Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Na odvodovú úľavu má od polovice decembra nárok viac pôvodne nezamestnaných

Nezamestnanosť nad 20 % malo na konci vlaňajška 12 okresov
Ilustračné foto: SITA
15. decembra 2015 Zdroj SITA/Podnikam.sk Tlačiť

Odvodová úľava sa v dvanástich okresoch rozširuje. Ak má pôvodne nezamestnaný trvalý pobyt v niektorom z dvanástich najmenej rozvinutých okresov, nárok na odvodovú úľavu vznikne už po šiestich mesiacoch zotrvania v evidencii úradu práce.

Na odvodovú úľavu má od polovice decembra tohto roka nárok viac pôvodne nezamestnaných. „Rozšírenie odvodovej úľavy sa týka novej skupiny zamestnancov, ktorí boli evidovaní v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej šesť mesiacov pred vznikom pracovného, resp. štátnozamestnaneckého pomeru a majú trvalý pobyt v niektorom z najmenej rozvinutých okresov,“ informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Na novú odvodovú úľavu majú od polovice tohto mesiaca nárok pôvodne nezamestnaní, ktorí majú trvalý pobyt v jednom z dvanástich okresov s najvyššou mierou nezamestnanosti na Slovensku. „Za tretí štvrťrok 2015 sú to okresy Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Kežmarok, Sabinov, Svidník, Vranov nad Topľou, Rožňava, Sobrance, Trebišov,“ informoval Višváder.

Tieto podmienky sa podľa hovorcu Sociálnej poisťovne týkajú zamestnanca, zamestnávateľ nemusí pôsobiť v najmenej rozvinutom okrese. „Zamestnanec, ktorý spĺňa podmienky pre odvodovú úľavu sa tak môže zamestnať u zamestnávateľa aj mimo tohto okresu,“ upozornil Višváder. Dôležitou podmienkou pre zamestnávateľa, u ktorého má platiť odvodová úľava je, že ku dňu vzniku pracovného pomeru nesmie mať dlh na poistnom voči Sociálnej poisťovni.

Rozšírenie skupiny pôvodne nezamestnaných s nárokom na odvodovú úľavu zaviedla vláda cez zákon o podpore najmenej rozvinutých okresov. Zamestnávateľ bude za zamestnancov s nárokom na odvodovú úľavu platiť poistné len na úrazové poistenie a garančné poistenie za obdobie najviac dvanástich mesiacov. Príjem takéhoto zamestnanca nemôže presiahnuť 67 % priemernej mesačnej mzdy. „Na právne vzťahy, ktoré vzniknú v roku 2015, predstavuje týchto 67 % priemernej mesačnej mzdy suma 552,08 eura a ak vzniknú v roku 2016, bude hraničná suma 574,86 eura,“ informoval Višváder. Ak takýto zamestnanec podľa neho bude chcieť byť v budúcnosti za obdobie odvodovej úľavy dôchodkovo poistený, bude mať možnosť za toto obdobie dodatočne si doplatiť poistné na dôchodkové poistenie.

Odvodovú úľavu na podporu zamestnávania ľudí bez práce zaviedla vláda Roberta Fica od začiatku novembra 2013. V súčasnosti sa však takáto úľava týka len tých nezamestnaných, ktorí sú evidovaní na úrade práce viac ako jeden rok. Od polovice decembra tohto roka vo vybraných okresoch s najvyššou mierou nezamestnanosti bude stačiť, aby bol nezamestnaný bez práce najmenej pol roka.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X