Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ministerstvo chce vyššie pokuty za nekvalitné potraviny

Vyššie pokuty za nekvalitné potraviny pôjdu do druhého čítania
Ilustračné foto SITA/AP
18. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Hrozba vyšších pokút pre výrobcov, distribútorov a predajcov nekvalitných potravín je čoraz reálnejšia.

 
Poslanci Národnej rady (NR) SR totiž v utorok posunuli do druhého čítania návrh novely zákona o potravinách z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja (MPRV) SR.
 

Za zlé potraviny budú miliónové pokuty

Novela sprísňuje kontroly a sankcie a dáva tiež viac právomocí kontrolórom a aj policajtom. Pokuty pre nepoctivých obchodníkov a dopravcov sa tak môžu vyšplhať až k sume piatich miliónov eur, a to v prípade, že na trh opakovane umiestnia nekvalitný a zdraviu škodlivý tovar.
 
 
Pokiaľ kontrolóri odhalia potraviny, ktoré by mohli ohroziť spotrebiteľov, budú podľa novely oprávnení ich znehodnotiť, a to buď chemicky, alebo mechanicky. „Likvidácia nekvalitných potravín podľa súčasnej právnej úpravy síce bola možná, ale taká zdĺhavá a nekonečne náročná na administratívu, že bolo treba urobiť jednoznačnejší výklad,“ uviedol pred časom šéf agrorezortu Ľubomír Jahnátek. V právomoci inšpektorov Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR bude aj pozastavenie alebo úplné uzatvorenie prevádzky výrobcov a predajcov, ak pri kontrole nájdu napríklad potraviny neznámeho pôvodu, výrobky po dátume spotreby, prípadne hmyz či hlodavce. 
 

Zasiahnuť môžu aj policajti

V prípade, že policajti zastavia vozidlo, ktoré nespĺňa kritériá veterinárov na prevoz potravín, budú mať právo odobrať vodičovi osvedčenie o evidencii. „Vrátené bude majiteľovi alebo vodičovi až po preukázaní, že príslušný tovar bol odovzdaný do kafilérie v Žiline,“ doplnil Jahnátek. Zásadnou zmenou v legislatíve je aj to, že už nebude rozlišovať medzi malými, strednými a veľkými prevádzkovateľmi pri stanovovaní výšky pokút. Novinkou je aj zavedenie sankcií voči obciam v prípade, že vopred nenahlásia ambulantný predaj na svojom území. 
 
Proti novele ostro vystúpili opoziční poslanci. Podpredseda strany SaS Ľubomír Galko zastáva názor, že intervaly pokút, ktoré stanovuje novela, sú príliš široké. Tým pádom bude určenie sankcie na svojvôli kontrolóra, čo poskytne priestor na korupciu. Zsolt Simon z Mostu-Híd očakáva, že štát z udelených pokút neuvidí takmer nič, pretože právnici veľkých reťazcov dokážu správne konania odďaľovať aj o niekoľko rokov. Zároveň dodal, že slabé ohodnotenie potravinových inšpektorov ich môže motivovať k prijímaniu úplatkov, aby neudeľovali vysoké pokuty. V prípade, že zákon prejde parlamentom aj v treťom čítaní a podpíše ho prezident, nadobudne účinnosť 1. marca 2013.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X