Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nadmerné odpočty DPH dosiahli v minulom roku takmer 6 mld. eur

Nadmerné odpočty dosiahli v minulom roku takmer 6 mld. eur
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
16. februára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Ročný rozpočet pre DPH bol pre rok 2013 stanovený na úrovni 4,475 mld. eur, skutočné plnenie túto hodnotu prekročilo o 5,81 %.

Vyše polovice nadmerných odpočtov urobilo top 30 daňových subjektov

Celková suma uplatnených nadmerných odpočtov dane z pridanej hodnoty (DPH) za rok 2013 dosiahla 5,971 mld. eur. Medziročne tak objem vyplatených odpočtov poklesol, a to o 444,9 mil. eur. Objem vyplatených odpočtov na DPH totiž v roku 2012 predstavoval 6,416 mld. eur. Informovala o tom na svojom portáli finančná správa v analýze plnenia príjmov štátneho rozpočtu za uplynulý rok.
 

 
Daňové úrady sa v minulom roku, vrátane splátok dane z minulých rokov, podieľali na výbere DPH sumou 8,033 mld. eur, čo oproti roku 2012 predstavuje nárast o 5,29 mil. eur. Ako ďalej vyplýva z informácií finančnej správy, colné úrady prispeli do štátneho rozpočtu na DPH v objeme 2,673 mld. eur. Oproti výberu dane na colných úradoch z roku 2012 to predstavuje pokles o 22,57 mil. eur. Celkovo tak vyzbierali spolu daňové a colné úrady za rok 2013 na DPH, po zohľadnení vyplatených nadmerných odpočtov, príjmy na DPH vo výške 4,735 mld. eur. V porovnaní s rokom predtým tak tieto príjmy vzrástli o 427,62 mil. eur. 
 
V roku 2013 sa 52,98-percentami podieľalo na celkovej hodnote vyplatených nadmerných odpočtov top 30 daňových subjektov. Oproti roku 2012 to predstavuje nárast o 2,41 %. Na úhradách vlastnej daňovej povinnosti sa top 30 daňových subjektov podieľalo 20,78-percentami, čo je v porovnaní s rokom 2012 pokles o 0,41 %. 
 

Výber platieb DPH bol najvyšší v januári 

Výber platieb DPH daňových úradov na kreditnej strane, na ktorej sú podľa finančnej správy evidované predovšetkým platby vlastnej daňovej povinnosti a v menšej miere doruby a sankcie, bol najvyšší v januári minulého roku. Platby vtedy dosiahli 804,86 mil. eur. Druhé najvyššie platby DPH zaznamenala finančná správa v októbri 2013, a to v objeme 717,13 mil. eur. Naopak, najnižšie príjmy z výberu tejto dane boli v marci, a to 546,66 mil. eur. 
 
Ako ďalej špecifikovala finančná správa, na debetnej strane príjmov štátneho rozpočtu, pod ktorou sa rozumejú predovšetkým vratky nadmerných odpočtov, dosiahli najvyššie hodnoty odpočty vo februári minulého roku v sume 586 mil. eur. Druhý najvyšší objem vratiek bol vyplatený v marci. Hodnota odpočtov vtedy dosiahla 511,06 mil. eur. Platby DPH, ktoré boli do štátneho rozpočtu vybrané daňovými úradmi, zaznamenali jedine vo februári pasívne saldo s hodnotou 18,82 mil. eur. Najvyššie aktívne saldo vykázali platby pod zohľadnení odpočtov v októbri, a to v sume 309,88 mil. eur. 
 

 
Colné úrady k výberu DPH prispeli najvýraznejšie v novembri minulého roka. Hodnota vyzbieraný platieb dane z pridanej hodnoty vtedy dosiahla 267,18 mil. eur. Druhú najvyššiu sumu colné úrady odviedli do štátneho rozpočtu v apríli, konkrétne 251,2 mil. eur. Naopak, najnižšiu sumu, 184,5 mil. eur vykázali colné úrady v januári 2013. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X