Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nevyhovujúci termín začatia kontroly na zistenie oprávnenosti na vrátenie nadmerného odpočtu DPH

Nevyhovujúci termín začatia daňovej kontroly
Fotobanka Pixmac
27. októbra 2011 Tlačiť

Otázka: Podnikám ako fyzická osoba na základe živnostenského oprávnenia. Bolo mi doručené upovedomenie o výkone kontroly na zistenie oprávnenosti na vrátenie nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty, v ktorom sa uvádza deň začatia daňovej kontroly. Dátum, ktorý správca dane určil ako deň začatia kontroly na zistenie oprávnenosti na vrátenie nadmerného odpočtu je pre mňa ako podnikateľa nevyhovujúci, nakoľko budem pracovne v zahraničí. Čo môžem urobiť? Môžem zmeniť termín začatia kontroly na zistenie oprávnenosti na vrátenie nadmerného odpočtu?

Správu daní na území na území Slovenskej republiky upravuje zákon č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o správe daní“). O daňovej kontrole pojednáva okrem iných ustanovenie § 15 citovaného zákona.

Je možné zmeniť nevyhovujúci termín začatia daňovej kontroly?

V zmysle § 15 ods. 14 cit. zákona ak sa daňovou kontrolou vykonáva kontrola na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu podľa osobitného zákona (ktorým je zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov), daňová kontrola je začatá v deň uvedený v upovedomení o vykonaní daňovej kontroly alebo v deň spísania zápisnice o začatí daňovej kontroly. Správca dane v upovedomení o vykonaní daňovej kontroly uvedie aj miesto výkonu daňovej kontroly a kontrolované zdaňovacie obdobie a určí aj lehotu na predloženie všetkých dokladov potrebných na vykonanie daňovej kontroly s poučením o následkoch ich nepredloženia. Na vykonanie tejto daňovej kontroly sa nevzťahujú ustanovenia § 15 odsekov 2 a 7 zákona.

Ustanovenie § 15 ods. 2 zákona o správe daní, ktoré umožňuje daňovému subjektu so správcom dane dohodnúť iný deň začatia daňovej kontroly, ako je deň začatia daňovej kontroly uvedený v oznámení o výkone daňovej kontroly, sa na kontrolu na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty nevzťahuje.

Termín začatia kontroly na zistenie oprávnenosti na vrátenie nadmerného odpočtu uvedený v upovedomení nie je možné na základe žiadosti daňového subjektu zmeniť. Kontrola na zistenie oprávnenosti na vrátenie nadmerného odpočtu sa začne v deň uvedený v upovedomení o výkone daňovej kontroly bez ohľadu na skutočnosť, či vy ako daňový subjekt sa začatia kontroly zúčastníte. V prípade, že v deň určený ako deň začatia kontroly na zistenie oprávnenosti na vrátenie nadmerného odpočtu budete pracovne v zahraničí, so správcom dane môžete dohodnúť vami vyhovujúci termín predloženia dokladov ku kontrole.

dj

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daňové kontroly

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X