Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Mzda vlani vzrástla väčšine pracujúcich

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
26. júla 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Priemerná mzda na Slovensku podľa Štatistického úradu SR v minulom roku medziročne stúpla o 4,1 % na 858 eur.

Príjmová medzera medzi ženami a mužmi sa znížila

Vlaňajší nárast miezd sa netýkal len úzkej skupiny zamestnaných, ale dotkol sa väčšiny pracujúcich. Vo svojom komentári to uvádza Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), ktorá analyzovala vlaňajšie príjmy ľudí podľa individuálnych údajov zo Sociálnej poisťovne.

Priemerná mzda na Slovensku pritom podľa Štatistického úradu SR v minulom roku medziročne stúpla o 4,1 % na 858 eur. „Priemerný rast dobre zachytáva bežného človeka s platom nad 500 eur vo veku medzi 35 – 60 rokov bez ohľadu na región,“ uvádza sa v komentári. Mzdový nárast bol pritom pomalší u vyšších príjmových skupín a u dôchodcov.

Mladým ľuďom s príjmom pod úrovňou minimálnej mzdy podľa RRZ vzrástol vlani príjem nadpriemerne, pravdepodobne aj v dôsledku zvýšenia počtu pracovných úväzkov. „Vysoký rast (v desiatkach percent) príjmu nízkopríjmových osôb bol pravdepodobne spôsobený aj v dôsledku navýšenia čiastočných pracovných úväzkov alebo získania nového zamestnania s vyšším zárobkom,“ uvádza sa v komentári.

Tempo rastu príjmu so zvyšujúcim sa vekom klesalo. „V dôsledku rýchlejšieho rastu príjmu žien sa medziročne znížila príjmová medzera medzi ženami a mužmi,“ upozorňuje rozpočtová rada. 

eBooky:

Z regionálneho hľadiska sú najvyššie príjmy, ale aj najväčšie mzdové rozdiely v Bratislavskom kraji. Naopak, najnižšia úroveň miezd a pomerne malé mzdové rozdiely sú v Prešovskom kraji. „Bratislava sa zdá byť výhodná pre mladých, keď príjem osôb vo veku do 30 rokov rastie nad úrovňou ostatných krajov, je však nevýhodnejšou pre osoby vo veku nad 50 rokov, ktorým rastie príjem nižším tempom než v ostatných krajoch,“ uvádza sa v komentári.

Rýchlejší rast príjmu v krajoch s nižšou úrovňou príjmu ako v krajoch s vyšším príjmom v populácii 30 a viac ročných indikuje znižovanie príjmovej nerovnosti medzi krajmi pri takto definovanej vzorke. 

Príjmy v minulom roku medziročne vzrástli aj naprieč všetkými odvetviami. Pre väčšinu z odvetví platí, že medziročný rast príjmu sa pohyboval na úrovni rastu priemernej mzdy v ekonomike.

„Rýchlejšie rástol príjem na osobu v odvetviach finančné sprostredkovanie, verejná správa a obrana, povinné soc. zabezpečenie, školstvo ako i v niektorých odvetviach priemyslu. Naopak, pomalšie rástol príjem v odvetví výroby a rozvodu elektriny, plynu a vody,“ uvádza rozpočtová rada.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X