Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Miera nezamestnanosti v decembri mierne stúpla

Miera nezamestnanosti v decembri mierne stúpla
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
20. januára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol na konci decembra vlaňajška 331 733 osôb.

Minister práce očakáva stagnujúcu mieru nezamestnanosti

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla na konci minulého roka 12,29 %. V porovnaní s koncom novembra minulého roka išlo o nárast o 0,04 percentuálneho bodu.

Medziročne sa evidovaná miera nezamestnanosti minulý mesiac znížila o 1,21 percentuálneho bodu. Na tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič. 

TIP: Ako založiť živnosť. Praktické rady ako to zvládnuť sám

Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol na konci decembra vlaňajška 331 733 osôb. Oproti koncu novembra minulého roka ide o nárast o 1 216 ľudí. Medziročne množstvo uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, kleslo v decembri o 32 492 osôb.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 13,85 %. Medzimesačne to znamenalo pokles o 0,01 percentuálneho bodu, medziročne o 0,93 percentuálneho bodu.

Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval na konci vlaňajška 373 754 osôb. V porovnaní s novembrom minulého roka klesol o 264 osôb, medziročne je to pokles o 25 122 osôb. 

TIP: 

December minulého roka zhodnotil minister práce a sociálnych vecí Ján Richter z hľadiska miery nezamestnanosti ako stagnujúci, čo aj očakával. „Pre mňa je dôležité, že december nebol taký, ktorý by nám v značnej miere zhoršil celkové čísla z hľadiska nezamestnanosti,“ povedal na tlačovej besede. Očakáva, že aj v januári tohto roka bude miera nezamestnanosti na Slovensku stagnovať.

Pracovný trh by sa mal prebudiť vo februári 

„Reálne by sa mohol pozitívnejšie pracovný trh prebudiť vo februári a ďalších jarných mesiacoch,“ tvrdí Richter. Poukázal na to, že priemerná ročná miera evidovanej nezamestnanosti za minulý rok predstavovala 12,79 %. „To sme niekde v roku 2010, kedy bola ešte nižšia priemerná nezamestnanosť,“ povedal minister. 

Počet mladých nezamestnaných vo veku do 29 rokov podľa Richtera od januára do decembra minulého roka klesol o 9 323 osôb. Množstvo absolventov škôl v evidencii úradov práce sa v rovnakom období podľa ministra znížilo o 2 368 ľudí.

Pozitívny trend je podľa Richtera aj v počte dlhodobo nezamestnaných, kde nastal od januára do decembra minulého roka pokles o 13 120 osôb. Vyzdvihol tiež údaje zo Sociálnej poisťovne, podľa ktorých v minulom roku vzniklo 48 tisíc nových pracovných miest, pribudlo 6 500 zamestnávateľov a počet osôb pracujúcich na dohody stúpol o 90 tisíc.

„Ak pribudne v priebehu jedného kalendárneho roka 6 500 podnikateľov, tak na Slovensku je dobré podnikateľské prostredie,“ dodal minister práce a sociálnych vecí.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

27júl6:30Výkon činnosti stavbyvedúceho a vedúceho montéra 6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

06aug6:30Riadenie stavebného projektu (vecné, organizačné, časové a nákladové plánovanie projektu)6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

06aug6:30Daňový špeciál: DPH a DZP v roku 2018 v praktických príkladoch6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X