Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ministerstvo financií ide meniť daňový poriadok aj účtovníctvo

Financi idú meniť daňový poriadok
Foto: SITA
29. mája 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Ministerstvo financií pripravilo zmeny desiatich zákonov, ktoré by mali podnikateľom znížiť administratívnu záťaž a mali by pomôcť v boji proti daňovým podvodom.
 
Zmeny príslušnej legislatívy, ktoré rezort predkladá do pripomienkového konania, by mali byť účinné od začiatku budúceho roka.
 

Zmeny sa dotknú 60 % podnikateľov

„Predpokladáme, že na vláde by tieto zákony mohli byť schválené ešte pred vládnymi prázdninami, to znamená v lete a posunuté do parlamentu asi na septembrovú schôdzu,“ uviedol minister financií Peter Kažimír. Pripravené zmeny v zákone o účtovníctve by sa podľa ministra financií mali dotknúť približne 60 % podnikateľov. 
 

Zjednodušenie účtovnej závierky

Rezort financií napríklad zavádza novú definíciu tzv. mikro účtovných jednotiek. Do tejto skupiny firiem budú môcť byť zaradené firmy, ktoré budú spĺňať aspoň dve z troch stanovených podmienok. Prvým kritériom bude hodnota majetku najviac 350 tisíc eur, druhým maximálna výška obratu na úrovni 700 tisíc eur a ako tretia podmienka je stanovený počet zamestnancov 10 a menej.
 
 
„Navrhujeme, aby tieto firmy mohli používať skrátenú účtovnú závierku,“ spresňuje Peter Kažimír. Namiesto súčasných 45 strán by tak účtovná závierka mala mať pre tieto firmy už iba osem strán. 
 

Zmeny v daňových priznaniach

Okrem už prezentovaných zmien napríklad pri zverejňovaní účtovných závierok pripravil rezort financií aj zmeny v zákone o dani z príjmov. Konkrétne by sa mali zjednodušiť formuláre daňových priznaní pre fyzické osoby. Pre právnické osoby pripravuje ministerstvo financií napríklad zvýšenie spodnej hranice pre povinnosť platenia štvrťročných preddavkov z 1 659,7 eura na 2 500 eur, teda na úroveň, aká už platí aj pre fyzické osoby
 

Menej údajov pri registrácii na daň

V rámci zmien v daňovom poriadku by sa mal napríklad znížiť rozsah údajov, ktoré je daňový subjekt povinný uvádzať pri registrácii na daň. Rovnako by sa mali vypustiť údaje pri registrácii, ktoré si štát vie získať iným spôsobom bez zaťaženia podnikateľov. Od začiatku budúceho roka by mal byť realitou aj inštitút záväzných stanovísk, ktoré by za odplatu mala vydávať finančná správa. 
 

 

Kontrolný výkaz DPH

Balík pripravených legislatívnych zmien obsahuje aj opatrenia, ktoré by mali pomôcť v boji proti daňovým podvodom. Ako jedno z najperspektívnejších opatrení rezort financií uvádza zavedenie tzv. kontrolného výkazu pri dani z pridanej hodnoty (DPH), ktorý by mal priniesť efektívnejšiu a rýchlejšiu kontrolu daňových subjektov. Zmeny rezort financií pripravil aj v oblasti spotrebných daní, konkrétne v zákone o minerálnom oleji. 
 

Zmeny nastanú aj v medzinárodnom zdaňovaní

Zmenám sa od začiatku budúceho roka nevyhne ani oblasť medzinárodného zdaňovania, a to v priamych daniach. Rezort financií totiž pripravil zvýšenie už existujúcej sadzby dane vyberanej zrážkou z 19 na 35 % a zabezpečenie dane pri platbách plynúcich daňovníkom z krajín, s ktorými nemá Slovensko uzavretú zmluvu o zamedzení dvojakého zdanenia. Súčasťou pripravených zmien je aj úprava zákona o používaní registračnej pokladnice, kde rezort financií navrhuje sprísnenia s cieľom eliminovať krátenie prijatých tržieb. 
 
 

Opäť sľubujú zrušenie kolkov

Ministerstvo financií okrem už spomenutých zmien pripravilo aj zmenu zákona o správnych poplatkoch. Podľa štátneho tajomníka rezortu Petra Pellegriniho by mala novela zabezpečiť nový elektronický systém výberu poplatkov, a teda zrušenie kolkových známok. „Keďže v roku 2014 priebežne plánujeme navždy vypnúť používanie papierových kolkov ako cenín a zaviesť moderný spôsob platenia správnych a súdnych poplatkov, musíme predložiť novelu zákona, ktorá zavádza aj tento nový elektronický systém,“ uviedol
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X