Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Miera nezamestnanosti v SR vlani stúpla na 14 %

Miera nezamestnanosti v SR vlani stúpla na 14 %
Ilustračné foto SITA
6. marca 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Miera nezamestnanosti na Slovensku sa v minulom roku medziročne zvýšila o 0,4 percentuálneho bodu na 14 %.
 
Oproti roku 2011 išlo o nárast počtu nezamestnaných o 9,6 tisíca na 377,5 tisíc osôb. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ).
 

Nárast nezamestnanosti spôsobil aj Zákonník práce, tvrdí analytik

V samotnom štvrtom kvartáli vlaňajška priemerný počet nezamestnaných osôb medziročne vzrástol o 11,9 tisíca na 390,4 tis. osôb. Miera nezamestnanosti sa tak v štvrtom štvrťroku 2012 medziročne zvýšila o 0,4 percentuálneho bodu na 14,4 %. U žien nezamestnanosť v októbri až decembri minulého roka vzrástla o 0,6 bodu na 15 % a u mužov sa zvýšila o 0,2 bodu na 14 %. „V štvrtom štvrťroku 2012 oproti tretiemu štvrťroku 2012 vzrástla sezónne očistená nezamestnanosť o 8,8 tisíca na 387,2 tisíc osôb,“ uvádza ŠÚ SR. Mimoriadne vysoký podiel na trhu práce pretrvával v skupine dlhodobo nezamestnaných, ktorí sú bez práce dlhšie ako jeden rok. Z celkového počtu nezamestnaných dlhodobo nezamestnaní tvorili 64,9 %. V porovnaní so štvrtým štvrťrokom 2011 sa ich počet zvýšil o 3,1 % na 253,4 tis. osôb. 
 
 
Zamestnanosť na Slovensku vlani oproti roku 2011 vzrástla o 0,6 %. Počet zamestnaných ľudí sa zvýšil na 2,329 milióna. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR. V samotnom štvrtom kvartáli minulého roka zamestnanosť medziročne klesla o 0,1 % na 2 313,7 tis. osôb. Sezónne očistená zamestnanosť vo štvrtom štvrťroku oproti tretiemu kvartálu klesla o 24,9 tis. osôb, teda o 1,1 %, na 2 302,4 tis. ľudí. 
 
Ako upozornil analytik ČSOB Marek Gábriš, počet pracovných miest sa po dvoch rokoch rastu znížil o 0,1 %. Klesol najmä počet podnikateľov a živnostníkov, ktorý nebol kompenzovaný dostatočným nárastom počtu zamestnancov. Časť pracovných miest sa tak podľa neho stratila. A to aj napriek tomu, že počet pracujúcich v zahraničí do jedného roka narástol o 8,5 %. Miera nezamestnanosti, ktorá sa dostala ku koncu roka na 14,4%, je podľa Gábriša najvyššia od druhého štvrťroku 2010. „Vtedy však trh práce pociťoval dozvuky prudkého ekonomického ochladenia z roku 2009. Ďalšie podobne vysoké číslo nezamestnanosti musíme hľadať až na začiatku roka 2006,“ uviedol. 
 
Vývoj miery nezamestnanosti na Slovensku, ktorá vo štvrtom kvartáli vlaňajška dosiahla 14,4 %, je podľa analytika Slovenskej sporiteľne Martina Baláža konzistentný s vývojom štatistík úradov práce, ktoré taktiež naznačujú výrazný nárast nezamestnanosti vo 4. kvartáli minulého roka. „Ten súvisí s ekonomickým spomalením, ale aj novelou Zákonníka práce, vďaka ktorej firmy realizovali plánované prepúšťania skôr pre nižšie náklady na odstupné,“ tvrdí. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X