Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ministerstvo hospodárstva predkladá návrh opatrení na zníženie byrokracie

vymáhanie pohľadávok
vymáhanie pohľadávok Thinkstock
4. mája 2017 Zdroj SITA Tlačiť

Zmeny sa majú týkať aj pracovnej zdravotnej služby či zvýšenia superodpočtu na vedu a výskum.

Ministerstvo hospodárstva chce znižovať byrokraciu pre podnikateľov. Pripravilo preto prvý balík 34 opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia, ktorý onedlho predloží do medzirezortného pripomienkového konania.

Ako na štvrtkovej tlačovej konferencii uviedol minister hospodárstva Peter Žiga, podnikateľom by mali tieto opatrenia ušetriť 44 mil. eur. Zároveň avizuje, že tento balík nebude posledný a v prvom štvrťroku budúceho roka ministerstvo predloží ďalší. Aktuálne navrhované zmeny by pritom mohli byť účinné už v tomto roku.

„Aktívne sme diskutovali s podnikateľským prostredím o tom, čo by sme mohli pre podnikateľov urobiť, aby sme im zjednodušili život, znížili byrokraciu a zjednodušili administratívu,“ povedal Žiga.

Zásadné zmeny v pracovnej zdravotnej službe

Medzi najzásadnejšie zmeny v rámci prvého balíka podľa ministra patria zmeny v pracovnej zdravotnej službe, v ktorej by po novom mohli byť ako povinné zdravotné prehliadky pre zamestnancov z 1. a 2. kategórie prác akceptované aj klasické pravidelné prehliadky u lekára. Zvýšiť sa má tiež superodpočet na výskum a vývoj zo súčasných 25 % až na 100 % výdavkov, čo by malo mať dopad 7 mil. eur na ušetrenej dani.

Zmeny by sa mali uskutočniť aj na katastri, kde sa má zaviesť sledovanie zmien v liste vlastníctva, o ktorých majú úrady občanov a firmy informovať. V rezorte dopravy sa zase pripravuje zníženie administratívnej záťaže v stavebníctve a zefektívnenie procesu získavania stavebného povolenia, či zjednodušenie procesov povoľovania stavieb menšieho rozsahu.

Jednotný formulár na stavebné povolenia

V spolupráci so Štatistickým úradom SR sa tiež navrhuje zavedenie jednotného formulára na stavebné povolenia a kolaudačné rozhodnutia. Ministerstvo vnútra má zase prehodnotiť možnosť viazať evidenčné číslo vozidla trvalo na vozidlo bez ohľadu na zmenu okresu a navrhuje sa tiež možnosť získať výpis zo živnostenského registra v klientskych centrách. Rezort financií by mal zase prehodnotiť frekvenciu predkladania prehľadu o preddavkoch na daň z príjmu, ministerstvo životného prostredia by malo zase zaviesť elektronické vykazovanie odpadu.

Ďalšie navrhované opatrenia sa týkajú napríklad zvýšenia elektronizácie štátnej správy, či úprav rôznych byrokratických lehôt. Rezort hospodárstva tiež pripravuje novú webovú stránku, ktorá by sa mala týkať základných životných situácií podnikateľov, kde sa napríklad dozvedia, ako postupovať, keď sa stanú platcom DPH, či v prípade záujmu o eurofondy. Ministerstvo avizuje aj prípravu nového zákona o investičnej pomoci.

Samotný materiál s návrhmi by sa mal do pripomienkového konania dostať budúci týždeň. Podnikatelia teda ešte jeho detaily nepoznajú. Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Kremský však túto iniciatívu víta. „Nevieme, čo sa tam úplne presne objaví, ale ak sa tam objaví to, o čom sme hovorili dopredu a pripomienkovali, tak by to mohlo pomôcť podnikateľom v znížení byrokracie a administratívneho zaťaženia,“ tvrdí. Ako dodal, podnikatelia by uvítali, aby tieto iniciatívy pokračovali a naďalej mohli s ministerstvom podobné opatrenia navrhovať a konzultovať.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

byrokraciaMinisterstvo hospodárstva SR

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

29jún9:00e-Commerce – nové pravidlá dovozu tovaru pre zásielky s nízkou hodnotou tovaru - vrátane DPH pravidiel pre colné konanie9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X