Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nezdaniteľné časti základu dane v roku 2015

Nezdaniteľné časti základu dane v roku 2015
Thinkstock
19. mája 2015 Zdroj Podnikam.SK, MV Tlačiť

Nezdaniteľná časť základu dane 2015 na daňovníka, nezdaniteľná časť základu dane 2015 na manželku/manžela a ich uplatnenie aj pre SZČO.

Nezdaniteľné minimum znižuje daňovníkom zaplatenú daň

V roku 2015 sa výška nezdaniteľnej časti základu dane (nezdaniteľné minimum) nemenila v porovnaní s rokom 2014. Prinášame súhrn všetkých nezdaniteľných častí základu dane pre rok 2015.

Nezdaniteľné časti základu dane je možné uplatniť na príjmy zo závislej činnosti a príjmy z podnikania či z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Nie je pritom dôležité či má daňovník len jeden druh príjmov alebo viacero.

Pri daňovom priznaní existuje ešte aj odpočítateľná položka na manželku a odpočítateľná položka na daňovníka. 2015 aj 2016 sú roky, kedy je takto možné zníženie základu dane.

Existujú štyri druhy nezdaniteľných častí, ktorými si môže daňovník znížiť svoj základ dane:

 1. nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka
 2. nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela)
 3. dobrovoľné príspevky na starobné dôchodkové sporenie
 4. príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie

Nezdaniteľná časť na daňovníka

Tieto sumy použije podnikateľ v roku 2016 pri podávaní daňového priznania za rok 2015.

Veličiny Hodnota
Nezdaniteľná časť na daňovníka v roku 2015 (19,2 x suma živ. minima)19,2 x 198,09 eura Uplatní sa u daňovníka, ktorý za rok 2015 dosiahne základ dane rovný alebo nižší ako 19 809 eur (100-násobok životného minima) 3 803,33 eur316,95 eur/mes *
Nezdaniteľná časť na daňovníka, ak základ dane za rok 2015 je vyšší než 19 809 eur vypočíta sa:8 755,58 mínus (základ dane/4)
Nezdaniteľná časť daňovníka bude nulová od hranice základu dane 35 022,31 eur

Nezdaniteľná časť na manželku (manžela)

Tieto sumy použije podnikateľ v roku 2016 pri podávaní daňového priznania za rok 2015.

Veličiny Hodnota
Nezdaniteľná časť na manželku (manžela) v roku 2015 (19,2 x suma živ. minima), ak manželka (manžel) nemá vlastný príjem19,2 x 198,09 euraUplatní sa u daňovníka, ktorý za rok 2015 dosiahne základ dane rovný alebo nižší ako 35 022,31 eura (176,8-násobok životného minima) 3 803,33 eur
Nezdaniteľná časť na manželku (manžela) bez príjmu, ak základ dane daňovníka za rok 2015 je vyšší než 35 022,31 eura vypočíta sa:12 558,91 mínus (základ dane/4)

Ak daňovník v roku 2015 dosiahne základ dane rovnajúci sa alebo nižší ako 176,8-násobok platného životného minima (v roku 2015 je to suma 35 022,31 eur) a manželka (manžel) nemá vlastný príjem, môže si nezdaniteľnú časť na manželku (manžela) uplatniť v plnej výške 3 803,33 eura.  Ak manželka (manžel) má vlastný príjem, a ten nepresahuje sumu 3 803,33 eura, tak si daňovník uplatní nezdaniteľnú časť základu dane v čiastke, ktorá zodpovedá rozdielu medzi sumou 3 803,33 eura a vlastným príjmom manželky (manžela).

V prípade, že daňovník v roku 2015 dosiahne základ dane vyšší ako 35 022,31 eura a jeho manželka (manžel) nemá vlastný príjem, tak nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) bude suma zodpovedajúca rozdielu 63,4-násobku životného minima (12 558,91 eura) a jednej štvrtiny základu dane daňovníka. Ak manželka (manžel) v takomto prípade má vlastný príjem, tak sa výška nezdaniteľnej časti základu dane vypočítaná podľa predošlého vzorca zníži o vlastný príjem manželky.

Poznámka: Materská dávka, ktorú ako dávku sociálneho poistenia vypláca Sociálna poisťovňa, sa považuje za vlastný príjem manželky. Za vlastný príjem manželky sa však nepovažujú štátne sociálne dávky, ktoré vyplácajú úrady práce, sociálnych vecí a rodiny. Medzi ne patrí napríklad rodičovský príspevok, prídavok na dieťa, príspevok pri narodení dieťaťa, či príspevok na pohreb. 

 • Nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela), sa bude môcť uplatniť iba na manželku/manžela, ktorá žije s daňovníkom v spoločnej domácnosti a stará sa o maloleté dieťa tiež žijúce s daňovníkom v domácnosti do troch rokov (do šiestich rokov v prípade dieťaťa so zdravotným postihnutím) dieťaťa, alebo ktorá poberala v zdaňovacom období príspevok na opatrovanie, alebo ktorá bola evidovaná na úrade práce,

Túto položku si bude môcť uplatniť manžel na manželku (resp. opačne) žijúcu s daňovníkom v domácnosti v prípade:

 • ak sa stará o vyživované maloleté dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti alebo
 • poberá peňažný príspevok na opatrovanie alebo
 • je zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie alebo
 • sa považuje za občana so zdravotným postihnutím alebo sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím.

Dobrovoľné príspavky na starobné dôchodkové sporenie

Aj v roku 2015 je možné si znížiť základ dane o preukázateľne zaplatené dobrovoľné príspevky na starobné dôchodkové sporenie (II .pilier). Nezdaniteľnou časťou základu dane sú dobrovoľné príspevky na starobné dôchodkové sporenie do výšky 2 % zo základu dane daňovníka.

Veličina Hodnota
Dobrovoľné príspevky na starobné dôchodkové sporenie (max. 2 % zo 60-násobku priemernej mzdy za rok 2013) najviac 988,2 eura ročne

Príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie

Nezdaniteľná časť vo výške príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie platí aj v roku 2015 (III. dôchodkový pilier – Zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení). Preukázateľne uhradené príspevky znižujú základ dane daňovníka, maximálne do 180 eur ročne a zároveň platí:

 • účastnícka zmluva, na základe ktorej boli príspevky uhradené, je uzatvorená po decembri 2013 (prípadne prišlo k zmene účastníckej zmluvy, kvôli ktorej došlo k zrušeniu dávkového plánu),
 • daňovník nemá uzatvorenú účastnícku zmluvu uzatvorenú pred decembrom 2013.

Základ dane znižujú aj príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie platené v zahraničí rovnakého alebo porovnateľného druhu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomické ukazovatele

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X