Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Na dopravné stavby v tomto roku pôjdu vyše 2 miliardy eur

Ilustračné foto: SITA
19. mája 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Ide historicky o najvyšší objem peňazí, ktoré budú investované v jednom roku v rámci rezortu dopravy. 

Peniaze na dopravné stavby sa zdvojnásobia, pomôžu verejné zákazky

Stavebné firmy by mali v tomto roku dostať na realizáciu 260 projektov v pôsobnosti ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja 2,1 mld. eur. Ako v utorok informoval minister dopravy Ján Počiatek na stretnutí lídrov slovenského stavebníctva v Bratislave, ide historicky o najvyšší objem peňazí, ktoré budú investované v jednom roku v rámci rezortu. Spomínaná plánovaná suma je zhruba dvojnásobne vyššia ako v minulom roku.

eBooky: 

Hlavný vplyv na prebudenie domáceho stavebníctva, ktoré po dlhom čase v tomto roku opäť rastie, majú verejné zákazky na výstavbu infraštruktúry. „Odborná verejnosť potvrdila, že štát výrazne prispel k tomu, že stavebníctvo sa konečne vytiahlo z krízových rokov.

Očakávajú, že v tomto roku stavebníctvo už bude rásť aj vďaka verejným zákazkám,“ uviedol Počiatek. Stavebná produkcia v prvom štvrťroku tohto roka medziročne vzrástla o 4,7 % na 776,7 mil. eur a firmy očakávajú zvýšenie výkonov v tomto roku v priemere o 3,4 %. 

Prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Zsolt Lukáč tvrdí, že práve verejné investície môžu byť ťahúňom stavebníctva. Infraštruktúrne stavby podľa neho majú hlavný podiel na raste výkonov. „Bytová výstavba, pozemné staviteľstvo zatiaľ zaostáva, samozrejme, zaostáva aj súkromné investovanie,“ povedal Lukáč pre agentúru SITA. Súkromní investori totiž vyhodnocujú riziká opatrnejšie ako štát.

Šéf stavebných podnikateľov považuje za reálne očakávania firiem o raste produkcie v tomto roku. „Hlavne veľké firmy podpisovali zmluvy ešte v predchádzajúcom roku, pripravovali majetkovo-právne vyrovnanie, projektovú dokumentáciu a povoľovanie stavieb. Majú prehľad o stavbách, ktoré realizujú, a odhady vyzerajú reálne,“ dodal Lukáč. Predpokladá, že rast v stavebníctve by mal byť udržateľný. 

„Z pohľadu verejných investícií budúci rok bude viac-menej podobný tomuto roku, pretože množstvo je fázovaných a kontinuita výstavby sa nepreruší,“ očakáva minister dopravy. K rozostavaným diaľničným úsekom by mali pribudnúť ďalšie tri na D3 a D1, ktoré sa súťažia, resp. budú súťažiť. Pripravuje sa navyše výstavba úsekov D4 a rýchlostnej cesty R7 v Bratislave a okolí v rámci PPP projektu. 

Na dopravné projekty, financované najmä z eurofondov, zostáva do konca tohto roka využiť z Európskej únie viac ako 1 mld. eur. „Zvyšné peniaze, čo máme alokované v Operačnom programe Doprava, musíme vyčerpať do konca tohto roka, inak prepadnú.

Naša ambícia je dočerpať ho do posledného eura,“ povedal Počiatek. Pripomenul, že tento operačný program zdedili pred tromi rokmi na úrovni zazmluvnenosti 50 % a v súčasnosti presahuje 100 %. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X