Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ministerstvo financií vraj zhoršuje imidž Slovenska u investorov

Ministerstvo financií zhoršuje imidž Slovenska
Minister financií Peter Kažimír. Foto: SITA
27. júla 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Vyššie dane budú podľa Moravčíka investori platiť pre predĺženie odpisovania majetku.

Nový daňový zákon spôsobí administratívne komplikácie

Ministerstvo financií podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka zhoršuje imidž Slovenska v očiach zahraničných investorov. Ako povedal pre agentúru SITA, od budúceho roka ich totiž čakajú vyššie dane a administratívne komplikácie. Podľa neho to vyplýva z novely zákona o dani z príjmov, predloženej do medzirezortného pripomienkového konania. „Tá opäť poškodzuje a komplikuje slovenský daňový systém, ktorý bol ešte pred pár rokmi lákadlom pre zamestnávateľov zo zahraničia,“ povedal. 

Vyššie dane budú investori platiť pre predĺženie odpisovania majetku

„Napríklad o náklady na postavenie administratívnej budovy si mohol investor doteraz znížiť základ dane už za 20 rokov, po novom sa to predĺži až na dvojnásobok, teda 40 rokov. To zvýši náklady na také budovy, do ktorých by zahraničné firmy boli ochotné presunúť časť svojej administratívy. Na Slovensku na podobných pozíciách už teraz pracujú tisícky ľudí, napríklad na medzinárodnom zúčtovaní, call centrách a podobne,“ povedal Moravčík.

Podobne sa podľa neho predlžuje odpisovanie aj mnohých ďalších druhov majetku, ktoré investor zaplatí v jednom roku, ale dane mu budú znižovať len veľmi pomaly. „Pre investorov to je zlý signál, Slovensko v ich očiach klesne,“ konštatoval. 

Pre neustále zmeny legislatívy je Slovensko pre investorov rizikové

Ďalším problémom novely sú podľa Moravčíka administratívne komplikácie. „Zmeny v odpisovaní majetku sa nebudú týkať len majetku nového, ale aj toho starého. Daňovníci budú musieť všetko prepočítať a v očiach investorov sa stane Slovensko menej predvídateľnou a viac rizikovou krajinou. Je to už tretíkrát po sebe, čo vláda Smeru významne zhoršuje podmienky pre investorov,“ zdôraznil Moravčík.

Najprv podľa neho zvýšila sadzbu dane z príjmu nad úroveň okolitých krajín, potom sťažila umorovanie strát a teraz predlžuje odpisovanie majetku. „Vláda si neuvedomuje, že toto sú oblasti, ktoré zahraniční investori pri rozhodovaní o umiestnení investície starostlivo skúmajú predtým, ako sa rozhodnú, kam pôjdu. Slovensko sa pre nich, žiaľ, stáva čoraz menej atraktívne,“ konštatoval podpredseda KDH. 

Stimuly len pre vyvolených

Novela zákona o dani z príjmov je podľa Moravčíka ďalším dôkazom, že vláda nekoná v záujme všetkých, ale len niektorých. „Vyvoleným investorom poskytuje stimuly za desiatky miliónov eur a všetkým ostatným dane zvyšuje. Pre Slovensko to je zlé, pretože o tisícky miest prichádzame a stovky si draho kupujeme,“ zdôraznil.

Ak chce vláda skutočne pomôcť Slovákom, tak by mala podľa neho predražené stimuly nahradiť zlepšením podmienok pre všetkých zamestnávateľov, pre našich aj zahraničných. „Ak je treba niekoho zvýhodniť, tak sú to malé a rodinné podniky, v ktorých nejde o miliónové zisky, ale o postaranie sa o seba a o svojich najbližších,“ dodal Moravčík. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X