Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Miera nezamestnanosti v decembri mierne stúpla

Miera nezamestnanosti v decembri mierne stúpla
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
20. januára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol na konci decembra vlaňajška 331 733 osôb.

Minister práce očakáva stagnujúcu mieru nezamestnanosti

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla na konci minulého roka 12,29 %. V porovnaní s koncom novembra minulého roka išlo o nárast o 0,04 percentuálneho bodu.

Medziročne sa evidovaná miera nezamestnanosti minulý mesiac znížila o 1,21 percentuálneho bodu. Na tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič. 

TIP: Ako založiť živnosť. Praktické rady ako to zvládnuť sám

Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol na konci decembra vlaňajška 331 733 osôb. Oproti koncu novembra minulého roka ide o nárast o 1 216 ľudí. Medziročne množstvo uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, kleslo v decembri o 32 492 osôb.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 13,85 %. Medzimesačne to znamenalo pokles o 0,01 percentuálneho bodu, medziročne o 0,93 percentuálneho bodu.

Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval na konci vlaňajška 373 754 osôb. V porovnaní s novembrom minulého roka klesol o 264 osôb, medziročne je to pokles o 25 122 osôb. 

TIP: 

December minulého roka zhodnotil minister práce a sociálnych vecí Ján Richter z hľadiska miery nezamestnanosti ako stagnujúci, čo aj očakával. „Pre mňa je dôležité, že december nebol taký, ktorý by nám v značnej miere zhoršil celkové čísla z hľadiska nezamestnanosti,“ povedal na tlačovej besede. Očakáva, že aj v januári tohto roka bude miera nezamestnanosti na Slovensku stagnovať.

Pracovný trh by sa mal prebudiť vo februári 

„Reálne by sa mohol pozitívnejšie pracovný trh prebudiť vo februári a ďalších jarných mesiacoch,“ tvrdí Richter. Poukázal na to, že priemerná ročná miera evidovanej nezamestnanosti za minulý rok predstavovala 12,79 %. „To sme niekde v roku 2010, kedy bola ešte nižšia priemerná nezamestnanosť,“ povedal minister. 

Počet mladých nezamestnaných vo veku do 29 rokov podľa Richtera od januára do decembra minulého roka klesol o 9 323 osôb. Množstvo absolventov škôl v evidencii úradov práce sa v rovnakom období podľa ministra znížilo o 2 368 ľudí.

Pozitívny trend je podľa Richtera aj v počte dlhodobo nezamestnaných, kde nastal od januára do decembra minulého roka pokles o 13 120 osôb. Vyzdvihol tiež údaje zo Sociálnej poisťovne, podľa ktorých v minulom roku vzniklo 48 tisíc nových pracovných miest, pribudlo 6 500 zamestnávateľov a počet osôb pracujúcich na dohody stúpol o 90 tisíc.

„Ak pribudne v priebehu jedného kalendárneho roka 6 500 podnikateľov, tak na Slovensku je dobré podnikateľské prostredie,“ dodal minister práce a sociálnych vecí.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X