Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Môžete dostať dotáciu na nájomné aj v druhej vlne pandémie?

dotácia na nájomné
dotácia na nájomné Foto: Getty Images
1. decembra 2020 Autor Ing. Lenka PajtinkováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Vláda schválila novelu zákona č. 71/2013 Z. z. o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorá by mala nadobudnúť účinnosť 1. 12. 2020. Dotácie na nájomné tak budú môcť získať aj podnikatelia zasiahnutí druhou vlnou pandémie.

Novela zákona má za cieľ riešiť pretrvávajúce negatívne následky obmedzení súvisiacich s opatreniami prijatými v rámci tzv. druhej vlny pandémie choroby COVID-19 na podnikateľské subjekty. V súvislosti s opätovným zvýšením šírenia koronavírusu sú prijímané nové opatrenia s cieľom zamedzenia šírenia pandémie. Tieto opatrenia majú významný negatívny vplyv aj na maloobchodné prevádzky a prevádzky poskytujúce služby, ktoré sú povinne zatvorené alebo ich činnosť bola významne obmedzená. V tomto dôsledku prevádzky fungujúce v nájmoch, z dôvodu opätovného zníženia príjmu, nie sú schopné vyplácať zmluvné nájomné.

Dotácia na úhradu nájomného

Dotáciu z rozpočtovej kapitoly ministerstva na príslušný rozpočtový rok možno poskytnúť na úhradu nájomného, ktorým je plnenie v peniazoch, na ktoré je prenajímateľ oprávnený podľa nájomnej zmluvy alebo obdobnej zmluvy podľa právneho poriadku iného štátu zakladajúcej právny vzťah, ktorého obsahom je právo nájomcu užívať najneskôr od 1. augusta 2020 predmet nájmu (ďalej len „dotácia na nájomné“), ktorého užívanie na dohodnutý účel bolo v súvislosti so zamedzením následkov šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 opatreniami orgánov štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva, zriaďovateľov škôl a školských zariadení, Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky alebo uznesením vlády Slovenskej republiky znemožnené uzavretím predmetu nájmu, prerušením vyučovania na školách a v školských zariadeniach, podstatne obmedzené zákazom prítomnosti verejnosti v predmete nájmu alebo obmedzením slobody pohybu a pobytu zákazom vychádzania (ďalej len „sťažené užívanie“); dotácia na nájomné sa neposkytuje poskytovateľovi ambulantnej zdravotnej starostlivosti, ktorému sa poskytuje úhrada za poskytnutú zdravotnú starostlivosť.

Upravuje sa podpora pre zmiernenie ekonomickej situácie maloobchodných prevádzok a prevádzok poskytujúcich služby, ktoré boli zasiahnuté výpadkom príjmov v rámci druhej vlny pandémie COVID-19 v súvislosti s  opatreniami orgánov štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva, zriaďovateľov škôl a školských zariadení, Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky alebo uznesením vlády Slovenskej republiky
znemožnené uzavretím predmetu nájmu, prerušením vyučovania na školách a v školských zariadeniach, podstatne obmedzené zákazom prítomnosti verejnosti v predmete nájmu alebo obmedzením slobody pohybu a pobytu zákazom vychádzania.

Na účely poskytovania dotácie sa prihliada len na nájomné vzťahy žiadateľov, ktorých právo užívať predmet nájmu na základe nájomnej zmluvy, alebo obdobnej zmluvy podľa právneho poriadku iného štátu zakladajúcej právny vzťah, začal najneskôr od 1. augusta 2020.

Na účely poskytovania dotácie sa neprihliada na prípadné zmeny, ku ktorým došlo po 31. auguste 2020. Ak teda bola po tomto dátume dohodnutá úprava výšky nájomného, takáto zmena nemá vplyv na výšku dotácie.

Upravuje sa podmienka, ktorá má rozhodujúci vplyv na samotný vzťah medzi prenajímateľom a nájomcom. Zákon v § 13c ods. 16 viaže začiatok splácania neuhradenej časti nájomného v splátkach až od mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa skončila mimoriadna situácia. Novela upravuje, že v prípade, ak sa prenajímateľ a nájomca na zľave z nájomného dohodli a došlo k uplatneniu dotácie bolo výslovne ustanovené, že splácanie nesplatenej časti nájomného začne najneskôr od 1. apríla 2021, aj keby v tom čase ešte trvala mimoriadna situácia. Ak sa prenajímateľ a nájomca na zľave nedohodli, tiež sa ustanovuje, že úhrada nájomného začne najneskôr od 1. apríla 2021, aj keby v tom čase ešte trvala mimoriadna situácia.

Prechodné ustanovenia

Na vzťahy medzi prenajímateľom a nájomcom týkajúce sa neuhradeného nájomného za obdobie sťaženého užívania, na ktoré bola poskytnutá dotácia do 30. novembra 2020, sa vzťahujú predpisy v znení účinnom do 30. novembra 2020.

Na vzťahy medzi prenajímateľom a nájomcom týkajúce sa neuhradeného nájomného za obdobie sťaženého užívania, ak sa prenajímateľ a nájomca nedohodli na poskytnutí zľavy z nájomnéhodo 30. novembra 2020, sa vzťahujú predpisy v znení účinnom do 30. novembra 2020.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Covid-19covid19dotácia na nájomnékoronavírus

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X