca zostali ceny v zdravotníctve

Spotrebiteľské ceny na Slovensku naďalej medziročne klesajú. Podľa aktuálnych údajov Štatistického úradu SR boli totiž v septembri nižšie o 0,1 %. Oproti augustu sa ich medziročný pokles zmiernil o 0,1 percentuálneho bodu. V priemere za prvých deväť mesiacov tohto roka tak ceny na Slovensku klesli o 0,1 %. Na medzimesačnej báze v septembri zaznamenali ceny mierny nárast o 0,1 %, kým v auguste boli oproti júlu nižšie o 0,2 %.

Na medziročnej báze klesali najmä ceny potravín a nealkoholických nápojov a dopravy, ktoré sa oproti vlaňajšiemu septembru znížili o 1,6 %. Zlacneli však aj poštové a telekomunikačné služby o 0,7 %, klesli ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 0,4 % a nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu o 0,1 %. Na druhej strane vzrástli ceny za vzdelávania o 2,6 %, rozličných tovarov a služieb o 1,9 %, odevov a obuvi o 1,5 %, hotelov, kaviarní a reštaurácií o 1,1 %, v zdravotníctve o 1 % a ceny alkoholických nápojov a tabaku sa zvýšili o 0,9 %. Zdražela aj rekreácia a kultúra o 0,7 %. 

V medzimesačnom porovnaní v septembri oproti augustu vzrástli ceny za vzdelávanie o 1,3 %, nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domu o 0,5 %, odevy a obuv o 0,3 %. Bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá, hotely, kaviarne a reštaurácie a rozličné tovary a služby oproti augustu zdraželi zhodne o 0,2 %. Stúpli aj ceny za poštové a telekomunikačné služby o 0,1 %. Naopak sa znížili ceny alkoholických nápojov a tabaku a dopravy zhodne o 0,4 %, potravín a nealkoholických nápojov o 0,3 % a rekreácie a kultúry o 0,2 %. Na úrovni minulého mesiaca zostali ceny v zdravotníctve. 

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v septembri dosiahla rovnako ako v auguste 0 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v septembri na medziročnej báze úroveň 0,4 %. V medzimesačnom porovnaní bola jadrová inflácia v septembri na úrovni záporných 0,1 %, pričom čistá inflácia predstavovala 0 %. Samotné ceny potravín pritom v septembri medziročne klesli o 1,6 % a medzimesačne o 0,3 %. 

Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo v ďalších rokoch k rýchlejšiemu rastu cien. V roku 2011 dosiahla priemerná inflácia 3,9 %, v roku 2012 to bolo 3,6 %. Vlani však rast cien opäť spomalil, najmä kvôli slabému spotrebiteľskému dopytu, čo vyústilo do priemernej inflácie za rok 2013 na úrovni 1,4 %. Ešte slabší rast cien evidujú štatistici v roku 2014, kedy sa za celý rok očakáva na Slovensku cenový vývoj na hranici deflácie.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X